Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Masaż dla kobiet w ciąży – zalety i przeciwwskazania dla pacjentek.

Masaż dla kobiet w ciąży – zalety i przeciwwskazania dla pacjentek.

masaż w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży zyskał dużą popularność w ostatnich latach. Początkowo decydowały się na niego tylko kobiety, które preferowały terapie alternatywne. Jednak zgodnie z aktualną wiedzą medyczną jest postrzegany jako ważny i użyteczny środek zmniejszania różnego rodzaju dyskomfortu płynący z różnych stron ciała który może i zwykle pojawia się na którymś etapie ciąży.

Masaż dla kobiet w ciąży – najważniejsze zalety

Zalet masażu prenatalnego jest naprawdę wiele. Do tych najważniejszych, a często nieoczywistych należy przede wszystkim to, że masaż ten:

Redukuje stres

Masaż prenatalny ma naukowo udowodnioną skuteczność, w redukcji poziomu hormonów stresu w organizmie ciężarnej kobiety. Zwiększa również poziom innych hormonów tzw.. „szczęścia”, czyli endorfin, których poziom jest niski u kobiet z depresją.

Relaksuje

Po masażu często poprawia się ogólny nastrój oraz samopoczucie ciężarnej. Kobiety w ciąży często zaznaczają, że masaż wpływa na wzrost ich energię, ponieważ daje im możliwość odpoczynku i całkowitego relaksu.

Poprawia mobilność

Masaż korzystnie wpływa na układ ruchu ciężarnej, a to prowadzi do zmniejszenia lęków i obaw o swobodny ruch. Masaż dla kobiet w ciąży rozluźnia mięśnie i łagodzi bólu stawów. Masaż ciążowy bywa szczególnie pomocny dla kobiet, które doświadczają bólu nerwu kulszowego.

Masaż prenatalny pomaga w utrzymaniu dobrej postawy i dostosowaniu się do zmieniającego się ustawienia stawów spowodowanego rosnącą wagą dziecka. Masaż zwiększa elastyczność mięśni i stawów, dzięki czemu pośredni zwiększa zdolność noszenia tej dodatkowej wagi.

Zmniejsza lub redukuje dolegliwości bólowe

Masaż dla kobiet w ciąży łagodzi codzienne dolegliwości związane z ciążą, takie jak ból szyi, obolałe plecy i ciężkość w obrębie kości miednicy, skurcze nóg, obrzęki kostek i stóp.

U niektórych kobiet w ciąży masaż może łagodzić nudności i zgagę. U innych może zupełnie nie mieć na nie wpływu – natomiast zawsze jest to jakaś alternatywa przy uporczywych dolegliwościach.
Pomaga w usuwaniu wielu typowych dolegliwości odczuwanych w czasie ciąży: dolegliwości mięśniowe, ból dolnej części pleców, ból górnej części pleców, bóle głowy, skurcze nóg, rwa kulszowa, sztywność, zespół cieśni nadgarstka, bóle głowy, zgaga i refluks żołądkowy, zmęczenie, ból szyi, ból międzyłopatkowy, ból krzyżowo-biodrowy i bóle stawów i zaparcia.

Masaż ciążowy jest naturalnym i bezpiecznym sposobem na ulgę w bólu (a pamiętaj o tym, że przyjmowanie leków jest często ograniczone podczas ciąży ze względu na nienarodzone dziecko).

Jest świetnym przygotowaniem do porodu.

Masaż ciążowy może poprawić przebieg porodu – chociaż jest wykonywany na długi okres przed samym porodem. Dlaczego? Bo poprawia kondycję zdrowotną i samopoczucie przyszłej mamy. A jak pokazują badania -przyszłe mamy z dobrą kondycja zdrowotną mają mniejsze ryzyko interwencji lekarskiej podczas naturalnego porodu.

Poza tym masaż przygotowuje przyszłą mamę do łatwiejszego porodu – ponieważ ma działanie uspokajające na układ nerwowy, promując relaks i odprężenie

Ma pozytywny wpływ na sen

Lepszy sen jest związany z mniejszego napięcia mięśni i lepszą mobilnością pozwalającą ciężarnej położyć się w wygodniejszej dla siebie pozycji do spania.

Masaż jak już wspomniano powyżej łagodzi i relaksuje system nerwowy uwalniając endorfiny w ciele matki. W rezultacie oczekująca matka czuje się bardziej zrelaksowana a także będzie spać łatwiej i głębiej

Poprawia krążenie krwi

Masaż zwiększa krążenie krwi, co zapewnia więcej tlenu i substancji odżywczych zarówno matce, jak i płodowi. Stymuluje układ limfatyczny, zwiększając w ten sposób odporność i usuwanie toksyn.

Masaż dla kobiet ciężarnych łagodzi obciążenie serca i pomaga utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą. Wspomaga powrót krwi do serca i zwiększa przepływ krwi do macicy i łożyska. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie w czasie ciąży, objętość krwi może wzrosnąć do 60 procent w porównaniu do poziomu sprzed ciąży. Wraz z rozwojem ciąży i powiększaniem się macicy i wciskaniem jej głęboko w miednicę, powrót żylny do serca jest utrudniony

Masaż dla kobiet w ciąży – kiedy go unikać

Masaż jest niewątpliwym dobrodziejstwem dla przyszłej mamy – ale może być wykonany tylko za zgodą lekarza prowadzącego ciąże i w ciąży zdrowiej, nieobciążonej ryzykiem poronienia. 

Masaż nie jest dla Ciebie wskazany kiedy:

Autor: mgr fizjoterapii Anna Kozłowska
error: Treść jest chroniona !!