Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Ćwiczenia w ciąży – które wybrać, jak ćwiczyć

Ćwiczenia w ciąży – które wybrać, jak ćwiczyć

ćwiczenia w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W tym okresie należy szczególnie dbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną.  Ćwiczenia w ciąży mogą być formą tej dbałości. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom przyszłe mamy mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić nastrój i lepiej przygotować się do porodu. Trzeba jednak pamiętać, że każdą formę aktywności należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ćwiczenia w ciąży kilka faktów (pozostałe w dalszej części tekstu).

A teraz przejdźmy do konkretów…

Ćwiczenia w ciąży – jakie wybrać?

Panie, które przed zajściem w ciąże były aktywne z pewnością nadal będą chciały ćwiczyć.  Zanim zaczniesz się ruszać, trzeba dobrze się do tego przygotować. Bardo ważny jest wygodny i przewiewny strój oraz butelka wody lub napoju izotonicznego pod ręką. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie odżywianie. Przed rozpoczęciem aktywności należy sprawdzić, jaki trening  jest bezpieczny w tym okresie.

Fizjoterapeuci oraz trenerzy zalecają przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, które pomagają się zrelaksować oraz są świetnym przygotowaniem do porodu. Ze względu na częste bóle pleców warto też wprowadzić ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, brzucha i nóg.

W przypadku, gdy masz problem z obrzękami nóg dobrym pomysłem jest wykonywanie prostych ćwiczeń z kończynami uniesionymi do góry. W ten sposób zgromadzony płyn będzie sprawnie usuwany.

Kobiety w ciąży z powodzeniem mogą uprawiać aerobik, pilates, gimnastykę (również z piłkami), jogę, a także pływanie oraz inne formy aktywności w wodzie. Wybierając rodzaj aktywności pamiętaj, że przede wszystkim ma ona sprawić Ci przyjemność. Specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży organizuje wiele szkół rodzenia i klubów fitness.  Poza profesjonalnymi treningami warto też pamiętać o zwykłym spacerze.

Jednak największy komfort i bezpieczeństwo zapewnia ćwiczenie pod okiem specjalisty. Jeśli jesteś w ciąży i chcesz idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb ćwiczeń, to zgłoś się do nas do MobileMed.  Nasi fizjoterapeuci sprawdzą, jaka aktywność będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia i nauczą Cię wykonywać ćwiczenia prawidłowo i bezpiecznie.

Korzyści z wykonywania ćwiczeń w ciąży

Dzięki aktywności fizycznej pobudzamy krążenie krwi w całym organizmie i poprawiamy jego natlenienie.

Lepsza kondycja całego ciała, to także mniejsza skłonność do powstawania żylaków, czy rozstępów.

Ćwiczenia wpływają korzystnie nie tylko na nasza sprawność, ale także poprawiają nastrój i redukują stres.

Aktywność fizyczna w ciąży poprawia też jakość snu w nocy.

Wykonywanie ćwiczeń zmniejsza bóle pleców i obrzęki kończyn. Jeśli masz takie problemy, to warto także pomyśleć o masażu prenatalnym.

Dzięki regularnym treningom nauczysz się prawidłowego oddychania, co będzie bardzo ważne podczas porodu. Jeśli będziesz w ciąży aktywna, to ryzyko wystąpienia komplikacji zarówno podczas przebiegu ciąży, jak i w trakcie porodu będzie niższe. Warto też zauważyć, że ciężarne, które są aktywne przeważnie mniej przybierają na wadze i szybciej wracają do figury sprzed ciąży.

Ćwiczenia w ciąży – kilka praktycznych wskazówek

Pamiętaj tez, że Twój organizm potrzebuje więcej tlenu i energii podczas ciąży. Hormon relaksyna, wytwarzany podczas ciąży, powoduje rozciąganie więzadeł, które podtrzymują stawy, zwiększając ryzyko urazu. Zmieniająca się masa matki zmienia środek ciężkości, obciążając stawy i mięśnie dolnej części pleców i miednicy oraz zwiększając ryzyko utraty równowagi.

 Ćwiczenia w ciąży – ostrożności nigdy za wiele

Ostrożności nigdy za wiele, dlatego jeśli tylko zauważysz u siebie jeden z poniższych objawów podczas ćwiczeń niezwłocznie skonsultuj się ze swoim lekarzem:

Regularna aktywność fizyczna może poprawić zdrowie matki i płodu, a także ułatwić poród i powrót do zdrowia po porodzie. Ważne jest jednak, aby zachować bezpieczeństwo podczas ćwiczeń zarówno mamy jak i maleństwa w brzuchu.

 

 

Jesteś w ciąży? Chcesz rozpocząć ćwiczenia, ale nie wiesz od czego zacząć?

Nie wahaj się i już dziś zadzwoń do nas, do MobileMed – a nasi specjaliści pomogą Ci bezpiecznie ćwiczyć w ciąży.

Zapraszamy!

+48 544 44 00 00, +48 604 999 555

error: Treść jest chroniona !!