Zachęcamy Państwa gorąco na naszym blogu do podjęcia aktywności fizycznej w różnych jej aspektach (np. biegania, czy nordic walking). Dziś na naszym blogu przedstawimy artykuł o jednym ze wspaniałych sposobów regeneracji naszego organizmu właśnie po aktywności fizycznej.
Pomimo tego, że sauna jest szeroko dostępnym zabiegiem, wielu jej użytkowników nie zdając sobie z tego sprawy korzysta z kąpieli w niej w sposób niewłaściwy. A szkoda, ponieważ jest to zabieg o wspaniałych możliwościach zarówno leczniczych, jak i też regeneracyjno–relaksacyjnych dla naszego organizmu. Jakie są dobrodziejstwa płynące z kąpieli w saunie oraz wskazania medyczne, a także najistotniejsze przeciwwskazania do korzystania z niej. Zachęcamy do lektury.
Najczęstszym błędem popełnianym przez amatorów kąpieli w saunie jest nieznajomość prawidłowej metodyki wykonania tego zabiegu. Bo podkreślić należy, że jest to przede wszystkim zabieg o charakterze leczniczym, dopiero w drugiej kolejności regeneracyjnym oraz relaksacyjnym. Wielu z użytkowników sauny błędnie uważa, że wystarczy jedynie jak najdłużej trwająca „posiadówka” w kabinie z gorącym powietrzem, a uzyska się pożądany efekt zdrowotny, czy regeneracyjny. Niestety, nie jest to przekonanie zgodne z prawdą.Błędem jest również korzystanie z sauny bezpośrednio po intensywnym treningu lub zawodach. Intensywny trening powoduje rozgrzanie organizmu a dodatkowe podgrzewanie w saunie zwiększyłoby tylko zmęczenie. By prawidłowo korzystać z sauny, należy zapoznać się z zalecanymi etapami gorących kąpieli, poznać wskazania oraz przeciwwskazania do jej użytkowania.
Podstawowym celem kąpieli w saunie jest przegrzanie ciała i spowodowanie intensywnego wydzielania potu. Aby cele te osiągnąć należy korzystać z sauny zgodnie z przedstawionymi poniżej zaleceniami. Prawidłowa (i oczywiście najbardziej skuteczna kąpiel w saunie) składa się z kilku następujących po sobie etapów. Jest to proces rozłożony w czasie i wymagający precyzyjnego wykonania.
Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie umyć ciało a następnie wytrzeć do sucha. Warto również rozgrzać stopy (np. polewaniem lub zanurzeniem w ciepłej wodzie) zanim rozpocznie się rozgrzewanie całego ciała. Pierwszym etapem jest kąpiel w gorącym powietrzu w kabinie sauny do momentu spocenia się – czyli to co według znakomitej większości amatorów sauny stanowi jej podstawowe działanie. W wersji suchej jest to tzw. sauna fińska, o temperaturze od 80 do 95oC. Natomiast w wersji parowej jest to tak zwana łaźnia rzymska, turecka, lub rosyjska bania o temperaturze od 45 do 50oC i wysokiej wilgotności względnej (do 100%).
Kolejnym etapem jest kąpiel w zimnym powietrzu, najczęściej odbywa się po prostu na zewnątrz budynku, różnica temperatur pomiędzy kabiną sauny a powietrzem zazwyczaj jest odpowiednio duża. I tutaj uwaga techniczna – w każdej saunie użytkownik powinien mieć zapewnioną możliwość odbycia tego etapu. Następny etap to zimny zabieg wodny (np. zimny prysznic, zimna kąpiel zanurzeniowa czy polewanie zimna wodą). Po czym znowu wchodzimy do kabiny sauny i powtarzamy przedstawione etapy jeszcze dwu lub trzykrotnie.
Uważa się, że czas pobytu w kabinie sauny powinien wynosić od 8 do 12 minut (do momentu silnego pocenia się), również pozostałe etapy czyli kąpiel powietrzna i zimne polewanie powinny mieścić się w tych ramach czasowych. Orientacyjny czas odbycia wszystkich etapów zabiegu może wynieść nawet 2 godziny. Osoby które nigdy nie korzystały z tego zabiegu lub są początkujące powinny skrócić czasy ciepłych i zimnych kąpieli ze względu na mniejszą adaptację organizmu do bodźców termicznych. Należy też zarezerwować sobie odpowiednia ilość czasu na krótki odpoczynek oraz uzupełnienie płynów – spokojne wypicie soku owocowego lub warzywnego.
Kąpiel w saunie oddziałuje na wiele układów i narządów w naszym organizmie, jej zdrowotne i regeneracyjne działanie polega przede wszystkim na tym, że:
[arrow_list_one]
[/arrow_list_one]
Do najważniejszych przeciwwskazań zdrowotnych o których należy pamiętać przed przystąpieniem do kąpieli w saunie należą:
[arrow_list_one]
[/arrow_list_one]
[arrow_list_one]
[/arrow_list_one]