Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Kinesiology Taping – plastry rehabilitacyjne – kolorowe plastry

Kinesiology Taping – plastry rehabilitacyjne – kolorowe plastry

kinesiology taping

Magia kolorowych plastrów

W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród sportowców, tancerzy, ale też zwykłych zjadaczy chleba, młodych i starszych cieszy się Kinesiology Taping. Na pewno każdy z nas przynajmniej raz widział w telewizji czy na ulicy osobę, z naklejonym na skórze kolorowym plastrem. Popularność metody jest zrozumiała z uwagi na wysoką skuteczność metody, która przywędrowała do nas aż z Japonii. Działanie Kinesiology Tapingu obejmuje normalizację napięcia mięśniowego i przywrócenie równowagi mięśniowej, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę mikrokrążenia i przepływów limfatycznych.

W czym tkwi sekret Kinesiology Tapingu?

Wiele osób mylnie uważa, że samo naklejenie plastra daje efekt leczniczy. Prawdą jest, że plastry używane w tej metodzie są wykonane ze specjalnej bawełny pokrytej akrylem medycznym, a ich grubość, ciężar i rozciągliwość zbliżone są do właściwości skóry, jednakże to nie sam plaster, a technika jego naklejenia sprawia, że jesteśmy w stanie wywoływać zmiany w napięciu mięśni czy powięzi.

Mechanizm działania plastra

Kiedy mięsień lub staw zostanie przeciążony lub uszkodzony, dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku tkanek w bezpośrednim otoczeniu. Nadmiar płynu może być odprowadzony naczyniami limfatycznymi, jednak w sytuacji, gdy stan zapalny jest bardzo poważny, naczynia ulegają kompresji i nie są w stanie efektywnie pracować. Ból nasila i następuje ograniczenie ruchomości. Procesy leczenia zostają znacznie spowolnione.

Jeśli w tej sytuacji zaaplikuje się plaster na skórę, ponad toczącymi się procesami zapalnymi, uniesie on delikatnie powięź, tworząc przestrzeń pomiędzy skórą, a tkankami znajdującymi się poniżej. Zmniejszy to nacisk na naczynie krwionośne i limfatyczne, biegnące poniżej i zwiększy w nich przepływ. Pozwoli to na zwiększenie podaży tlenu i składników odżywczych do zainfekowanego miejsca i tym samym przyspieszy proces gojenia. Zmniejszający się obrzęk zredukuje nacisk wywierany na receptory bólu i spowoduje natychmiastową ulgę.

Kto może stosować Kinesiology Taping?

Plastry może stosować każdy, jedyne na co należy zwrócić uwagę, to aby skóra w miejscu aplikacji była czysta i pozbawiona ran, owrzodzeń, wypukłych brodawek i innych chorobowych zmian skórnych. Plastry oprócz tego, że w budowie i elastyczności przypominają skórę, to są przepuszczalne dla wody i powietrza i nie dają odczynów alergicznych, przez co mogą być używane nawet przez kobiety w czasie ciąży. Wodoodporność plastrów sprawia, że utrzymują się na skórze pomimo kontaktu z wodą od kilku dni do tygodnia, czasem dwóch.

Co możemy leczyć Kinesiology Tapingiem?

 

Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii na różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.

Ewa Bizon

 

Przeczytaj także:

Taping kolana – stabilizacja rzepki.

Kinesiology Taping – zastosowanie magicznego plastra

error: Treść jest chroniona !!