Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Jak uniknąć zimowych urazów?

Jak uniknąć zimowych urazów?

Jak uniknąć zimowych urazów?

Zimowa pogoda może stanowić poważne zagrożenie i sprzyjać różnego rodzaju urazom. Idąc po śliskiej powierzchni pokrytej lodem, śniegiem lub błotem pośniegowym bardzo trudno jest zachować równowagę. Zimowe upadki najczęściej kończą się jedynie stłuczeniami. Czasami jednak zdarzają się poważniejsze urazy takie jak skręcenia i złamania. W grupie podwyższonego ryzyka są przede wszystkim dzieci, które są bardzo ruchliwe i niezbyt ostrożne, a także osoby starsze i mające problemy z utrzymaniem równowagi oraz poruszaniem się. W tym artykule przedstawimy kilka prostych metod, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo podczas zimowych spacerów.

Odpowiednie obuwie

Aby poprawić stabilność, zimą trzeba nosić dobrze dopasowane do naszych stóp oraz warunków buty. Podczas tej pory roku najlepiej sprawdza się obuwie na płaskiej podeszwie lub z niewielkim, ale stabilnym i szerokim obcasem. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko upadków należy zrezygnować ze szpilek. Stabilność znacznie poprawia rowkowana struktura podeszwy. Warto też wybierać buty ocieplane oraz w razie potrzeby stosować specjalne wkładki termiczne. Dzięki temu unikniemy wychłodzenia stóp, co zwiększy nie tylko komfort, ale też i bezpieczeństwo.

Wygodne i ciepłe ubranie

Podczas zimowych spacerów powinniśmy zadbać o odpowiedni strój. Ważne jest nie tylko utrzymanie odpowiedniej temperatury, ale też zapewnienie swobody ruchów. Długie wąskie płaszcze mogą okazać się niezbyt wygodne, mimo że będą dobrze ogrzewać ciało. Warto też pamiętać o rękawiczkach. Trzymając ręce w kieszeniach, aby było cieplej, tracimy możliwość szybkiej asekuracji, w razie potknięcia się. Warto też zauważyć, że przyczyną upadku mogą też być zbyt długie szale, czy obszerne kaptury, które ograniczają widoczność. Panie powinny wybierać raczej spodnie, niż spódnice. W zimowych warunkach najlepiej sprawdzają się ubrania sportowe.

Utrzymanie równowagi

Na śliskiej powierzchni może stanowić duży problem. Przede wszystkim najlepiej jest unikać oblodzonych chodników i wybierać miejsca, które są dobrze odśnieżone. Zakupy lub inne pakunki najlepiej jest rozłożyć równomiernie w obu rękach, bądź spakować do plecaka. Osoby, które mają trudności z utrzymaniem równowagi poza odpowiednim obuwiem powinny wyposażyć się w ostre nakładki na kule, bądź laski. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo lepiej jest chodzić nieco wolniej, szerzej stawiając stopy lub na lekko ugiętych kolanach. Aby zachować stabilność nawet w trudnych warunkach bardzo ważna jest praca nad poczuciem równowagi. Jest to tak zwane czucie głębokie, które odpowiada za świadomość położenia poszczególnych części ciała względem siebie oraz otoczenia. Trenując zmysł równowagi znacznie skraca się czas reakcji na nagłe poślizgnięcia i potknięcia.

Sztuka upadania

Czasami jednak mimo wszelkich starań i tak zdarzają się upadki. W takich sytuacjach bardzo ważna jest odpowiednia i szybka reakcja. Najlepiej jest przećwiczyć bezpieczne upadanie w bardziej sprzyjających warunkach np. podczas treningu na macie z fizjoterapeutą. Kluczowa jest ochrona głowy, zawsze należy starać się upadać, tak, aby jej nie uszkodzić. Należy też unikać upadków na plecy, które są najbardziej niebezpieczne. Jeśli to możliwe, to lepiej jest po utracie równowagi przekręcić się tak, aby upaść na bok. Aby zminimalizować ewentualne urazy należy starać się całym ciałem przyjąć upadek, a nie tylko podeprzeć się jedną dłonią, czy łokciem. Jeśli  cała siła upadku skumuluje się na jednym niewielkim stawie, to można być pewnym doznania poważnego urazu. Najmniej groźny jest upadek do przodu, zwłaszcza jeśli wykonamy przewrót w przód lub przez ramię.

 

Naucz się bezpiecznie upadać

podczas spotkania z naszym fizjoterapeutą!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

error: Treść jest chroniona !!