Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Kalistenika – trening z masą własnego ciała.

Kalistenika – trening z masą własnego ciała.

kalistenika

Kontynuujemy na naszym blogu temat aktywności sportowej i  różnorodnych form treningu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czym jest kalistenika, poznać zalety treningu z masą własnego ciała, dowiedzieć się z jakich powodów krąg zwolenników kalisteniki wciąż się powiększa? Zapraszamy do lektury.

Krótka historia treningu z masą  ciała.

Słowo „kalistenika”  z języka greckiego tłumaczone jest jako „piękno i siła”. Trening z masą ciała był szeroko rozpowszechniony wśród starożytnych Greków i Rzymian, był on również wykorzystywany przez gladiatorów trenujących w obozach kondycyjnych.

Do średniowiecznej Europy ćwiczenia z wykorzystaniem masy ciała stanowiły główną część szkolenia rycerzy biorących udział w wyprawach krzyżowych.

Za jednego z prekursorów kalisteniki uważany jest pruski dowódca i nauczyciel Friedrich Ludwig Jahn, którego zasługą jest opracowanie przyrządów gimnastycznych takich jak drążek do podciągania się czy poręcze równoległe.

Arthur Saxon, Eugen Sandow, Doug Hepburnczy John Grimek to amerykańscy atleci których podstawowym treningiem siłowym były ćwiczenia z własną masą.

W XXI wieku kalistenika stała się ponownie popularna m.in. dzięki książkom Paula Wade’a czy filmom umieszczanym na portalu YouTube.

 

Czym jest współczesna kalistenika

Kalisteniką nazywane są ćwiczenia z pokonaniem ciężaru własnego ciała. Wykonuje się je bez zbędnych urządzeń, pomocny jest jedynie zwykły drążek gimnastyczny. W treningu kalistenicznym  obowiązuje zasada progresji ćwiczeń, od łatwiejszych (np. zwykłe pompki) a wraz z nabieraniem siły i wytrzymałości mięśniowej przechodzi się do ćwiczeń trudniejszych (np. pompki na jednej ręce).

Do głównych ćwiczeń kalistenicznych należą na przykład:

Przysiady,

Brzuszki,

Podciąganie na drążku,

Pompki,

Wskoki, wspięcia na palce i zeskoki,

Mostki,

Stanie na rękach

Ćwiczenia te wykonuje się w różnej kombinacji ilości powtórzeń, serii i utrudnienia (np. modyfikacja podciągania na drążku z wąsko lub szeroko rozstawionymi rękoma, przysiady na jednej nodze, czy stanie na jednej ręce).

Jakie efekty możesz uzyskać?

Ćwiczenia kalisteniczne wpływają na kształtowanie siły i wydolności mięśniowej, rozwijają takie cechy motoryczne jak koordynację, równowagę oraz zwinność. Dlatego współcześnie trening ten jest wykorzystywany w treningu wojskowym, w wychowaniu fizycznym na różnych szczeblach szkolnych, w treningu funkcjonalnym kobiet i mężczyzn oraz w profesjonalnym treningu sportowym.

Ponadto ćwiczenia kalisteniczne pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu mięśniowo –szkieletowego (wzmacniają więzadła i ścięgna) oraz krążeniowo – oddechowego (zwiększają jego wydolność) ćwiczącego.

Efekty które możesz uzyskać dzięki tym ćwiczeniom to oprócz wspomnianych powyżej również wyraźne zarysowanie się muskulatury oraz znaczny jej rozrost.

Progresja wykonywanych ćwiczeń na przykładzie pompki:

  1. Pompki w staniu przy ścianie
  2. Pompki pochylone – np. z oparciem o stół czy drążek zawieszony na wysokości pasa
  3. Pompki na kolanach (tzw. damskie)
  4. Półpompki (opuszczanie tułowia do połowy wysokości)
  5. Pełne pompki
  6. Pompki na wąskiej podstawie (dłonie zbliżone do siebie)man-80086_1280
  7. Pompki nierówne( jedna dłoń na podwyższeniu np. książce czy piłce)
  8. Półpompki na jednej ręce
  9. Pompki z dźwignią (dłoń znajduje się na zewnątrz poza linię barku)
  10. Pełne pompki na jednej ręce

 

Podsumowanie

Na koniec przedstawiamy kilka zalet treningu z masą ciała według Paula Waidera, autora książki ”Skazany na trening” omawiającej szeroko korzenie, zasady i trening według kalisteniki:

  1. Trening z masą ciała wymaga bardzo małego nakładu sprzętu
  2. Trening z masą ciała rozwija użyteczne, funkcjonalne umiejętności fizyczne
  3. Trening z masą ciała maksymalizuje siłę
  4. Trening z masa ciała zabezpiecza i wzmacnia stawy
  5. Trening z masą ciała szybko wyrabia doskonałą sylwetkę
  6. Trening z masą ciała normalizuje poziom tłuszczu w organizmie

 

Trzeba podkreślić, że nie jest to trening dla każdego, najczęściej tą formą treningu interesują się mężczyźni. Niektóre z ćwiczeń (np. brzuszki czy przysiady na jednej nodze) wykonane w niewłaściwy sposób, bez odpowiedniej rozgrzewki mogą być wręcz szkodliwe.

Jednak jeżeli jesteś już znudzony treningiem na siłowni, a podnoszenie sztangi nie sprawia Ci już tak dużej satysfakcji jak dawniej, być może zainteresuje Cię ta wymagająca zaangażowania i systematyczności, nieco odmienna od promowanej w mediach forma aktywności fizycznej.

 

Zainteresował Cię temat? Chcesz rozpocząć treningi? Skontaktuj się z jednym z naszych trenerów personalnych. Możemy także pomóc w relaksie po ćwiczeniach, wystarczy skorzystać z usług naszych masażystów. Przetestujcie nas; zobaczycie, że warto!

Zapisz się na trening medyczn

error: Treść jest chroniona !!