Strona główna » Blog » Endoproteza stawu biodrowego – wskazówki dla pacjentów we wczesnej fazie pooperacyjnej.
Endoproteza stawu biodrowego – wskazówki dla pacjentów we wczesnej fazie pooperacyjnej.
JesteÅ› pacjentem po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego i szukasz informacji?
Jesteś rodziną/przyjacielem pacjenta z endoprotezą stawu biodrowego i szukasz informacji jak funkcjonować z chorym w domu?
Jeżeli cierpisz na zwyrodnienie stawu biodrowego i w najbliższym czasie czeka Cię leczenie operacyjne – zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego?
Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Zabieg operacyjny zawsze związany jest ze stresem. Aby go zmniejszyć, jak najlepiej przygotuj się do czekającego Cię zabiegu i fazy pooperacyjnej. Możesz to zrobić, zapoznając się z zamieszczonymi przez nas poniżej wskazówkami, wyjaśniającymi następujące wątpliwości:
– endoproteza stawu biodrowego, jak radzić sobie po operacji aby uniknąć zwichniÄ™cia endoprotezy;
– w jaki sposób wspomóc proces rehabilitacji i komfortowo poruszać siÄ™ w czynnoÅ›ciach codziennych,
– jakie sÄ… zasady wczesnego funkcjonowania i poruszania siÄ™ w okresie pooperacyjnym.
Endoproteza stawu biodrowego czynności dnia codziennego.
Dla pacjentów po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego wykonywane we wczesnej fazie pooperacyjnej.
Endoproteza stawu biodrowego w pozycji leżącej pamiętaj o tym, że:
Podczas leżenia na plecach nie wolno Ci skręcać nogi operowanej do wewnątrz ani na zewnątrz (najłatwiej sprawdzić, czy noga jest skręcona, spoglądając na pozycję stopy).
Podczas leżenia na plecach nie wolno Ci przywodzić nogi do wnętrza ciała (łączyć nóg).
Po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego podczas leżenia na plecach, aby uniknąć złączenia się operowanej i zdrowej nogi, włóż pomiędzy nie poduszkę -noga operowana powinna być ułożona w lekkim rozkroku, a stopa zabezpieczona z boku poduszką lub wałkiem (aby nie skręcała się na zewnątrz).
Kiedy zmieniasz pozycję z leżącej na siedzącą, operowaną nogę zawsze opuszczaj jako pierwszą.
Jeżeli to możliwe, leż na operowanej nodze na boku, utrzymując ją wyprostowaną w stawie biodrowym i kolanowym (zapobiega to powstaniu przykurczy).
Endoproteza stawu biodrowego w pozycji siedzącej pamiętaj o tym, żeby:
Siedzisko krzesła, na którym siedzisz nie miało zbyt miękkiego podłoża, ponieważ biodro będzie się zapadać.
Krzesło miało siedzisko ustawione wysoko (jeżeli tak nie jest, zanim usiądziesz, połóż na nim twardą poduszkę, co pozwoli je podwyższyć).
Siadać prawidłowo, czyli tak, by kolana znajdowały się poniżej bioder (zabezpieczy to Twoją endoprotezę stawu biodrowego przed niebezpiecznym przeciążeniem).
Podczas siadu nie przechylać tułowia zbyt mocno do przodu (np. wiążąc but, podnosząc jakiś przedmiot z podłogi) – ruch ten oprócz zgięcia kręgosłupa, powoduje ruch stawu biodrowego (jego nadmierne zgięcie nie jest wskazane we wczesnej fazie po operacji biodra).
Podczas siadania lub wstawania wysuwać operowaną nogę do przodu (w celu jej odciążenia), a ciężar całego ciała oprzeć na rękach.
Podczas wstawania nie opierać rąk na operowanej nodze.
Nie zakładać nogi na nogę (jest to ruch przywiedzenia w stawie biodrowym, który może spowodować zwichnięcie endoprotezy stawu biodrowego).
Endoproteza stawu biodrowego poruszając się w  pozycji stojącej pamiętaj o tym, żeby:
Nie krzyżować nóg podczas stania oraz unikać nadmiernego skręcania tułowia w prawą i lewą stronę.
Podczas chodzenia nie skręcać stopy ani do wewnątrz, ani na zewnątrz.
Nie obciążać operowanej nogi całym ciężarem swojego ciała.
Nie wykonywać zbyt dużych kroków.
Unikać szurania stopami po podłożu podczas chodu.
Inne czynności dnia codziennego oraz zalecenia dla pacjentów:
Stosować przedmioty pomocnicze na przykład łyżkę do obuwia z długą rączką czy też szczypce do podnoszenia niewielkich przedmiotów z podłoża.
