Zapalenie kaletki łokciowej to schorzenie dotyczące tylnej powierzchni łokcia. Ze względu na zewnętrzne położenie kaletki jest ona szczególnie narażona na urazy. Zapalenie kaletki łokciowej to jedno z najpopularniejszych chorób łokcia. Przyczyną pojawienia się zapalenia są mikrourazy wywołane dużą aktywnością fizyczną lub długotrwałe opieranie się o łokieć. Zapalenie kaletki łokciowej może pojawić się również w wyniku reumatoidalnego zapalenie stawów.
Aby potwierdzić objawy wystarczy przeprowadzić badanie kliniczne. Pomocne w zdiagnozowaniu schorzenia jest badanie USG, RTG lub rezonans magnetyczny, które wykluczą inne choroby.
Leczenie polega głównie na odciążeniu łokcia i podaniu leków przeciwzapalnych. W przypadku zapalenia bakteryjnego wykonuje się punkcję z ewakuacją płynu stawowego aby zmniejszyć nasilenie dolegliwości. Zalecane są także zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak krioterapia, ultradźwięki czy prądy TENS. Można także zastosować masaż tkanek głębokich i terapię manualną. W ciężkich przypadkach konieczne może być usunięcie operacyjne całej kaletki.