Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Nocne drętwienie rąk – dowiedz się co jest przyczyną.

Nocne drętwienie rąk – dowiedz się co jest przyczyną.

zapalenie stawów

Już wygodnie ułożony, za chwilę smacznie sobie zaśniesz, ale nagle pojawia się to okropne uczucie – obie ręce zaczynają drętwieć i znów nici ze smacznego spania. Co więcej dziś jest nawet gorzej niż wczoraj i oprócz samego drętwienia czujesz także jakieś igły i wbijanie szpilek…Czy Ty też odczuwasz drętwienie rąk? Czy wiesz,że z medycznego punktu widzenia Twoje odczucia nazywane są parestezjami. Przyczyn drętwienia rąk może być wiele – niektóre są łagodne, podczas gdy inne wymagają leczenia.

Niektórzy z nas odczuwają drętwienie zarówno w dzień i w nocy. Inni tylko nocą lub tylko w ciągu dnia. Z tego artykułu dowiesz się jakie są przyczyny nocnego drętwienia kończyn górnych, jaką zastosować profilaktykę oraz w razie konieczności jakie podjąć leczenie.

Kilka słów o parestezjach

Parestezje to wszystkie odczucia spowodowane uciskiem na nerw – a więc może być to uczucie drętwienia, mrowienia, pieczenia, szczypania, kłucia igłą czy też palącego bólu. Pacjenci swoje odczucia często wyrażają jako wbijanie szpilek lub igieł w ciało. Parestezje najczęściej występują w kończynach górnych i dolnych, dłoniach i stopach. Parestezje mogą wystąpić w dowolnym momencie, bez ostrzeżenia. Chociaż odczucie może być „niewygodne” i nieprzyjemne, zwykle jest bezbolesne.

Drętwienie rąk w nocy – przyczyny

Większość z nas doświadcza krótkich, sporadycznych epizodów parestezji nocnych. Zazwyczaj pojawiają się tuż przed zaśnięciem lub w nocy, a do zniesienia nieprzyjemnych uczuć wystarczy zmiana pozycji, czy poruszanie kończynami.

Przyczyną takich epizodów jest właśnie pozycja wywołująca ucisk struktur naszego ciała na nerwy podczas ułożenia we śnie. Kiedy do ustąpienia drętwienia dochodzi tuż po zmianie niewygodnej pozycji, w zasadzie z całą pewnością możemy powiedzieć, że ten rodzaj drętwienia kończyn nie jest groźny i nie jest konsekwencją choroby.

Niestety jeśli jednak drętwienie nie ustępuje wraz ze zmianą pozycji, możemy spodziewać się, że jest ono następstwem jednej z poniżej wymienionych chorób. Do najczęstszych przyczyn nocnego drętwienia kończyn należą:

Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni kanału nadgarstka jest bardzo powszechny. Występuje, gdy czynności, które wymagają powtarzalnego ruchu palców, jak pisanie na klawiaturze lub granie na fortepianie, wywierają zbyt duży nacisk na nerw pośrodkowy. Ten nerw biegnie wzdłuż ramienia i przechodzi przez rękę na nadgarstku. Zespół ten może powodować ból i drętwienie rąk , ale jednym z pierwszych objawów są właśnie parestezje, które występują częściej w dłoniach i nadgarstkach właśnie w nocy. Według badań objawy mogą wystąpić częściej w nocy, ponieważ ludzie często śpią ze zgiętymi nadgarstkami.

Zwiększone ryzyko wystąpienia u Ciebie zespołu cieśni nadgarstka, występuje jeśli:

–  masz pracę, która wymaga powtarzających się ruchów dłoni, takich jak pisanie na maszynie lub obsługiwanie maszyn,
– jesteś w ciąży,
– masz problemy z zatrzymywaniem się płynów w organizmie.

Cukrzyca
Cukrzyca może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerwów.U osób chorych na cukrzycę istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, a terminem medycznym tego powikłania jest neuropatia cukrzycowa. Występuje, gdy wysoki poziom cukru i tłuszczów we krwi z czasem uszkadza zakończenia nerwowe. Neuropatia cukrzycowa zwykle powoduje drętwienie i mrowienie stóp i nóg, chociaż może również wpływać na ramiona i dłonie.

Niedobór witaminy B.
Niedobory witaminy B mogą powodować wiele problemów, w tym niedokrwistość i mrowienie kończyn. Łatwo można pomylić to mrowienie z powodu ucisku na nerw.

Osoby zagrożone niedoborami witaminy B to:

– wegetarianie i weganie
– dorośli powyżej 50 lat
– osoby z niektórymi zaburzeniami trawienia, takimi jak celiakia lub zapalna choroba jelit (IBD)

Stwardnienie rozsiane
Według National Multiple Sclerosis Society w Stanach Zjednoczonych drętwienie i mrowienie są często pierwszymi objawami, których doświadcza chora osoba. Objawy te zwykle dotyczą twarzy. Jednakże, w zależności od lokalizacji uszkodzeń kręgosłupa, które występują w stwardnieniu rozsianym, osoba chora może również odczuwać drętwienie i mrowienie w ramionach lub nogach.

UDAR MÓZGU

Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą powodować drętwienie i mrowienie ramion i dłoni. Przejściowy atak niedokrwienny pojawia się, gdy coś tymczasowo blokuje przepływ krwi do mózgu.  Natomiast udar to trwałe zablokowanie naczynia w mózgu, w wyniku którego dochodzi do wstrzymania dopływu krwi do danego obszaru mózgu lub też w przypadku udaru krwotocznego wydostanie się krwi poza światło naczynia krwionośnego. American Heart Association uważa, że ataki te są „uderzeniami ostrzegawczymi”. Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą wpływać na funkcjonowanie nerwów i mogą powodować zmiany w odczuwaniu, w tym parestezje w rękach lub nogach, a także zwiększone poczucie odrętwienia lub bólu.

Drętwienie rąk – zapobieganie

Pozycja do spania, która nie ogranicza ruchów kończyn, może zapobiegać parastezjom. Możliwe jest zapobieganie problemom, które powodują parestezje w rękach w nocy. Na przykład, dana osoba może skorzystać na nauce spania w mniej ograniczającej pozycji. Jeśli dana osoba jest zagrożona zespołem cieśni nadgarstka, może rozpocząć wykonać specjalistyczne ćwiczenia. Jeśli niedobór witaminy B powoduje uczucie drętwienia ramion i dłoni, lekarz może przepisać suplementy lub zalecić zmiany w diecie.

Tak jak napisaliśmy na początku – drętwienie rąk, szczególnie w nocy, kiedy dana osoba może leżeć w pozycji, która wywiera nacisk na nerw nie jest niczym złym.

Jednakże, jeśli dana osoba często zauważa to odczucie, może wymagać pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli doświadcza również:

*zaburzenia widzenia
*drętwienie lub mrowienie twarzy
*trudności w mówieniu
*trudności z koordynacją, na przykład podczas chodzenia
*niewyjaśnione słabości lub ból

Każdy, kto podejrzewa, że ​​ich parestezje wynikają z choroby podstawowej, przyjmowanych leków czy problemów z alkoholem, powinien porozmawiać z lekarzem i wyjaśnić swoje wątpliwości.

 

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska
error: Treść jest chroniona !!