Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Kręgosłup to podstawa!

Kręgosłup to podstawa!

kręgosłup

dyskopatiaBól kręgosłupa lędźwiowego  często jest  przez nas lekceważony
do momentu aż całkowicie nas unieruchomi np. przeradzając się w ostrą rwę kulszowa,  sztywność  szyi tłumaczymy sobie długimi godzinami spędzonymi przy biurku, a codzienny ból pleców tłumaczymy wiekiem. Jedną z najczęstszych przyczyn absencji chorobowej w pracy jest problem z bólami kręgosłupa, jest to też jeden z częściej podawanych powodów wizyty u lekarza czy fizjoterapeuty. Badania mówią o tym,
że każdy z nas przynajmniej jednokrotnie w swoim życiu doświadczył nieprzyjemnego uczucia bólu, drętwienia, sztywności  czy pieczenia
w kręgosłupie szyjnym, piersiowym bądź lędźwiowym.  Coraz częściej problem ten dotyka młodszej części społeczeństwa a u starszej jest powszechny. Dyskopatia, rwa kulszowa, skolioza, pogłębiona lordoza, osteofity czy dehydratacja krążka międzykręgowego pojęcia te na stałe zagościły w naszym słowniku i nie są to już tylko słowa czysto medyczne a dotykające nas problemy.

W jednej z reklam jako sposób na ból kręgosłupa proponują nam tabletkę przeciwbólową zapewniając, że ten szybko minie, pewnie to i prawda, ale czy nie wróci po zaprzestaniu jej działania?

Z punktu widzenia fizjoterapeuty lepszym sposobem jest zapobieganie pojawieniu się bólu niż jego eliminacja droga farmaceutyczną, dlatego też chcę dziś przedstawić kilka porad zebranych pod nazwą „szkoły pleców” czyli zasad profilaktyki bólów kręgosłupa, które pozwolą mu odetchnąć z ulgą.

Jedną z trzech głównych pozycji w której w ciągu doby znajduje się nasz kręgosłup jest pozycja stojąca. Można ją oczywiście przybrać  i wykonywać w niej rozmaite czynności w sposób prawidłowy, bądź nie. Niestety podczas długiego stania najczęściej przybieramy pozycję nieprawidłową czyli np.  wysuwamy brodę do przodu, zaokrąglamy ramiona i  garbimy się, niekiedy stajemy też w pozycji żołnierskiej zadzierając brodę do góry, nadmiernie wciągając brzuch i usztywniając kolana w wyproście, niektórzy też staja z wysuniętą jedną noga do przodu lub w bok albo tez
z założonymi rękoma i przeniesionym środkiem ciężkości do tyłu, obciążając nadmiernie kręgosłup lędźwiowy. Prawidłowa pozycja stojąca natomiast powinna równomiernie obciążać wszystkie stawy, głowa jest w niej ustawiona symetrycznie, ramiona znajdują się na jednej wysokości i nie są nadmiernie ściągnięte w tył i do dołu, brzuch jest wciągnięty, pośladki napięte a stopy ustawione są równolegle ale nie złączone.

Wiele z czynności dnia codziennego jest też wykonywanych w pozycji stojącej. Pamiętajmy więc, że przenosząc ciężkie przedmioty staramy się je trzymać jak najbliżej ciała, a kiedy przenosimy ciężar oburącz rozkładamy go równomiernie w obie ręce, dobrze jest też jeśli to możliwe podzielić przenoszony ciężar na mniejsze partie. Podnosząc przedmiot z podłogi, powinniśmy wykonać przysiad (nie skłon do podłogi) i podnieść się prostując kolana- przyjrzyjcie się kiedyś jak ciężarowiec podnosi sztangę 😉 Najbezpieczniej dla kręgosłupa jest gdy przesuwamy przedmioty pchając je, miast ciągnąć. Dzieciom często zwraca się uwagę aby nie nosiły plecaka
na jednym tylko ramieniu, uwaga ta odnosi się też do dorosłych dźwigających ciężkie torebki bądź plecaki w jednej ręce czy na jednym ramieniu. Niesprzyjającą dla kręgosłupa pozycją często przyjmowaną przez mamy jest ta gdy trzymają dziecko jedną ręką, opierając je na biodrze i jednocześnie wykonując jeszcze skręt tułowia np., sięgając po coś czy gotując obiad.

Co możemy zrobić aby pomóc naszemu kręgosłupowi gdy musimy długo stać – najlepszym przyjacielem jest ściana;) powinniśmy się po prostu o nią oprzeć – pamiętając że głowa i tułów mają do niej przylegać, a kolana i biodra maja być nieznacznie zgięte. Także krzesło, skrzynka czy pień drzewa mogą się okazać pomocne gdy chcemy dać odpocząć naszemu kręgosłupowi po długim staniu czy marszu, wystarczy umieścić na nich stopę, na kolanie oprzeć zgięty łokieć i pochylić tułów (wyprostowany) do przodu przenosząc tym samym środek ciężkości do przodu.

W drugiej części artykułu przedstawimy jak ergonomicznie i bezpiecznie dla kręgosłupa przybierać pozycję siedzącą (np. w pracy) oraz leżąca, zapraszamy;)

Źródło: „Edukacja i reedukacja ruchowa” prof. Janusza Nowotnego.

 

Jeżeli chcą Państwo zgłębić zagadnienia dotyczące ergonomii pracy kręgosłupa i nauczyć się przyjmowania prawidłowej postawy w codziennym życiu a aktywnościach zawodowych zapraszamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami poprzez zakładkę kontakt.

 

error: Treść jest chroniona !!