Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Kręgozmyk zwyrodnieniowy – czym jest i jak go leczyć?

Kręgozmyk zwyrodnieniowy – czym jest i jak go leczyć?

kręgozmyk zwyrodnieniowy, bolący kręgosłup, kręgosmyk, kręgozmyk, ból w kręgosłupie, bóle w lędźwiach

Czym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy i jak go leczyć?

Stawy kręgosłupa z czasem podlegają zmianom zwyrodnieniowym, odpowiednim do wieku. Zmiany te powodują degenerację stawów, co prowadzi do bólu, sztywności, a nawet do niestabilności. Kręgozmyk zwyrodnieniowy to zmiana anatomiczna, w której dochodzi do przemieszczenia kręgów wyżej leżących ku przodowi, w stosunku do kręgu położonego niżej. Bardzo często osoba dowiaduje się, że ma kręgozmyk po wykonaniu zdjęcia RTG zleconych przez lekarza. Czasami zdarza się, że zmiana budowy nie powoduje bólu pleców, jednak w większości przypadków ból jest mocno odczuwalny.

Kręgozmyk występuje najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Najczęściej objawia się bólem całego odcinka lędźwiowego i może promieniować aż do kończyn dolnych. Nasila się podczas siadania i wstawania. Oprócz niedogodności jakim jest uciążliwy ból, konsekwencją nieleczonego kręgozmyku jest ogólne pogorszenie sprawności ruchowej, zaburzenia mięśni i czucia, a także inne zaburzenia neurologiczne.

Ból kręgosłupa spowodowany wystąpieniem kręgozmyku

Z wielu rodzajów kręgozmyku najczęstszym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy. Bardzo często występuje wraz z ciasnotą kanału kręgowego i zazwyczaj powoduje ból pleców, który jest pierwszym objawem tej choroby. W wyniku występowania tych dwóch chorób mięśnie przykręgosłupowe wykonują wzmożoną pracę przez co napinają się mocniej. Do tego dochodzi ból promieniujący do pośladków lub nóg. O wiele rzadziej, ale równie prawdopodobnie, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej i zaburzenia czucia w kończynach dolnych. Ludzie cierpiący na kręgozmyk zwykle skarżą się na ból zależny od zmiany pozycji lub podczas wysiłku fizycznego.

Wystąpienie kręgozmyku zwyrodnieniowego może mieć wiele przyczyn. Może rozwijać się na podłożu przewlekłym innych, już występujących, dolegliwości.

Najczęstszymi przyczynami powstawania kręgozmyku są na przykład:

Jest przyczyną, którą bardzo ciężko leczyć. Zmiany w kręgach mogły wystąpić już w okresie płodowym lub podczas dorastania i tego typu wady trudno jest odwrócić.

Uraz ostry powstaje w wyniku nagłego urazu mechanicznego. Natomiast urazy przeciążeniowe występują w momencie wykonywania przez dłuższy czynności obciążającej kręgosłup np. wielogodzinne siedzenie przy komputerze lub pracowanie w ogródku ze schyloną głową.

Wynika z naturalnego procesu zużywania się organizmu i występuje wraz z wiekiem. Przyczyną zwyrodnień jest zanikanie mazi stawowej co z kolei skutkuje ocieranie kości o kość co powoduje ból.

Krążki międzykręgowe można przyrównać do “poduszeczek” występujących między kręgami. Służą one amortyzacji całego kręgosłupa i codziennie wykonują tytaniczną pracę. Zanikanie krążków to naturalny proces występujący z wiekiem, jego przyczyną może być także brak ruchu lub nadwaga. Wraz z zużywaniem się krążków, zanikają one co powoduje ból kręgosłupa.

Leczenie chirurgiczne kręgozmyku zwyrodnieniowego

Aby wykonać zabieg operacyjny osoba musi otrzymać bezwzględne wskazanie od lekarza o wystąpieniu ubytków neurologicznych. Zwykle ucisk jednego kręgu względem drugiego jest niewielki, jednak wraz z postępem ześlizgu może dochodzić do zwiększenia dolegliwości bólowych, drętwienia i osłabienia kończyn.

Innym wskazaniem jest nieustępowanie dolegliwości bólowych i pomimo zastosowania wszystkich metod leczenia nieoperacyjnego ból nadal występuje.

Zabieg ma na celu usztywnienie chorego segmenty kręgosłupa, aby zapobiegać w przyszłości jego niestabilności co jest przyczyną dolegliwości. Usztywnienie można uzyskać poprzez przeszczep tkanek kostnych własnych (autogennych) lub z banku kości (allogenicznych).

Uzyskanie zrostu kostnego jest szybsze i bardziej pewne przy dodatkowej stabilizacji. Obecnie najpopularniejszym sposobem jest użycie śrub przeznasadowych łączonych metalowymi prętami. Często używa się ich razem ze specjalnymi implantami, które mają zastępować krążek międzykręgowy.

Leczenie zachowawcze kręgozmyku zwyrodnieniowego

Sposób leczenia kręgozmyku zależy od objawów pacjenta. Często epizody o silnych dolegliwościach mogą wymagać jedynie 1-2-dniowego odpoczynku w łóżku. Aby zmniejszyć dolegliwość podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również rozważyć zastosowanie gorsetu w celu stabilizacji kręgosłupa.

Leczenie początkowych stadiów kręgozmyku może być poddane efektywnej rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Zabiegi fizykoterapeutyczne i indywidualnie dobrane ćwiczenia mogą pomóc w uśmierzeniu bólu. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, wzmacniają się osłabione mięśnie gorsetu kręgosłupa, co pomaga w niwelowaniu bólu i dalszym nieprzyjemnym skutkom zwyrodnienia kręgosłupa.

***

Skorzystaj z usług naszych wykwalifikowanych fizjoterapeutów i zdecyduj się na fizjoterapię kręgosłupa. Zadbamy o Ciebie i Twoje plecy. Z nami pozbędziesz się bólu!

Poprzez Stronę: www.mobilemed.pl/zamowienie-wizyty/

Lub Telefonicznie: 544 44 00 00

error: Treść jest chroniona !!