Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Drenaż limfatyczny – przydatne informacje

Drenaż limfatyczny – przydatne informacje

drenaż limfatyczny

Pisaliśmy o tym czym jest obrzęk limfatyczny, dziś przedstawiamy kilka przydatnych informacji o skutecznej metodzie likwidowania obrzęków limfatycznych – drenażu.

Manualny drenaż limfatyczny

 

Manualny drenaż limfatyczny to rodzaj delikatnego masażu, który ma na celu pobudzenie naturalnego drenażu limfatycznego. Naturalny drenaż limfatyczny zależy od wewnętrznych skurczów komórek mięśni gładkich w ścianach naczyń chłonnych oraz  od ruchu (skurczu) mięśni szkieletowych który pobudza ruch limfy w kierunku węzłów chłonnych, a następnie z węzłów chłonnych do kanałów limfatycznych prowadzących limfę do układu krążenia.

Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się  Emila Voddera, duńskiego lekarza. Obecnie stworzone przez niego podstawy zostały zmodyfikowane przez wielu specjalistów, co skutkuje powstaniem wielu szkół drenażu. W Polsce najczęściej stosowana jest niemiecka lub polska szkoła drenażu limfatycznego.

Celem  drenażu limfatycznego jest przesuniecie limfy z obszaru jej zalegania do miejsca w ciele w  którym układ limfatyczny pracuje normalnie (nie ma zastoju limfy). Aby to zrobić osoba masuje musi najpierw „oczyścić” powierzchnię do której chce przepchnąć limfę. Być może podczas pierwszej sesji masażu wyda Ci się to dziwne, że pomimo tego, że masz obrzęk w ramieniu lub dłoni, to masażysta rozpoczyna masaż od klatki piersiowej czy szyi.

Zazwyczaj drenaż wykonywany jest w pozycji leżącej, jeśli jednak masz obrzęk głowy lub szyi drenaż może być wykonany w pozycji siedzącej. Podczas masażu poczujesz delikatny ucisk. Drenaż nie jest zabiegiem wykonywanym ze znaczną siła, nie jest to masaż sięgający głęboko. Jeśli drenaż wykonywany jest ze zbyt duża siłą, lub zbyt głębokim naciskiem, nie będzie działał, ponieważ spłaszczane lub nawet uszkadzane są wówczas drobne naczynka chłonne i płyn nie może być drenowany. Masażysta wykonuje podczas drenażu powolne, rytmiczne, najczęściej koliste ruchu tak aby otworzyć naczynia chłonne.

Główne zasady stosowania drenażu limfatycznego to:

  1. Drenaż limfatyczny stosowany jest zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami
  2. Podczas drenażu pacjent powinien znajdować się w pozycji drenażowej, a więc ułatwiającej odpływ chłonki
  3. Bardzo wolny przepływ chłonki wymusza wolne tępo wykonywania drenażu limfatycznego
  4. Wszystkie techniki stosowane przez masażystę podczas drenażu muszą mieć charakter przepychający
  5. Techniki i chwyty stosowane w drenażu nie mogą doprowadzić do nadmiernego przegrzania tkanek
  6. Drenaż limfatyczny można wykonywać codziennie

 

Wskazania do wykonania drenażu limfatycznego:

Przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego to:

 

Jeżeli problem obrzęku limfatycznego dotyczy także Ciebie, jeżeli Twoje nogi po całym dniu ciężkiej pracy są ciężkie i obrzęknięte, jeżeli chcesz poprawić funkcjonowanie swojego układu odpornościowego, nie czekaj i już dziś zapisz się na drenaż limfatyczny.

 

zapisz -się -na- masaż
Zapisz się na masaż

 

error: Treść jest chroniona !!