Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Czym jest radikulopatia szyjna? cz. II

Czym jest radikulopatia szyjna? cz. II

Kontynuujemy temat radikulopatii szyjnej. Dziś podpowiadamy jak ją zdiagnozować i jak leczyć tę bolesną dolegliwość.

Radikuloparia szyjna – jak diagnozuje ją fizjoterapeuta?

Kiedy pojawisz się w gabinecie fizjoterapeutycznym, terapeuta w pierwszej kolejności przeprowadzi z Tobą wywiad i badanie, aby postawić prawidłową diagnozę.

Pytania, które możesz usłyszeć od terapeuty to m. in. :

Po serii pytań fizjoterapeuta przejdzie do badania. Obejmie ono serię ruchów ramionami i szyją. Będą to ruchy bierne czyli wykonanych rekami fizjoterapeuty i czynne wykonane przez Ciebie. Terapeuta sprawdzi Twój refleks, siłę mięśni i wykona specjalne testy sprawdzające kondycję mięśni, więzadeł i ścięgien. Wszystkie te testy mają za zadanie potwierdzenie lub wykluczenie czy dany korzeń nerwowy jest zaangażowany w Twój problem, czy też nie.

W celu ustalenia diagnozy fizjoterapeuta może też współpracować z lekarzem, ponieważ tylko lekarz może zlecić takie testy diagnostycznie jak rezonans czy tomografia komputerowa.

Radikulopatia – jak może pomóc fizjoterapeuta?

Rehabilitacja jest skutecznym sposobem rozwiązywania problemu radikulopatii. Pierwszym krokiem zawsze powinno być opracowanie indywidualnego planu terapii opartego na przeprowadzonym wcześniej badaniu.

Plan leczenia może obejmować:

Działania przeciwbólowe: nadrzędny cel to działania przeciwbólowe i działanie zmierzające do zmniejszenia stanu zapalnego w okolicy korzeni nerwowych. Jednym ze sposobów na walkę z bólem jest zastosowanie zimnych okładów – jeśli użyjesz zimna w ciągu 24 – 48 godzin od pojawienia się bólu możesz zmniejszyć stan zapalny. Inne działania przeciwbólowe to rozluźnienie mięśni obręczy barkowej, szyi i kończyny górnej. W niektórych przypadkach może pomóc miękki kołnierz ortopedyczny noszony w ciągu dnia aby odciążyć szyję. Ale uwaga jest to tylko doraźny środek w przypadku ostrego bólu i nie może być stosowany na co dzień.

Terapia manualnaTwój terapeuta użyje różnorodnych technik manualnych aby pomóc Ci w walce z bólem. Procedury takie jak np. trakcja kręgosłupa szyjnego czy mobilizacja stawów kręgosłupa często przynoszą natychmiastową ulgę w bólu i ustąpienie drętwienia kończyn. Również techniki z zakresu rozluźniania mięśniowo – powięziowego wykonane w okolicy szyi i barków skutecznie likwidują objawy radikulopatii szyjnej.

Edukacja posturalna: edukacja na temat prawidłowej postawy ciała to jeden z nieodłącznych etapów rehabilitacji. Aby chronić szyję we wczesnych etapach leczenia, dostaniesz instruktaż na temat postawy ciała podczas pracy czy rekreacji (np. oglądania TV). Być może zostaniesz poproszony np. o to aby w początkowym etapie leczenia przebywać w pozycji siedzącej tylko ok 15 – 20 minut, lub o to aby poruszać szyją tylko w określonych kierunkach.

Ćwiczenia zakresu ruchu: jest to jeden z nieodłącznych etapów rehabilitacji w radikulopatii. Twój terapeuta nauczy Cię odpowiednich ćwiczeń przywracających prawidłowy zakres ruchu zarówno w szyi jak i ramionach. Do ćwiczeń zwiększających zakres ruchu należą także różnorodne ćwiczenia rozciągające. Żadne z wykonywanych ćwiczeń nie może powodować powrotu bólu lub nasilania się parestezji.

Trening funkcjonalny: kiedy już objawy ustąpią terapeuta będzie prowadził Cię przez trening funkcjonalny, który pomoże powrócić Ci do pracy, ulubionego sportu czy hobby, a także pozostałych codziennych czynności. Na przykład jeśli Twoje obowiązki zawodowe wymagają podnoszenia rąk ponad głowę, pchania czy ciągnięcia różnych przedmiotów, a także podnoszenia ich – terapeuta nauczy Cię ja wykonywać te czynności bez niepotrzebnego obciążania szyi.

 

Cierpisz na ból szyi lub kończyny niewiadomego pochodzenia? Ból utrudnia Ci funkcjonowanie? Już dziś umów się z jednym z naszych fizjoterapeutów. Zapraszamy!
 
Zapisz się na rehabilitację

 

error: Treść jest chroniona !!