Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Fibromialgia – stan ciągłego bólu i przemęczenia

Fibromialgia – stan ciągłego bólu i przemęczenia

fibromialgia

Jeśli wędrujesz od lekarza specjalisty do specjalisty, przeszedłeś już szereg badań, a wciąż nikt nie potrafi dokładnie zdiagnozować Twoich dolegliwości oraz wskazać ich przyczyny, a Ty nadal czujesz się obolały, senny i zmęczony być może chorujesz na fibromialgię.

Fibromialgia – reumatyczna choroba cywilizacyjna

Terminem fibromialgia (fibromyalgia syndrome – FMS) określana jest niezapalna, reumatyczna choroba tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł itp.) Termin fibromialgia funkcjonuje w nazewnictwie medycznym od 1976 roku, a dopiero w 1990 roku Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne ustaliło dokładne kryteria klasyfikacyjne dla tej choroby. Chociaż ze względu na problemy diagnostyczne związane z niespecyficznymi objawami chorobowymi, oraz przekonanie części środowiska medycznego, że choroba ta nie występuje, oszacowanie dokładnego zasięgu jej występowania w populacji jest utrudnione, to rozpowszechnienie występowania fibromialgia w populacji obliczona na 4%. Kobiety na fibromialgię chorują znacznie częściej niż mężczyźni. Ryzyko zapadalności wzrasta wraz z wiekiem pacjenta.

Objawy chorobowe występujące w fibromialgii są najprawdopodobniej wynikiem nieprawidłowego odczuwaniem bólu. Uważa się, że za tą nieprawidłowość odpowiedzialna jest zwiększona pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu.

Fibromialgia jest chorobą o przebiegu łagodnym, zazwyczaj pacjenci raportują okresy zaostrzenia i złagodzenia wszystkich objawów. Niekiedy dzięki podjętemu leczeniu udaje się uzyskać całkowitą remisje dolegliwości. Niestety
u większości pacjentów nie udaje się doprowadzić do całkowitego wyleczenia, dlatego fibromialgia jest klasyfikowana jako choroba przewlekła. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne fibromialgia nie jest chorobą wpływającą na długość życia dotkniętych nią pacjentów.

Wszystko mnie boli!

Główną dolegliwością raportowaną przez pacjentów jest uczucie przewlekłego bólu zlokalizowanego w układzie ruchu z miejscowym jego nasileniem przy dotyku charakterystycznych punktów na ciele (tzw. punktów spustowych). Aby lekarz (najczęściej reumatolog) mógł postawić diagnozę – fibromialgia – pacjent musi odczuwać dolegliwości bólowe co najmniej od 3 miesięcy. Pacjenci zgłaszają również problemy ze snem oraz ciągłe uczucie wyczerpania i osłabienia, brak motywacji oraz problemy z koncentracją. Ze względu na niespecyficzność objawów (podobne raportują pacjenci np. chronicznie przemęczeni) często bardzo trudne jest postawienie przez lekarza trafnej diagnozy, a pacjent błąka się od gabinetu lekarskiego do gabinetu z coraz większą frustracją i poczuciem niezrozumienia. Uważa się, że ze względu na uciążliwość dolegliwości, ciągłe uczucie bólu oraz utrudnione funkcjonowanie w życiu zawodowym i rodzinnym pacjenci z fibromialgia mogą zapadać na depresję.

Jak leczyć fibromialgię?

Terapia ze względu na różnorodne objawy i ich nasilenie ma charakter indywidualny, stosowane jest zarówno farmakoterapia jak i leczenie niefarmakologiczne. Najczęściej stosowane w leceniu fibromialgii są:

Dodatkowo pacjentom zalecane jest prowadzenie prozdrowotnego trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej ( pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka, ruch na świeżym powietrzu, spacery), stosowanie technik relaksacyjnych oraz sesje psychoterapii.

Masaż w leczeniu fibromialgii – korzyści dla pacjentów

Regularny masaż stosowany u pacjentów z fibromialgią ma wiele zalet. Terapeuta zawsze dostosuje rodzaj i intensywność masazu do Twoich potrzeb i odczuć – nie musisz obawiać się, że dotyk wywoła dodatkowy ból. U pacjentów z fibromialgią mogą być stosowane różnorodne techniki masażu w tym masaz klasyczny, uwalnianie mięśniowo-powięziowe, masaż relaksacyjny czy shiatsu. Oto pięć zalet masażu dla pacjentów z fibromialgią:

