Haluksy objawy które wskazują, że mamy do czynienia z tą deformacją stopy to przede wszystkim ból podczas chodzenia oraz zmiana wyglądu stopy. Haluksy są częstą w populacji zmianą zwyrodnieniową stopy, zwłaszcza u kobiet. Dobrze dobrane obuwie, wkładki lub kliny dopasowane indywidualnie, utrata wagi, a przede wszystkim kontrola postępującej deformacji i systematyczna rehabilitacja to czynniki pomagające w walce z bólem u pacjentów z paluchem koślawym.
Ból jest częstym zgłaszanym przez pacjentów objawem towarzyszącym haluksom. Można w zasadzie powiedzieć, że zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza czy fizjoterapeuty z powodu haluksów dopiero kiedy zaczynają odczuwać dolegliwości bólowe. Wcześniej o ile deformacja stopy nie jest bardzo widoczna zazwyczaj lekceważą ją bądź też nie zdają sobie sprawy, że ma ona duży wpływ na cały aparat ruchu.
Haluksy objawy, definicja, sposoby leczenia o tym pisaliśmy na naszym blogu tutaj.
Ból związany z haluksem może być spoczynkowy – oznacza to, że pojawia się na przykład kiedy siedzisz lub leżysz i odpoczywasz. Ból może też pojawiać się podczas obciążenia stopy czyli podczas chodu czy biegu. Pacjenci często też zgłaszają, że ból jest objawem który wręcz uniemożliwia im chodzenie.
Pierwszy sposób radzenia sobie z bólem który towarzyszy haluksom może nie być oczywisty. Jednak jest nim kontrola wagi i w razie potrzeby jej utrata. Dlaczego? Ponieważ stopa dźwiga cały ciężar ciała. Oczywiste prawda? A więc im mniej kilogramów tym układ ruchu stopy w tym staw śródstopno – paliczkowy palucha jest mniej obciążony i dociążony podczas stawiania stopy na podłożu. Mniejsze obciążenie – równa się mniejszy ból.
Część pacjentów jest zadowolona z efektów przeciwbólowych jakie uzyskują dzięki użyciu wkładek ortopedycznych. Oczywiście nie u wszystkich wkładka pomoże i nie jest ona jedynie rozwiązaniem doraźnym. Niemniej jednak warto spróbować różnych rodzai wkładek. Jeśli jedne są nieskuteczne możesz zdecydować się na inne. Warto sprawdzić i zyskać nawet niewielką ulgę w bólu.
Częstą przyczyną bólu jest podrażnienie wystających dobocznie kości palucha przez obuwie. Warto zainwestować (oczywiście oprócz dobrych, wygodnych butów) w plastry czy ochrony żelowe pozwalające odseparować wystającą kość od buta.
Jednak najlepsza receptą na ból towarzyszący haluksom jest systematyczna rehabilitacja i ćwiczenie mięśni stopy. Jeżeli Twoja mama, babcia i ciocia walczą z haluksami to Ty prawdopodobnie też będziesz miała ten problem Droga Czytelniczko. Haluksy mają podłoże genetyczne. Tak więc nie czekaj, aż zacznie boleć. Kiedy tylko zobaczysz pierwsze zmiany w wyglądzie stopy zgłoś się do fizjoterapeuty i przedyskutuj z nim plan działania. Haluks to deformacja której pogłębianiu można zapobiegać.
Przeglądając sieć łatwo trafić na różnorodne domowe sposoby walki z bólem haluksów. Jednym z nich jest ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi i późniejszym automasażem stóp. Pytanie czy taka kąpiel rzeczywiście pomoże na objaw haluksa jakim jest ból? Długotrwale i skutecznie na pewno nie. Natomiast jest to na pewno rytuał pozwalający np. odprężyć się po całym dniu i to właśnie ten czynnik relaksujący może działać przeciwbólowo. Jednak zdecydowanie jest to działanie chwilowe i niestety nie można liczyć, że złagodzi ból na dłużej czy zupełnie go zlikwiduje.
Kolejnym sposobem znalezionym w sieci jest smarowanie haluksa różnorakimi mieszankami ( np. amoniaku i jodyny) aż do wchłonięcia się go. Tutaj nie ma wątpliwości, że taka kuracja niezależnie od tego, czy będzie trwała tydzień, miesiąc czy nawet rok nie wpłynie w żaden sposób na poprawę dolegliwości bólowych, a tym bardziej na znikniecie deformacji.