O diecie na naszym blogu jeszcze nie pisaliśmy, ale zawsze musi być ten pierwszy raz. Tak więc dziś przedstawimy Państwu zasady dobrego odżywiania w trakcie uprawiania zimowego szaleństwa. Okazuje się, że odpowiednia dieta jest dla narciarza równie ważna, jak rozgrzewka przed wyjściem na stok. Tak więc aby w pełni cieszyć się z uroków nart czy snowboardu, dobrze jest zadbać o odpowiednią ilość energii i składników odżywczych – właśnie poprzez odpowiednią dietę.
Jazda na nartach jest sportem wytrzymałościowym, wymaga też szybkich reakcji oraz angażuje w zasadzie wszystkie mięśnie człowieka. Godzina jazdy na nartach to koszt około 500 kalorii. Aby nie tracić energii po jednym zjeździe i zapewnić organizmowi wszystkie potrzebne do podjęcia wysiłku, ale też szybkiej regeneracji składniki odżywcze, witaminy i minerały, warto pamiętać, że dieta narciarza podczas zimowego urlopu powinna być odpowiednio skonstruowana i urozmaicona.
Dietetycy od dawna namawiają nas do spożywania śniadań przed wyjściem z domu i alarmują, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ta sama zasada dotyczy również pasjonatów białego szaleństwa – śniadanie to podstawa.
Śniadanie zawsze powinno być ciepłe – w mroźne dni rozgrzeje ono odpowiednio organizm, a przez to doda sił do działania. Prócz tego powinno być pożywne i energetyczne, dzięki czemu organizm będzie zaopatrzony w odpowiednią dawkę energii, a przez to przygotowany od samego rana na intensywny wysiłek fizyczny i zmagania z wiatrem i szczypiącym w policzki i nos mrozem.
Dieta narciarza i snowboardzisty powinna zawierać duże ilości węglowodanów – powinna być bogata w takie produkty jak ryż, kasza czy makaron. To właśnie z węglowodanów organizm najszybciej czerpie energię – a tej podczas zjazdów zużywamy sporo. Oczywiście najbardziej energetyczne są tłuszcze, ale proces ich spalania i pozyskiwania z nich energii przebiega zdecydowanie dłużej w porównaniu z węglowodanami – dlatego też, karkówki z grilla, kiełbasy czy ociekające tłuszczem frytki powinny jednak ustąpić miejsca daniom z ryżem czy makaronem.
Aby uzupełnić dawkę węglowodanów pomiędzy kolejnymi zjazdami, (ale też po zakończeniu dnia) warto zabierać ze sobą na stok batony energetyczne (dobrze jeżeli oprócz węglowodanów zawierają w składzie również witaminy i makroelementy). Są one doskonałą i szybko dostępną dawką energii – można je schrupać jadąc na wyciągu nie tracąc zupełnie czasu. Ale pamiętajmy, że nie mogą one stanowić podstawy naszej diety przez cały urlop (przy spożywaniu ich w dużych ilościach mogą wystąpić problemy z zaparciami).
Doskonałą alternatywę dla batoników energetycznych stanowi tabliczka gorzkiej czekolady (dodatkowo zawierająca magnez wspomagający pracę naszych mięśni) oraz suszone bakalie; śliwki czy rodzynki, również bogate w witaminy i minerały.
Duży wysiłek = duża strata białka. Tak więc po całodziennym szaleństwie na stoku musimy uzupełnić te straty. Kolacja powinna być bogata w produkty wysokobiałkowe, jeśli zjemy je pod koniec dnia straty białka z mięśni zostaną w nich odbudowane podczas nocnego odpoczynku. Przez dietetyków szczególnie polecane są produkty takie jak chude mięso (kurczak, indyk), ryby (tuńczyk, pstrąg, łosoś czy szczupak), ale też jaja, jogurty i twaróg.
Są to oczywiście skrajne przypadki, ale intensywna jazda na nartach czy snowboardzie może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dzieje się, tak ze względu na to, że przy niskiej wilgotności powietrza i temperaturach poniżej zera dochodzi do utraty wody z organizmu (zwiększona potliwość, wyższa temperatura ciała oraz szybszy oddech) oraz do utraty jonów z krwi. Dlatego też w trakcie wysiłku należy systematycznie (przed zjazdem i po nim) uzupełniać płyny –popijając wodę niegazowaną lub napoje izotoniczne.
Napoje izotoniczne (wyrównują w organizmie poziom wody i elektrolitów) możemy kupić w formie gotowej lub w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Polecamy szczególnie te drugie, ponieważ dodatkowo można do proszku oprócz wody dodać cukier lub sok owocowy, zwiększając tym samym ilość węglowodanów w codziennej diecie narciarza.
[arrow_list_one]
[/arrow_list_one]