Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Haluksy – jak je leczyć?

Haluksy – jak je leczyć?

haluksy jak leczyć

Haluksy to nie tylko problem kosmetyczny i estetyczny stopy. Haluksy to przede wszystkim problem biomechaniki stopy i obecnego przy jej ruchu bólu. Haluksy jak leczyć je skutecznie? Jak pozbyć się haluksów bez operacji? Czy masaż pomoże na moje haluksy? To zapewne tylko kilka pytań które codziennie zadają sobie Ci z Was, drodzy czytelnicy którzy z tym problemem walczą. Leczenie haluksów możemy podzielić na zachowawcze, a kiedy to nie przynosi poprawy stosuje się leczenie operacyjne. Masaż na haluksy, a właściwie terapia manualna to jeden ze sposobów leczenia zachowawczego. Jak pozbyć się haluksów bez operacji i czy to w ogóle możliwe? Jak leczyć je skutecznie? Zapraszamy do lektury.

Czym jest haluks?

Paluch koślawy (haluks) to zniekształcenie stóp. Koślawość dotyka pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego (MTP) i często towarzyszy jej problem z chodzeniem i ból stopy. Staw ten stopniowo ulega podwichnięciu (tzn odchyla się do boku). Niestety często prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego w tkankach miękkich oraz powstania wyrostka kostnego po stronie przyśrodkowej tzw. guzka. Kolejny etap to ból i deficyt funkcjonalny czyli najprościej mówiąc upośledzonego chodu. Ciężar ciała przenoszony jest na brzegu bocznym i tyle stopy, zaburzone jest odbicie i podnoszenie pięty do góry, wreszcie są duże problemy z pronacyjnym ustawieniem stopy.

W populacji paluch koślawy występuje często, nawet  u 23% dorosłych w wieku 18-65 lat i 35,7% dorosłych w wieku powyżej 65 lat. Paluch koślawy częściej występuje u kobiet i osób starszych.

Haluksy jak leczyć?

Pierwszym etapem leczenia haluksów jest oczywiście leczenie zachowawcze.  Zawsze należy zwrócić uwagę na obuwie które się nosi. Dobór odpowiednich butów, czyli takich o szerokim  i dość głębokim nosku jest podstawową, a zarazem najważniejszą formą leczenia haluksów. Zapomnieć niestety należy o tych ze szpiczastym i wąskim noskiem, także o butach na wysokim obcasie.

Co dalej? Haluksy jak leczyć je skutecznie? Warto zdecydować się na sztywne plastrowanie, taping lub odpowiednią ortezę do obuwia – narzędzia te mają za zadanie zapobiec dalszym deformacjom i wspomóc stopę podczas chodu.

Pewnie niektórych czytelników to zaskoczy, ale przykurcz lub nawet nieznaczne skrócenie ścięgna Achillesa może mieć wpływ na rozwój tej deformacji. Aby pozbyć się haluksów bez operacji, a właściwie zapobiec ich pogłębieniu się już we wczesnym etapie – kiedy zauważysz pierwsze zmiany w swojej stopie udaj się do rehabilitanta, a ten z pewnością rozluźni i uelastyczni mięśnie łydki i samo ścięgno Achillesa.

Masaż na haluks, czy to ma sens?

Haluks, jak leczyć zmiany w zaawansowanym stadium lub przy bardzo dużym bólu? Czy da się wyleczyć haluksy bez operacji? Niestety, tych zaawansowanych nie.

Zatem czy masaż na haluksy ma sens? Haluksy jak leczyć je masażem? Czy to skuteczne? W sytuacji kiedy masz problemy z chodzeniem, a ból sięga 9 w 10 stopniowej skali. niestety raczej nie. Kiedy zmiany są niewielkie, masaż, terapia manualna czy fizykoterapia są wskazane, a nawet z pewnością pozwolą Ci zahamować postęp zwichnięcia. Jednak leczenie zachowawcze nie zawsze jest wystarczające. Jeśli nie powiedzie się ono w pełni warto rozważyć operację. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, aby polepszyć sobie jakość i komfort życia.

Zanim chirurg ortopeda wykona zabieg, określa stopień deformacji stawu śródstopno – paliczkowego. W tym celu zleca wykonanie zdjęcia RTG tzw. obciążeniowego. Rodzaj leczenia operacyjnego jest dobierany do obrazu deformacji ze zdjęcia. Istnieje oczywiście kilka procedur chirurgicznych, które można zastosować w leczeniu haluksów w zależności od ciężkości deformacji palucha. Niezależnie od techniki operacyjnej po wybudzeniu pacjent dostaje do noszenia specjalny but – zazwyczaj nosi go przez 8 tygodni. W tym samym czasie ma też założone opatrunki kompresyjne. Zazwyczaj musi też korzystać z kul łokciowych przy chodzeniu.

error: Treść jest chroniona !!