Dysplazja stawu biodrowego – objawy.
Dysplazja stawu biodrowego jest poważną wada anatomiczną zagrażającą zdrowiu i harmonijnemu rozwojowi dziecka. Dzięki badaniom przesiewowym poziom wykrycia tej wady już we wczesnym etapie niemowlęctwa jest bardzo wysoki. Co jest oczywiście bardzo dobrą wiadomością – wczesne wykrycie dysplazji powoduje wcześnie rozpoczęte leczenie.
Obecnie dysplazja dzięki badaniom ultrasonograficznym wykrywana jest u ok 10%noworodków. Dysplazja stawów biodrowych najczęściej występuje jednostronnie (częściej po lewej stronie), rzadko dwustronnie.
Dysplazja stawu biodrowego, brak stabilizacji stawu (biodra) u noworodka wynikająca z nieprawidłowego rozwoju wszystkich struktur tego stawu (panewki, obrąbka stawowego, więzadeł i torebki stawowej oraz naczyń krwionośnych).
Brak rozpoznania i leczenie dysplazji w okresie noworodkowym i niemowlęcym może być przyczyną podwichnięcia albo też zwichnięcia biodra. Zarówno podwichnięcie jak i zwichnięcie są przyczyną poważnego kalectwa dziecka związanego z wieloletnim leczeniem i rehabilitacją.
Dysplazja stawu biodrowego – objawy
- niestabilnością biodra lub inaczej przesuwaniem się kości udowej poza granice stawu (panewki). Niestabilność powoduje wyczuwalne w kilku pierwszych tygodniach życia dziecka przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas odwiedzenia i przywiedzenia nóżek czyli łączenia ich i rozkładania. Niekiedy możesz to przeskakiwanie wyczuć podczas codziennej pielęgnacji maluszka, ale zwykle zwraca na nie uwagę dopiero lekarz podczas badania,
- asymetria – asymetryczne fałdy pośladkowe mogą sugerować dysplazję stawu biodrowego, niekiedy wyraźna dysproporcja w długości nóżek maluch również może świadczyć o dysplazji stawu biodrowego,
- po okresie noworodkowym dominuje ograniczenie odwiedzenia nóżek w biodrach (czyli trudności w ich odchyleniu na boki)
- ból – zazwyczaj ból nie występuje u niemowląt i małych dzieci przy dysplazją stawu biodrowego, ale ból jest najczęstszym objawem dysplazji stawu biodrowego w okresie dojrzewania i u „młodych dorosły”.
Postępowanie lecznicze i rehabilitacja to temat na kolejny artykuł – już teraz zapraszamy.
A tymczasem jeszcze kilka słów o…
Prawidłowa pielęgnacja w profilaktyce dysplazji stawów biodrowych
Nie ma to jak dobra, prawidłowa i zgodna z fizjologią małego człowieka pielęgnacja. Tak więc:
- nigdy nie powinno się prostować nóżek dziecka „na siłę” ani podczas pielęgnacji ani podczas zabawy,
- nie owijaj dziecka z nóżkami wyprostowanymi,
- podnoszenie za nóżki podczas zmiany pieluszki jest niedozwolone,
- najlepszą pozycją do noszenia maluch jest ta, z rozstawionymi nóżkami (które są oparte na biodrze lub brzuchu mama),
- nie ma potrzeby stosować szerokiego pieluchowania jako profilaktyki -jest zalecane tylko u dzieci u których trzeba leczyć stawy biodrowe,
- najlepszym ubrankiem dla noworodka i niemowlaka jest to dające swobodę ruchów – jeans, tiule i inne piękne ubranka warto zostawić na czas kiedy nasz maluch będzie już sprawny motorycznie.
Przeczytaj też inne artykuły na naszym blogu o pielęgnacji niemowląt i małych dzieci:
NDT Bobath to nie tylko rehabilitacja, ale też pielęgnacja
Pielęgnacja noworodka – co i jak? – MobileMed