Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » LCA – Naturalny związek niszczący komórki raka

LCA – Naturalny związek niszczący komórki raka

LCA

LCA – Naturalny związek niszczący komórki raka

Opublikowane w czasopiśmie Oncotarget badania nad kwasem litocholowym (LCA), naturalnie produkowanym
w wątrobie, w procesie trawienia, poszerzyły wiedzę na temat komórek nowotworowych jak i nowych metod w walce z rakiem.

rak-300x226

LCA jest wyjątkowo wybiórczy w zabijaniu komórek raka, pozostawiając zdrowe komórki w stanie nienaruszonym. LCA może zniszczyć kilka rodzajów komórek nowotworowych, takich jak te występujące w guzach mózgu i raka piersi. Może to oznaczać ogromny postęp w stosunku do leków stosowanych w chemioterapii.

„LCA nie tylko zabija poszczególne komórki nowotworowe, ale również może zapobiegać dalszemu wzrostowi guza „, mówi główny autor projektu Władimir Titorenko, profesor Wydziału Biologii i Badania Katedry Concordia University w Genomics.

Co więcej, LCA zapobiega uwalnianiu substancji przez nowotwór, które powodują wzrost i namnażanie sąsiednich komórek nowotworowych. Według Titorenko, LCA jest jedynym związkiem, którego celem są komórki nowotworowe, co w dalszym etapie może powstrzymać rozrost i nasilenie guza. Jest to istotne, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych do innych części ciała. W przeciwieństwie do innych związków anti-aging, LCA hamuje rozwój komórek nowotworowych, a ponadto pozwala zdrowym komórkom nadal rosnąć.

Kolejnym krokiem, będą testy efektywności  LCA w stosunku do różnych  nowotworów u myszy. Badania zespołu wykazały, że LCA zabija zarówno nowotwór (neuroblastoma), jak również ludzkie komórki raka piersi, co wskazuje, że LCA ma szeroki wpływ na różne typy nowotworów.

Titorenko podkreśla, że ​​w przeciwieństwie do leków stosowanych w chemioterapii, LCA jest naturalnym związkiem, który jest już obecny w naszym ciele. Badaniami potwierdzono, że LCA może być bezpiecznie podawana myszom, dodając go do pożywienia. Dlaczego więc, LCA jest tak zabójczy dla komórek nowotworowych? Titorenko spekuluje, że komórki nowotworowe posiadają więcej receptorów LCA, co czyni je bardziej wrażliwymi na ten związek niż zdrowe komórki.

Receptory LCA wysyłają sygnały do ​​mitochondriów komórek nowotworowych. Prawdopodobnie, gdy te sygnały są zbyt silne, mitochondria ulegają autodestrukcji, a wraz z nimi komórki nowotworowe. Podsumowując, aby zniszczyć komórki nowotworowe, wykorzystano ich słabość do kwasu LCA. Autor podkreśla, że ​​w przeciwieństwie do leków stosowanych w chemioterapii, LCA jest naturalnym związkiem, który jest już obecny w naszym ciele. Badaniami potwierdzono, że LCA może być bezpiecznie podawana myszom, dodając go do pożywienia. Dlaczego więc, LCA jest tak zabójczy dla komórek nowotworowych? Titorenko spekuluje, że komórki nowotworowe posiadają więcej receptorów LCA, co czyni je bardziej wrażliwymi na ten związek niż zdrowe komórki.

Źródło: Concordia University

Autorką artykułu jest Dorota Sołtys

 

 

error: Treść jest chroniona !!