Leczenie bólu – nowoczesne i nieinwazyjne metody
Leczenie bólu we wszystkich dziedzinach medycyny to priorytet. Codziennie, można nawet śmiało powiedzieć, że w każdej sekundzie do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i innych pracowników ochrony zdrowia zgłasza się tysiące osób które odczuwają ból. Jak leczyć ból skutecznie? Co pomoże w moim bólu? Co mogę zrobić, aby przestać odczuwać ból? Te pytania z kolei są codziennością milionów pacjentów. Nasz dzisiejszy tekst będzie próbą odpowiedzi na te niełatwe pytania.
Ból w fizjoterapii
– proszę mi pomóc, bardzo bolą mnie plecy,
– potrzebuje pomocy, nie radze sobie z bólem w kolanie,
– dzisiaj tak bardzo boli mnie łokieć, że musiałem przyjść do Pana,
– nie wiem jak mam żyć z moim bólem stawów, wypróbowałam już wszystkie metody i nic nie pomaga
Te prośby, a także wiele innych dotyczących bólu różnych części ciała fizjoterapeuci słyszą codziennie, niemal od każdego swojego pacjenta. Nie ma się co oszukiwać, że pacjenci trafiają do nas aby zadbać o swoje dobre jeszcze zdrowie. 99% trafia do nas już w fazie bólu, najczęściej bólu ostrego, który jest tak dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Ból który zgłaszają pacjenci może mieć charakter ostry (np. atak rwy kulszowej), może być bólem przewlekłym odczuwanym przez długi czas, jak to ma miejsce u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Najlepszym „narzędziem” do mierzenia bólu jest wywiad zbierany na początku wizyty. To zazwyczaj wtedy pacjent jest proszony o wskazanie skali bólu (od 1 do 10, gdzie 10 to ból maksymalny). Podczas wywiadu terapeuta pyta o dokładne wskazanie rejonu ciała w którym pacjent odczuwa ból (punktowo, rozlany, całą kończyna itp.). Prosi też o określenie charakteru bólu – rwący, piekący, klujący itp.
Te wszystkie informacje są potrzebne oczywiście do postawienia diagnozy i określenia celu i rodzaju terapii.
Leczenie bólu – jak radzi sobie fizjoterapeuta
Nowoczesna fizjoterapia w walce z bólem wykorzystuje wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz biomechaniki. Najważniejsza jest diagnostyka. Tylko wtedy można odpowiednio dobrać rehabilitację.
Do nowoczesnych, kompleksowych i skutecznych metod leczenia bólu i pracy z pacjentem należą np. takie metody fizjoterapeutyczne jak: osteopatia, Fascial Distortion Model (metoda FDM), neuromobilizacje, praca na punktach spustowych, manipulacje powięzi, techniki z zakresu terapii manualnej czy terapii mięśniowo – powięziowej.
Czym jest osteopatia? Osteopatia to przede wszystkim system diagnozy klinicznej. To nowoczesna i nieinwazyjna metoda leczenia bólu opierająca się na analizie ruchomości tkanek. Osteopatia analizuje zależność pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem zarówno w stanie określanym jako zdrowie jak i w stanie chorobowym. Traktuje ona ciało ludzkie jako całość zarówno w aspekcie strukturalny jak i funkcjonalnym. W osteopatii zakłada się, że organizm ludzki posiada zdolności do autoregulacji i przywracania homeostazy. Leczenie osteopatyczne jest więc ściśle powiązane z indukcją tychże mechanizmów.
Czym jest FDM? Metoda FDM bazuje na założeniu, że odkształcenia (dystorsje) powięzi są główną przyczyną zaburzeń funkcji narządu ruchu. Kluczowym elementem diagnostycznym jest język ciała wyrażany przez sześć odkształceń powięziowych. Metodę FDM cechuje wysoka skuteczność w leczeniu takich urazów jak m.in. skręcenia, zwichnięcia, naderwania mięśni.a a więc także leczeniu bólu związanego z tymi urazami. Metodę FDM stosuje się najczęściej w urazach sportowych oraz innych dolegliwościach ortopedycznych.
Fizykoterapia wspomaga leczenie bólu
Prądy TENS to jedna z nowoczesnych i nieinwazyjnych metod leczenia bólu. TENS to przezskórna stymulacja nerwów obwodowych z wykorzystaniem elektrod. Prądy TENS mają za zadanie zablokowanie przepływu informacji o bólu. Polecany jest przy stanie przewlekłych i ostrym.
Ultradźwięki to metoda w której szczególne znaczenie odgrywają drgania akustyczne o częstotliwości niesłyszanej dla ucha ludzkiego. Drgania te (fala ultradźwiękowa) pochłaniane przez tkanki niwelują ból. Dodatkowo działają przeciwzapalnie, rozszerzają naczynia krwionośne, wspomagają regenerację blizn.
Krioterapia miejscowa to zabieg z wykorzystaniem źródła niskiej temperatury (schłodzonego powietrza lub dwutlenku węgla lub ciekłego azotu).
Pola Magnetyczne o niskiej częstotliwości to zabieg silnie oddziałujący na organizm. Magnetoterapia działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo a także uspokajająco. Zwiększa także tempo regeneracji tkanek.
Laseroterapia jest przyszłością medycyny i jedną ze stale rozwijanych, nowoczesnych form leczenia bólu. Opiera się ona na dobroczynnym wpływie energii świetlnej skierowanej punktowo do głębszych partii tkanek. Laser przyśpiesza gojenia ran skóry oraz uszkodzeń kości i stawów. Działą skutecznie również w bólach związanych z porażeniem nerwu twarzowego.
Zapraszamy również do przeczytania innych naszych tekstów o bólu:
Bolesność a ból mięśni – gdzie jest różnica?
Dyskopatia jak uśmierzyć ból – 5 sposobów