Kurcze mięśni występują często, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. Są to nagłe, niekontrolowane skurcze mięśni, powodujące uporczywy ból. Przyczyna nie została dokładnie poznana.
Wytężony wysiłek, odwodnienie, trzeci trymestr ciąży, część leków (diuretyki, blokery wapnia) i chorób (zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa, niedoczynnośc tarczycy, nadużywanie alkoholu, sarkoidoza) mogą powodować kurcze nóg, ale istnieje też spora grupa osób, u której skurcze występują bez uzasadnionej przyczyny. Kurcze atakują często mięśnie, które obejmują dwa stawy (mięsień brzuchaty łydki, mięsień czworogłowy uda i mięśnie tylnej grupy uda). Najczęściej występują w łydce, poniżej i z tyłu kolana. Z reguły kurcze trwają poniżej minuty, ale w pewnych przypadkach, ból może się utrzymywać powyżej 10 minut. Mięśnie mogą pozostawać wrażliwe przez kolejne 24 godziny od wystąpienia kurczu. Występują albo podczas wzmożonego wysiłku, albo w czasie odpoczynku. U części pacjentów kurcze początkowo występują w nocy i są na tyle silne, że potrafią wybudzić ze snu.
Wiele osób przynajmniej raz na czas doświadcza kurczu łydki. Częściej występują u osób starszych. Jedna na trzy osoby w wieku powyżej 60 lat i połowa osób powyżej 80 roku życia, ma regularne kurcze. Cztery na dziesięć osób, które skarżą się na kurcze, ma do trzech tygodniowo. U niektórych występują codziennie.
Przyczyna kurczy mięśni nie została jeszcze dobrze poznana. Istnieje teoria, która mówi, że kurczowi ulega mięsień, który dostanie impuls do skurczu gdy jest w pozycji, która w spoczynku skraca włókna mięśniowe. Gdy mięsień jest skrócony już na początku, to dalsze skrócenie może sprowokować mięsień do skurczu. Ta sytuacja ma miejsce często podczas snu, gdyż wiele osób śpi w pozycji lekko ugiętych kolan ze stopami opuszczonymi w dół, co warunkuje skrócenie mięśni łydki, co zwiększa podatność na skurcz.
Najlepiej szybko rozmasować obolałe miejsce i bardzo delikatnie rozciągnąć mięsień. Później dobrze wziąć gorącą kąpiel lub prysznic, aby zrelaksować mięśnie. Tabletki przeciwbólowe, nie są skuteczne, ponieważ działają z opóźnieniem.
Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii na różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.