Dyskopatia to poważne schorzenie. Być może będzie to dla Ciebie oczywiste stwierdzenie, ale aby pomóc sobie w bólu związanym z dyskopatią powinieneś regularnie korzystać z pomocy fizjoterapeuty. Jest to najważniejszy i niezawodny sposób jak poradzić sobie z bólem w dyskopatii. Techniki z zakresu terapii manualnej lub osteopatii wykonywane przez doświadczonego terapeutę skutecznie pomogą Ci zwalczyć ból związany z dyskopatią. Dzięki pracy terapeuty takiej jak m.in. mobilizacja tkanek miękkich, rozluźnianiem mięśniowo powięziowe czy mobilizacją stawów uwolnisz się od bólu i zyskasz większą sprawność ruchową.
A jeśli skuteczna rehabilitacja to tylko z MobileMed – zapraszamy do kontaktu.
Nasza codzienna praca i tryb życia mają znaczący wpływ na stan kręgosłupa. Również na powstanie zmian zwyrodnieniowych w krążku międzykręgowym (dyskopatię). Przestrzeganie zasad profilaktyki prawidłowego obciążania kręgosłupa w ciągu dnia skutecznie pomoże Ci poradzić sobie z bólem.
Do podstawowych zasad profilaktyki należą:
Pacjenci często zadają pytanie: mam dyskopatię, jak mogę sobie pomóc? Odpowiedzią na to pytanie jest również ruch. Aktywność fizyczna taka jak np. pływanie, nordic walking, jogging czy specjalne ćwiczenia tzw. zdrowy kręgosłup w długofalowej perspektywie skutecznie wpływają na zmniejszenie bólów kręgosłupa. Dlaczego? Bo poprawiają wydolność i siłę mięśni utrzymujących postawę ciała. A lepsza praca mięśni to w dużym skrócie mówiąc mniejsze obciążenie stawów kręgosłupa i mniejszy ból. Pamiętaj też, że rodzaj aktywności fizycznej należy zawsze skonsultować ze swoim fizjoterapeutą.
Być może, gdy pomyślisz o tym co robić gdy boli Cię kręgosłup, nie zastanawiasz się nad swojej wadze. Jednak redukcja masy ciała to jedno z podstawowych zaleceń związanych z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Im więcej kilogramów każdego dnia przenosi Twój kręgosłup, tym szybciej ulega procesom zwyrodnieniowym i tym więcej przeciążeń go dotyczy. Rachunek zatem jest prosty, każdy zrzucony kilogram to mniejszy ból kręgosłupa (oczywiście mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu).
Zadbanie o prawidłową pozycję ciała podczas odpoczynku, ale też warto to podkreślić snu, ma również znaczący wpływ na radzeniem sobie z bólem w dyskopatii. Jeżeli cierpisz na dyskopatię powinieneś odpoczywać w pozycji leżącej. Ważne, żeby nie była to niedbała pozycja półleżąca, czy z wysokim podporem głowy. W miarę możliwości oczywiście powinieneś leżeć w linii prostej z niewielką poduszką pod głową, lub też jeżeli jest Ci wygodniej możesz leżeć na brzuchu z rękami podłożonymi pod czoło.
Podczas snu warto zadbać o odpowiednią poduszkę (zwłaszcza u osób z problemem dyskopatii w odcinku szyjnym), oraz materac o odpowiedniej twardości. Jeżeli lubisz spać na boku możesz włożyć pomiędzy kolana poduszkę lub klin, tak aby wyrównać położenie miednicy, a przez to wspomóc odciążenie kręgosłupa.
*****
Jeśli szukasz skutecznej i profesjonalnej pomocy, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami!
+48 544 440 000
******
Przeczytaj też:
Dyskopatia choroba krążka międzykręgowego cz. 2 – definicje, możliwości leczenia i rehabilitacji