Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Chorujesz na cukrzycę typu II, zastanawiasz się czy warto ćwiczyć? Odpowiadamy dlaczego warto!

Chorujesz na cukrzycę typu II, zastanawiasz się czy warto ćwiczyć? Odpowiadamy dlaczego warto!

cukrzyca

Chorujesz na cukrzycę, słyszałeś o dobroczynnym wpływie ćwiczeń na organizm cukrzyk, ale wciąż się wahasz czy aktywność fizyczna jest dla Ciebie? Jeśli tak koniecznie przeczytaj nasz wpis n blogu. Wyjaśnimy dlaczego warto ćwiczyć, od czego bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia i jaka aktywność będzie dla Ciebie najlepsza. Zapraszamy

Cukrzyca a ćwiczenia – dlaczego warto

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem sprzyjającym utracie wagi i pomocnym przy utrzymaniu i kontroli stężenia cukru we krwi. Regularne ćwiczenia mogą ułatwić korzystanie z insuliny, obniżyć ryzyko rozwoju choroby serca,  zwiększyć poziom energii, obniżyć stres i pomóc w zasypianiu i lepszym śnie. Można wręcz powiedzieć, że nie ma minusów podjęcia aktywności fizycznej przez osoby chorujące na cukrzyce. Oczywiście najtrudniej jest zacząć, ale gdy już wejdziemy w rytm ćwiczeń i nabierzemy pewnej rutyny, to ćwiczenia stają się przyjemnością.

Docelowo powinieneÅ› dążyć do tego aby poÅ›wiÄ™cić przynajmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowanÄ… aktywność fizycznÄ…. Ale pamiÄ™tać należy o tym aby rozÅ‚ożyć jÄ… na co najmniej trzy dni. Dodatkowo Twój trening powinien zawierać dwa dni ćwiczeÅ„ oporowych w tygodniu. Zapisuj godzinÄ™ ćwiczeÅ„ w swoim kalendarzu tak jak planujesz godziny spotkaÅ„ – jeÅ›li stanÄ… siÄ™ one częściÄ… Twojego życia prawdopodobnie Å‚atwiej bÄ™dzie Ci wprowadzić regularnÄ… aktywność fizycznÄ… w swoje życie.

 

Cukrzyca a ćwiczenia – porozmawiaj ze swoim lekarzem

Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś, a chcesz rozpocząć aktywność koniecznie skonsultuj swoją decyzję z lekarzem.

Jeśli masz jakiekolwiek powikłania cukrzycy, takie jak np. przewlekłe wysokie stężenie glukozy we krwi, choroby serca, nerek, oczu czy polineuropatię cukrzycową być może Twoja aktywność będzie musiała być w pewnie sposób ograniczona.

Dlatego też dla swojego bezpieczeństwa zapytaj lekarza o to czy i w jakim zakresie ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie.

Cukrzyca a ćwiczeni – kontroluj poziom cukru we krwi

Jeśli przyjmujesz insulinę, lub inne leki obniżające stężenie cukru we krwi, ważne jest aby rozpocząć aktywność w momencie kiedy poziom cukru wynosi co najmniej 100 mg/dl. Ćwiczenia wpływają na obniżenie stężenia glukozy we krwi, zarówno w czasie samego treningu, jak i kilka godzin po jego zakończeniu.

Nawet jeśli nie bierzesz tego typu leków, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie poziomu cukru zarówno przed jaki i po treningu. Jeśli przed rozpoczęciem ćwiczeń stężenie cukru wynosi 100 mg/dl lub mniej należy zjeść przekąskę, która zawiera około 15 gramów węglowodanów i białka (dobrą przekąską będzie np. jabłko i łyżka masła orzechowego, szklanka mleka, czy szklanka jogurtu o zmniejszonej zawartości tłuszczu).

Pamiętaj, że dokładna ilość węglowodanów którą powinieneś przyjąć przed treningiem zależy od stężenia cukru we krwi, od tego w jaki sposób Twoje ciało reaguje na ćwiczenia, jak reagujesz na przyjmowane leki, wreszcie od tego jak długo zamieszasz ćwiczyć.

JeÅ›li w czasie ćwiczeÅ„ lub bezpoÅ›rednio po nich odczuwasz zawroty gÅ‚owy, zdenerwowanie, pocisz siÄ™, masz problem z utrzymaniem równowagi – może to oznaczać, że poziom cukru we krwi jest za niski. Należy wtedy niezwÅ‚ocznie zmierzyć poziom cukru oraz zjeść przekÄ…skÄ™ wÄ™glowodanowÄ….

Cukrzyca a ćwiczenia – kontroluj stan swoich stóp

Osoby chorujące na cukrzycę są narażone na wystąpienie problemów ze stopami. Dlatego też podczas ćwiczeń ważne jest aby nosić wygodne, dopasowane buty oraz czyste skarpetki. Jeśli okaże się, że buty ocierają piętę czy palce, należy zmienić obuwie.

To ważne aby przed i po treningu sprawdzić swoje stopy pod kątem pojawienia się ewentualnych modzeli, pęcherzy i owrzodzeń. Warto systematycznie odwiedzać poradnię stopy cukrzycowej lub podologa w celu fachowej kontroli stanu stóp. 

JeÅ›li masz już takie powikÅ‚ania cukrzycowe jak sÅ‚abe krążenie, czy uszkodzenie nerwów najlepszÄ… formÄ… aktywnoÅ›ci bÄ™dzie dla Ciebie ta, nieobciążajÄ…ca w znacznym stopniu stóp – pÅ‚ywanie, jazda na rowerze, joga lub pilates.

Cukrzyca a ćwiczeÅ„ – daj sobie czas

Dobrze jest poznać swoje granice. Jeśli ćwiczeni to dl Ciebie nowość, zacznij powoli, nie musisz od razu pierwszego dnia pobić rekordu życiowego w biegu na 10 kilometrów. O wiele korzystniejsze będzie stopniowe dochodzenie do pełnej sprawności. Nawet 10 minut marszu dziennie będzie dla Ciebie dobrym początkiem, jeśli tylko to jesteś w stanie zrobić. Chodzi przecież o to aby zacząć najlepiej jak potrafisz, a następnie stopniowo zwiększać intensywność i czas trwania ćwiczeń.

Postaw sobie też cele krótko i dÅ‚ugoterminowe – aby przetestować swojÄ… kondycjÄ™ i zachować motywacjÄ™. Na przykÅ‚ad, celem krótkoterminowym może być „mam zamiar chodzić trzy dni w tym tygodniu przez 15 minut”, podczas gdy cel dÅ‚ugoterminowy może być „Pod koniec miesiÄ…ca, bÄ™dÄ™ w stanie ukoÅ„czyć 5 kilometrów.”

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska

 

Jeśli masz pytani, wątpliwości, nie wiesz jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze już dziś skonsultuj się z jednym z naszych fizjoterapeutów i rozpocznij swoją przygodę z aktywnością sportową.

 

 

Zapisz siÄ™ na rehabilitacjÄ™
  Jak zacząć ćwiczyć? Podpowiadamy w innych tekstach na naszym blogu..

Anatomia treningu – poczÄ…tek ćwiczeÅ„

Anatomia treningu – przygotowanie do ćwiczeÅ„

Anatomia treningu – ćwiczenia -część zasadnicza

error: Treść jest chroniona !!