Zamontować na toalecie specjalne podwyższenie zapobiegające nadmiernemu zgięciu stawu biodrowego.
Nie dźwigać ciężkich przedmiotów (na przykład zakupów).
Nie pochylać się po przedmioty leżące na niskich półkach czy na podłodze.
Wychodząc z wanny, korzystać z pomocy balkonika lub wysokiego i stabilnego krzesła (operowana noga zawsze wysuwana jest z wanny jako pierwsza, a ciężar ciała przenoszony powinien być na balkonik lub krzesło).
Podczas chodzenia unikać wchodzenia na niewielkie dywaniki czy śliskie wykładziny – zminimalizujesz tym samym ryzyko upadku (najbezpieczniej będzie poprosić kogoś z najbliższych o usunięcie ich z mieszkania na czas Twojego powrotu do zdrowia).
Bezwzględnie stosować się do wskazań lekarza (na przykład jeśli Twój lekarz zalecił Ci używanie kul lub laski).
Zakładać pełne buty, unikać klapek, japonek i sandałów.
Wchodząc po schodach najpierw stawiać nogę nieoperowaną (to na niej opiera się cały ciężar ciała), następnie dostawić operowaną.
Schodząc ze schodów najpierw stawiać nogę operowaną, następnie dostawić nieoperowaną.
CaÅ‚kowita wymiana stawu biodrowego jest jednÄ… z najczęściej wykonywanych i przynoszÄ…cÄ… najlepsze rezultaty operacji ortopedycznych. W ogromnej wiÄ™kszoÅ›ci przypadków caÅ‚kowite zastÄ…pienie stawu biodrowego endoprotezÄ…Â umożliwia ludziom bardziej aktywne życie bez wyniszczajÄ…cego bólu stawu biodrowego. Umożliwia pacjentom powrót do normalnego, codziennego funkcjonowania zarówno w pracy jak i obowiÄ…zkach domowych oraz powrót do pasji i hobby – nawet tych sportowych.
Co dzieje się podczas operacji wymiany stawu biodrowego? Wymiana stawu biodrowego wymaga pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od twojego stanu zdrowia i praktyk stosowanych w ośrodku w którym poddasz się operacji.
Proteza jest wstawiona między kość udową i miednicę. Operację wymiany stawu biodrowego wykonuje się podczas snu w znieczuleniu ogólnym lub sedacji pod znieczuleniem rdzeniowym. Anestezjolog omówi z tobą przed operacją sposób znieczulenia oraz odpowie na Wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.
Zasadniczo operacja wymiany stawu biodrowego przebiega nastepujÄ…co:
Zostaniesz poproszony o zdjęcie ubrań i dostaniesz specjalne ubranie szpialne.
Możesz mieć założony wenflon (kaniulę dożylną) w ręce lub na przedramieniu.
Zostaniesz umieszczony na stole operacyjnym.
Zostaniesz znieczulony, uśpiony i możesz mieć założony cewnik.
Podczas zabiegu anestezjolog będzie obserwował tętno, ciśnienie krwi, oddech i poziom tlenu we krwi.
Skórę w miejscu zabiegu chirurgicznego czyści się roztworem antyseptycznym.
Chirurg – ortopeda wykona naciÄ™cie w okolicy biodra.
Chirurg – ortopeda usunie uszkodzone części stawu biodrowego i zastÄ…pi je protezÄ…. Proteza biodrowa skÅ‚ada siÄ™ z trzonu, który wchodzi w kość udowÄ…, stawu głównego (kulki) połączonego z trzonem protezy, oraz elementu na ksztaÅ‚t miseczki, który jest wkÅ‚adana do panewki stawu biodrowego. Poszczególne elementy protezy mogÄ… być wykonane z metalu lub ceramiki. ZablokowanÄ… protezÄ™ przyczepia siÄ™ do koÅ›ci za pomocÄ… cementu chirurgicznego. Bezcementowa proteza przylega do koÅ›ci porowatÄ… powierzchniÄ…. Kość roÅ›nie na tej powierzchni, aby przyczepić siÄ™ do protezy. Czasami do zastÄ…pienia biodra stosuje siÄ™ kombinacjÄ™ dwóch typów (cementowy i bezcementowy). Ortopeda sprawdzi dopasowanie poszczególnych elementów i ruch w stawie.
Nacięcie zostanie zamknięte za pomocą szwów lub zszywkami chirurgicznymi.
W stawie biodrowym będzie umieszczony dren, wychodzący szwy w miejscu nacięcia skóry dla ewakuacji ewentualnych płynów na zewnątrz stawu biodrowego.
Zostanie założony sterylny bandaż lub opatrunku.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. >