  1. Poprawa snu związana z rozluźnieniem mięśni i zrelaksowaniem organizmu. Oraz zmniejszeniem dolegliwości bólowych – sam dobrze wiesz, że nie ma co spodziewać się dobrego snu kiedy odczuwasz intensywny ból. Przesypiając noce bez bólu dajesz sobie szansę na lepszą regenerację Twojego organizmu – podczas snu zachodzą najsilniejsze procesy regeneracyjne w naszym ciele. Szczególnie korzystne, oczywiście jeśli warunki na to pozwalają są wieczorne sesje masażu. Doskonale relaksują i wyciszają organizm, przygotowując go do nocnego odpoczynku. Sprawdź naszą ofertę masaży w Twoim domu.
  2. Poprawa kondycji mięśni – to zrozumiałe, że kiedy odczuwasz ból całego ciała masz niewielką ochotę na ruch i aktywność. Brak aktywności i ruchu sprawa, że Twoje mięśnie osłabiają się i masz coraz mniejszą wydolność fizyczną. Dodatkowo stan Twoich mięśni również może ulec pogorszeniu w wyniku samej fibromialgii. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest stopniowy, zaplanowany powrót do aktywności fizycznej wzmacniającej mięśnie. Jednak masaż również jest pomocny (ale to ważne nie zastąpi aktywności) w utrzymaniu dobrej kondycji Twoich mięśni. Masaż podnosi tonus mięśniowy czyli „gotowość” mięśni do rozpoczęcia aktywności, jest też doskonałym lekarstwem wspomagającym regenerację mięśni po aktywności.
  3. Poprawia koncentrację i uwagę – zapewne znasz już termin „fibro fog” – mgła mózgowa/fibro mgła – ten konkretny termin jest rzeczywiście związany z jednym z objawów fibromialgii. Pacjenci często mówią, że same objawy wykraczają poza strefę bólu fizycznego i wpływają również na stan koncentracji i uwagi. Fibromialgia może powodować skrajne zmęczenie. Ponownie, masaż może pomóc w tym problemie. Ponieważ masaż daje efekty odprężające i relaksujące, jest praktycznym i skutecznym działaniem wspomagającym  leczenie fibro mgły.
  4. Zmniejsza ból głowy – migreny i bóle głowy są powszechnie przypisywane fibromialgii. Twoja podatność na przewlekłe migreny jest większa, jeśli zdiagnozowano u ciebie fibromialgię. To smutna prawda. Ponadto ci, którzy cierpią na ten objaw, są bardziej podatni na depresję, lęk i stres. W tym momencie możesz już rozważyć masaż jako lekarstwo. Masaż wspomaga przepływ krwi w całym ciele, także w mózgu, lepszy przepływ krwi, oraz to, ze wraz z nią do mózgu dostarczany jest tlen często jest wiązane ze zmniejszeniem objawów bólu głowy.
  5. Fibromialgia nasila Twoją ekspozycję na stres, niepokój i lęk. Ekstremalny ból i zmęczenie, które zazwyczaj powodują ten stan często są posądzane o wywołanie niekorzystnych skutków w Twojej psychice. Stres i ból siłą rzeczy wpływają na Twoje samopoczucie psychiczne. Mogą sprawić, ze przestajesz odczuwać sens swoich działań, czujesz się bezwartościowy,  osamotniony itp. Na szczęście masaż może pomóc Ci powstrzymać te nieprzyjemne doznania i myśli. W końcu masaż działa relaksująco, odprężająco i jest w stanie skutecznie poprawić nastrój. Masaż pozwala uwolnić się od negatywnych myśli, które niszczą twoje samopoczucie.

Skorzystaj z masażu już dziś! Obecnie istnieje wiele metod leczenia skutków fibromialgii. Masaż jest jednym z najbardziej skutecznych i najmniej inwazyjnych metod. Jest bezpieczny i może wywierać zadowalający wpływ na organizm.

 

Jakie są najczęstsze objawy które mogą świadczyć o występowaniu fibromialgii?

Czy są jakieś badania laboratoryjne ( np. krwi ) dzięki którym można wykluczyć występowanie fibromialgii? Niestety nie istnieje żaden test laboratoryjny pozwalający określić występowanie bądź nie u danego pacjenta fibromialgii, diagnoza stawiana jest najczęściej na podstawie zebranego wywiadu, badania fizykalnego oraz wykluczenia innych jednostek chorobowych.

Czy istnieją czynniki mogące wpłynąć rozwój choroby? Do prawdopodobnych czynników mogących mieć wpływ na rozwój fibromialgii należą:

Do lekarza jakiej specjalności powinien zgłosić się pacjent podejrzewający u siebie występowanie fibromialgii? Głównym specjalistą zajmującym się leczeniem fibromialgii jest lekarz reumatolog. I to do niego w pierwszej kolejności powinien zgłosić się pacjent obserwujący u siebie objawy charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej.

Czym są punkty spustowe? Punkty spustowe powstają w mięśniach najczęściej na skutek przeciążenia lub urazu, mogą być też objawem chorobowym jak to ma miejsce w fibromialgii. Punkt spustowy jest to miejsce na ciele wykazujące podczas ucisku nadwrażliwość bólową, oraz promieniowanie bólu w inny rejon ciała. Punkty spustowe najczęściej znajdują się w obrębie brzuśca mięśnia. Wyróżnia się punkty spustowe aktywne oraz utajone.

Gdzie na ciele znajdują się charakterystyczne punkty bólowe występujące u chorych na fibromialgię? Według Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego typowa lokalizacja punktów spustowych u chorych na fibromialgię to:

 

error: Treść jest chroniona !!