Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » KETTLEBELL ciekawy przyrząd do codziennego treningu

KETTLEBELL ciekawy przyrząd do codziennego treningu

kettlebell

Wygląda jak kula armatnia z uchwytem, albo czajnik bez otworu na wodę. Służy do treningu siłowo – wytrzymałościowego. Waży w zależności od potrzeb niewiele lub bardzo dużo.

Kettlebell czyli odważnik kulowy to jeden z odkrytych na nowo hitów współczesnego fitnessu.

W języku rosyjskim nazywany  giria, w angielskim kettlebell, w polskim odważnik kulowy czyli okrągły, żeliwny odważnik z rączką, służący do treningu siłowego, wytrzymałościowego, funkcjonalnego ale też treningu czucia głębokiego czyli propriocepcji. Tak w skrócie można określić ten niezwykle oryginalny przyrząd do ćwiczeń.

Znany był już sto lat temu i z powodzeniem używany w szkoleniu rosyjskiej armii, trening z tym przyrządem miał zapewnić żołnierzom niezwykłą siłę ale też nienaganną, atletyczną sylwetkę.

Podobnych rezultatów oczekują również dziś ćwiczący rozpoczynający treningi z kettlebell. Chociaż przyrząd jest trzymany w dłoniach i można by się spodziewać, że głownie wpływa na kondycję mięśni rąk, to różnorodność ćwiczeń oraz technika ich wykonania ( na którą w treningu tym zwraca się dużą uwagę) wpływają na pracę mięśni grzbietu, brzucha pośladków oraz nóg.

Kettle występują w wielu różnych wariantach wagowych (4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 48, 56 kg.), dlatego też każdy może dostosować ciężar przyrządu do swoich możliwości i zaawansowania treningu.

Zalety treningu z kettlebell:

 

Trening z kettlebell jest wymagający ponieważ:

Ćwiczenia które możesz wykonywać z kettlebell są to w zasadzie wszystkie ćwiczenia które wykonujesz z hantlami, ze względu jednak na charakterystyczna budowę kettla zwiększa się jednak intensywność ich wykonania.

 

Ponadto do charakterystycznych ćwiczeń z kettlebells należą swingi czyli wymachy oraz  przysiady z odważnikiem.

 

Swing:

Pozycja wyjściowa: ustaw się w lekkim rozkroku, wyprostuj się, chwyć odważnik oburącz  po czym ściągnij łopatki i ugnij nogi w kolanach.

Ruch: wprowadź odważnik w ruch huśtając go, zacznij od tyłu między kolanami przesuwając go do góry aż do wyprostowania rąk. Powtórz kilka razy w czterech pięciu seriach.

kettlebell

Przysiad z kettlebell:

Pozycja wyjściowa: ustaw się w lekkim rozkroku, wyprostuj się, chwyć odważnik oburącz, po czym ściągnij łopatki, podnieś odważnik do góry,  utrzymaj odważnik przed sobą z ramionami zgiętymi w łokciach.

Ruch: wykonaj przysiad, tak aby łokcie dotknęły wewnętrzną część uda, zachowaj przy tym plecy proste szczególnie w odcinku lędźwiowym. Powtórz przysiad kilka razy w czterech pięciu seriach.

Pamiętaj o tym, że: 

Z kettlebell może trenować każdy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, początkujący sportowcy jak i zaawansowani adepci siłowni. Ale…

Trening z kettlebell  pomimo swojej atrakcyjności i prostoty jednocześnie, nie jest treningiem którego możesz nauczyć się sam, niestety nawet najlepsze filmiki na youtube mogą okazać się za słabe aby poprawnie opanować technikę podnoszenia ciężarka. Dlatego przygoda z odważnikiem kulowym powinna rozpocząć się pod czujnym okiem trenera fitnessu czy trenera personalnego, który poprawi błędy początkującego adepta, tak aby zmaksymalizować efekty treningu a zminimalizować ryzyko kontuzji, urazu czy niepowodzenia treningu.

error: Treść jest chroniona !!