Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Fizjoterapeutyczny przewodnik – skolioza

Fizjoterapeutyczny przewodnik – skolioza

Skolioza dotyka od 2% do 3% ogólnej populacji, przy czym częściej występuje u kobiet. Stopień trójpłaszczyznowej deformacji kręgosłupa waha się od łagodnych i niewielkich skrzywień do poważnych deformacji kręgosłupa wymajających interwencji chirurgicznej. Wszystkie dzieci przechodzą badania profilaktyczne postawy, ponieważ skolioza najczęściej uwidocznia się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a następnie może się pogłębiać w różnym stopniu wraz ze skokami wzrostu u dzieci i młodzieży.

Czym jest skolioza?

Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, co oznacza, że ulega on deformacji w trzech niezależnych płaszczyznach. Skolioza ma duży wpływ na zmianę postawy ciała oraz symetrię tułowia. Niestety przysłowiowe „nie garb się, stój prosto” nie jest w stanie rozwiązać problemu. Na zdjęciu RTG kręgosłup może mieć kształt litery C lub S. Nasilenie stopnia skoliozy określa się poprzez pomiar kąta krzywizny właśnie na zdjęciu RTG – kąt ten nazywa się kątem Cobba.

Młodzieńcza skolioza idiopatyczna, czyli najczęstszy typ tego schorzenia, zostaje zdiagnozowana u dzieci w wielu 10 – 18 lat. Wyraz „idiopatyczna” w nazwie oznacza, że nie jest znana przyczyna powodująca rozwój tej deformacji. Jednak aż 30% dzieci ze skoliozą idiopatyczną ma w wywiadzie rodzinnym odnotowaną obecność skoliozy.

Rozpoznane są też inne rodzaje skoliozy – skolioza wrodzona, nerwowo-mięśniowa oraz skolioza dorosłych związana np. z nieprawidłowym napięciem mięśni przyktęgosłupowych.

Skolioza wrodzona jest spowodowana przez deformację kości kręgosłupa i pojawia się już we we wczesnym okresie rozwoju dziecka w łonie matki. Skolioza nerwowo-mięśniowa jest spowodowana przez stan zdrowia układu nerwowego, a w szczególności w wyniku porażenia mózgowego lub dystrofii mięśniowej, które powodują osłabienie mięśni wspierających kręgosłup.

Skolioza – jak to wygląda?

Skolioza jest zazwyczaj stanem bezbolesnym stąd często problemy z jej rozpoznaniem ponieważ dziecko nie zgłasza żadnych dolegliwości. Ból może nastąpić w wyniku przystosowana się mięśni i stawów kończyn i tułowia do deformacji kręgosłupa. Ból może też wywołać zmiana postawy ciała, zmiana wzorcu chodu, utrata elastyczności i wytrzymałości mięśni czy innych tkanek miękkich.

U osób ze skoliozą często obserwuje się:

nierówną wysokość ramion,
nierówną wysokość bioder,
nierówną wysokość wcięcia talii,
ogólny brak symetrii stron ciała,
ból w obszarach otaczających kręgosłup oraz łopatki, miednicę i biodra,
ból podczas chodu lub przy innych czynnościach ruchowych.

 Jak diagnozujemy?

Schorzenie to jest zwykle diagnozowane wstępnie w szkolnych gabinetach lekarskich podczas rutynowych bilansów zdrowia dziecka.

Kolejnym etapem diagnozowania skrzywienia kręgosłupa będzie wizyta dziecka w dziecięcej poradni ortopedycznej – dokładne badanie np. skoliometrem czyli specjalnym przyrządem do mierzenia stopnia rotacji kręgosłupa, oraz wykonanie zdjęcie RTG wszystkich odcinków kręgosłupa.

Na zdjęciu mierzony jest kąt Cobba mówiący o rozległości skrzywienia. O skoliozie mówimy wówczas, gdy kąt ten jest większy niż 10 stopni.

Czy skoliozie można zapobiec? 

To pytanie stawia sobie świat medyczny od bardzo dawna. Głosy są różne. Jedni opowiadają się za tym, że można, inni – że nie. Jednak w związku z tym, że nie znana jest główna przyczyna rozwoju idiopatycznej skoliozy młodzieńczej, ciężko jest mówić o profilaktyce jej występowania. Niemniej jednak niezwykle ważna jest dbałość o aktywność fizyczną dziecka, o skorygowaną postawę jego ciała oraz o odpowiednie i ergonomiczne noszenie plecaków i tornistrów, siedzenie przy biurku podczas odrabiania lekcji i w szkole, siedzenie na kanapie czy na podłodze podczas codziennej zabawy czy odpoczynku.

 

Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?

Czym są wady postawy?

Dziecko potrzebuje ruchu!

error: Treść jest chroniona !!