Kontynuujemy temat radikulopatii szyjnej. Dziś podpowiadamy jak ją zdiagnozować i jak leczyć tę bolesną dolegliwość.
Kiedy pojawisz się w gabinecie fizjoterapeutycznym, terapeuta w pierwszej kolejności przeprowadzi z Tobą wywiad i badanie, aby postawić prawidłową diagnozę.
Pytania, które możesz usłyszeć od terapeuty to m. in. :
Po serii pytań fizjoterapeuta przejdzie do badania. Obejmie ono serię ruchów ramionami i szyją. Będą to ruchy bierne czyli wykonanych rekami fizjoterapeuty i czynne wykonane przez Ciebie. Terapeuta sprawdzi Twój refleks, siłę mięśni i wykona specjalne testy sprawdzające kondycję mięśni, więzadeł i ścięgien. Wszystkie te testy mają za zadanie potwierdzenie lub wykluczenie czy dany korzeń nerwowy jest zaangażowany w Twój problem, czy też nie.
W celu ustalenia diagnozy fizjoterapeuta może też współpracować z lekarzem, ponieważ tylko lekarz może zlecić takie testy diagnostycznie jak rezonans czy tomografia komputerowa.
Rehabilitacja jest skutecznym sposobem rozwiązywania problemu radikulopatii. Pierwszym krokiem zawsze powinno być opracowanie indywidualnego planu terapii opartego na przeprowadzonym wcześniej badaniu.
Plan leczenia może obejmować:
Działania przeciwbólowe: nadrzędny cel to działania przeciwbólowe i działanie zmierzające do zmniejszenia stanu zapalnego w okolicy korzeni nerwowych. Jednym ze sposobów na walkę z bólem jest zastosowanie zimnych okładów – jeśli użyjesz zimna w ciągu 24 – 48 godzin od pojawienia się bólu możesz zmniejszyć stan zapalny. Inne działania przeciwbólowe to rozluźnienie mięśni obręczy barkowej, szyi i kończyny górnej. W niektórych przypadkach może pomóc miękki kołnierz ortopedyczny noszony w ciągu dnia aby odciążyć szyję. Ale uwaga jest to tylko doraźny środek w przypadku ostrego bólu i nie może być stosowany na co dzień.
Terapia manualna: Twój terapeuta użyje różnorodnych technik manualnych aby pomóc Ci w walce z bólem. Procedury takie jak np. trakcja kręgosłupa szyjnego czy mobilizacja stawów kręgosłupa często przynoszą natychmiastową ulgę w bólu i ustąpienie drętwienia kończyn. Również techniki z zakresu rozluźniania mięśniowo – powięziowego wykonane w okolicy szyi i barków skutecznie likwidują objawy radikulopatii szyjnej.
Edukacja posturalna: edukacja na temat prawidłowej postawy ciała to jeden z nieodłącznych etapów rehabilitacji. Aby chronić szyję we wczesnych etapach leczenia, dostaniesz instruktaż na temat postawy ciała podczas pracy czy rekreacji (np. oglądania TV). Być może zostaniesz poproszony np. o to aby w początkowym etapie leczenia przebywać w pozycji siedzącej tylko ok 15 – 20 minut, lub o to aby poruszać szyją tylko w określonych kierunkach.
Ćwiczenia zakresu ruchu: jest to jeden z nieodłącznych etapów rehabilitacji w radikulopatii. Twój terapeuta nauczy Cię odpowiednich ćwiczeń przywracających prawidłowy zakres ruchu zarówno w szyi jak i ramionach. Do ćwiczeń zwiększających zakres ruchu należą także różnorodne ćwiczenia rozciągające. Żadne z wykonywanych ćwiczeń nie może powodować powrotu bólu lub nasilania się parestezji.
Trening funkcjonalny: kiedy już objawy ustąpią terapeuta będzie prowadził Cię przez trening funkcjonalny, który pomoże powrócić Ci do pracy, ulubionego sportu czy hobby, a także pozostałych codziennych czynności. Na przykład jeśli Twoje obowiązki zawodowe wymagają podnoszenia rąk ponad głowę, pchania czy ciągnięcia różnych przedmiotów, a także podnoszenia ich – terapeuta nauczy Cię ja wykonywać te czynności bez niepotrzebnego obciążania szyi.
Cierpisz na ból szyi lub kończyny niewiadomego pochodzenia? Ból utrudnia Ci funkcjonowanie? Już dziś umów się z jednym z naszych fizjoterapeutów. Zapraszamy!