Magia kolorowych plastrów
W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród sportowców, tancerzy, ale też zwykłych zjadaczy chleba, młodych i starszych cieszy się Kinesiology Taping. Na pewno każdy z nas przynajmniej raz widział w telewizji czy na ulicy osobę, z naklejonym na skórze kolorowym plastrem. Popularność metody jest zrozumiała z uwagi na wysoką skuteczność metody, która przywędrowała do nas aż z Japonii. Działanie Kinesiology Tapingu obejmuje normalizację napięcia mięśniowego i przywrócenie równowagi mięśniowej, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę mikrokrążenia i przepływów limfatycznych.
W czym tkwi sekret Kinesiology Tapingu?
Wiele osób mylnie uważa, że samo naklejenie plastra daje efekt leczniczy. Prawdą jest, że plastry używane w tej metodzie są wykonane ze specjalnej bawełny pokrytej akrylem medycznym, a ich grubość, ciężar i rozciągliwość zbliżone są do właściwości skóry,
jednakże to nie sam plaster, a technika jego naklejenia sprawia, że jesteśmy w stanie wywoływać zmiany w napięciu mięśni czy powięzi.
Mechanizm działania plastra
Kiedy mięsień lub staw zostanie przeciążony lub uszkodzony, dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku tkanek w bezpośrednim otoczeniu. Nadmiar płynu może być odprowadzony naczyniami limfatycznymi, jednak w sytuacji, gdy stan zapalny jest bardzo poważny, naczynia ulegają kompresji i nie są w stanie efektywnie pracować. Ból nasila i następuje ograniczenie ruchomości. Procesy leczenia zostają znacznie spowolnione.
Jeśli w tej sytuacji zaaplikuje się plaster na skórę, ponad toczącymi się procesami zapalnymi, uniesie on delikatnie powięź, tworząc przestrzeń pomiędzy skórą, a tkankami znajdującymi się poniżej. Zmniejszy to nacisk na naczynie krwionośne i limfatyczne, biegnące poniżej i zwiększy w nich przepływ. Pozwoli to na zwiększenie podaży tlenu i składników odżywczych do zainfekowanego miejsca i tym samym przyspieszy proces gojenia. Zmniejszający się obrzęk zredukuje nacisk wywierany na receptory bólu i spowoduje natychmiastową ulgę.
Kto może stosować Kinesiology Taping?
Plastry może stosować każdy, jedyne na co należy zwrócić uwagę, to aby skóra w miejscu aplikacji była czysta i pozbawiona ran, owrzodzeń, wypukłych brodawek i innych chorobowych zmian skórnych. Plastry oprócz tego, że w budowie i elastyczności przypominają skórę, to są przepuszczalne dla wody i powietrza i nie dają odczynów alergicznych, przez co mogą być używane nawet przez kobiety w czasie ciąży. Wodoodporność plastrów sprawia, że utrzymują się na skórze pomimo kontaktu z wodą od kilku dni do tygodnia, czasem dwóch.
Co możemy leczyć Kinesiology Tapingiem?
- Zespoły bólowe i przeciążeniowe szyjnego, piersiowego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
- Zespoły bólowe barku (związane z uszkodzeniem stożka rotatorów, cieśnią podbarkową),
- Bóle kolan („kolano skoczka”, „kolano kinomana”),
- Naciągnięte mięśnie,
- Ograniczenia ruchomości stawów,
- Zapalenia ścięgien (łokieć tenisisty, golfisty),
- Obrzęki limfatyczne,
- Duże siniaki i krwiaki, powstałe w wyniku jakiegoś urazu,
- Blizny.
Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii na różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.

Przeczytaj także:
https://www.mobilemed.pl/taping-kolana-stabilizacja-rzepki/
https://www.mobilemed.pl/kinesiology-taping-zastosowanie/