Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Kinesiology Taping – zastosowanie magicznego plastra

Kinesiology Taping – zastosowanie magicznego plastra

Wychodząc na wprost Państwa oczekiwaniom na naszym blogu będziemy prezentować i przybliżać metody rehabilitacji i masażu, którymi pracują nasi fizjoterapeuci, trenerzy i masażyści.

Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach pacjenci chcą świadomie i czynnie uczestniczyć w procesie swojego powrotu do zdrowia i rehabilitacji, interesują się dostępnymi na rynku nowościami w dziedzinie fizjoterapii
i rehabilitacji, a rodzaj terapii, jaką prowadzona jest ich rehabilitacja często nie jest im obojętny. W mediach kreuje się różnorodne formy i sposoby rehabilitacji, a pacjenci wymieniają się pomiędzy sobą doświadczeniami i odczuciami na ich temat. Często na ścianach gabinetów czy stronach internetowych fizjoterapeuci umieszczają dyplomy ukończenia szkoleń i kursów, których nazwy pacjentom mówią jednak niewiele.

Aby usystematyzować wiedzę i przybliżyć terminy takie jak: PNF, metoda McKenzi, Kinesiology Taping, osteopatia, NDT Bobath, terapia manualna czy trening funkcjonalny, zaprezentujemy na naszym blogu cykl artykułów,
w przejrzysty sposób prezentujących najpopularniejsze metody fizjoterapeutyczne wykorzystywane przez nasz zespół. Rozpoczynamy od Kinesiology Taping i jej zastosowania.

Szerokie zastosowanie kinesiology taping

Agnieszka Radwańska z kolorowym plastrem na ramieniu podczas turnieju tenisowego, siatkarz z plastrem na mięśniu czworogłowym uda czy przechodzień na ulicy z kolorowym plastrem na łydce, dziś nikogo już nie dziwią. Kinesiology taping, chociaż jest młodą metodą fizjoterapeutyczną, błyskawicznie zyskał zwolenników zarówno wśród sportowców jak i pacjentów ośrodków rehabilitacyjnych. Dzieje się tak ze względu na jego wyjątkowa skuteczność, dostępność, łatwość aplikacji oraz szerokie zastosowanie. W świecie medycznym pojawił się w latach 70. ubiegłego wieku, do Europy pierwsze szkolenia z zakresu plastrowania medycznego dotarły pod koniec lat 90. XX w., w Polsce szkolenia fizjoterapeutów rozpoczęły się w 2004 roku. Każda aplikacja plastra jest poprzedzona badaniem pacjenta, oceniany jest stan jego układu kostnego, mięśniowego i powięziowego. Plastry nie są aplikowane według z góry zaplanowanego schematu, ale sposób aplikacji jest odpowiedzią na aktualny stan pacjenta.

Twórca metody
Twórcą metody powstałej w latach 70. XX w. jest  japoński chiropraktyk – Dr Kenzo Kase. Pierwszą firmą zajmującą się produkcją rozciągliwego plastra było Nittio Denko. Obecnie powstało wiele odmian tej koncepcji i wiele firm produkuje różnobarwne plastry. Jedną z najpopularniejszych metod plastrowania
w Polsce jest kinesiology taping.

Działanie

Wbrew powszechnej wśród pacjentów opinii to nie sam plaster i jego kolor mają drogocenną moc leczenia. Podstawą „leczniczych” właściwości plastra (tape) jest sposób jego naklejenia na skórę pacjenta (aplikacji). Od zakresu rozciągnięcia plastra, kierunku jego naklejenia, rozciągnięcia skóry (bądź też nie) zależy skuteczność aplikacji. Kolor jest tylko ozdobą, można powiedzieć chwytem marketingowym – pozwalającym pacjentom wybrać najdogodniejszą dla nich wersję plastra. Co ważne, szczególnie dla pacjentów bezpośrednio po urazach, ale też tych od dłuższego czasu walczących z bólem, efekt terapii i poprawa są zauważalne od razu po aplikacji  i utrzymują się również po usunięciu plastra.

Dzięki właściwej aplikacji plastra pacjent może spodziewać się takich rezultatów jak:

[arrow_list_one]

[/arrow_list_one]

Kinesiology taping zastosowanie – wskazania

[arrow_list_one]

[/arrow_list_one]

Doskwiera Ci jedno lub więcej z wyżej wymienionych przypadłości? Skontaktuj się z nami!

  LUB   tel: +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

Przeciwwskazania

Istnieje niewiele stanów, w których aplikacja plastra nie jest możliwa, należą do nich w szczególności stany mechanicznego uszkodzenia powierzchni skóry takie jak:
[arrow_list_one]

[/arrow_list_one]

Ciekawostki

[arrow_list_one]

[/arrow_list_one]

error: Treść jest chroniona !!