Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Naukowcy dowodzą – masaż po intensywnym wysiłku fizycznym jest Ci naprawdę potrzebny

Naukowcy dowodzą – masaż po intensywnym wysiłku fizycznym jest Ci naprawdę potrzebny

Dziś przedstawiamy jedno z doniesień naukowych. Jeżeli jesteś osobą intensywnie uprawiającą sport zawodowo czy też amatorsko – te informacje będą dla Ciebie przydatne.

Niektórzy złośliwie twierdzą, że amerykańscy naukowcy są w stanie zbadać wszystko. Tym razem zbadali to, o czym wszyscy w MobileMed doskonale wiemy, i o czym mówimy naszym pacjentom – masaż po intensywnym wysiłku fizycznym to dla twojego organizmu same korzyści. Naukowcom udało się wykazać, że masaż po intensywnym wysiłku fizycznym ma wpływ na zwiększenie siły masowanych mięśni oraz poprawę czucia głębokiego.

Co daje masaż po intensywnym wysiłku fizycznym?

Masaż od dawna stosowany jest w odnowie biologicznej po intensywnym wysiłku fizycznym (np. sekcje masażu dla maratończyków). Jedne z ostatnich badań zamieszczonych w „The Journal of Strength and Conditioning Research” miały na celu odpowiedzieć na pytanie, czy masaż ma wpływ na zwiększenie siły masowanych mięśni oraz poprawę czucia świadomości własnego ciała (propriocepcji).

Zapisz się na masaż
Wyniki badań mówią o tym, że:
[arrow_list_one]

[/arrow_list_one]

W przeprowadzonych badaniach zwrócono uwagę na to, że:

Niewielkie uszkodzenia jakim ulegają mięśnie podczas ćwiczeń mogą charakteryzować się kilkoma różnymi symptomami (ból, obrzęk, osłabienie siły mięśniowej), jednak nie zawsze udaje się je rozpoznać przed przystąpieniem do kolejnego treningu czy zawodów, ponieważ niekiedy dają one o sobie znać ze znacznym opóźnieniem. W przeprowadzonych badaniach naukowcy skoncentrowali się na dwóch z wielu parametrów, dzięki którym można określić czy i jak szybko sportowiec może wrócić do treningu i startów. Oceniono siłę mięśniową oraz propriocepcję (czyli czucie głębokie mówiące o położeniu poszczególnych części ciała w przestrzeni).

Badania miały za zadanie określenie tego, jaki wpływ ma  masaż po intensywnym wysiłku fizycznym na parametry siły oraz propriocepcji w badanej grupie. Mięsień wybrany do testów przez naukowców to mięsień brzuchaty łydki (jest to mięsień położony na tylnej stronie podudzia, składa się on z dwóch brzuśców – głowy bocznej oraz przyśrodkowej, i właśnie mięsień brzuchaty nadaje łydce charakterystyczny wypukły kształt).

W przeprowadzonych badaniach brało udział 21 osób. Uczestnicy badania mieli za zadanie przebiec dwadzieścia razy po schodach pięciokondygnacyjnego budynku w dół i do góry. Następnie jedenastu uczestnikom wykonano masaż mięśnia brzuchatego łydki trwający 15 minut (składały się na niego takie techniki jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie oraz rolowanie mięśnia). Pozostali uczestnicy (10 osób) stanowiło grupę kontrolną i u nich masaż nie był wykonany.

Kolejnym etapem badań było przeprowadzenie testów oceniających budowę i siłę mięśnia brzuchatego łydki oraz propriocepcję uczestników badania. Propriocepcję oceniano za pomocą 30–metrowego testu kopnięcia piłki. Siłę badanych oceniano za pomocą badania EMG (elektromiografii) podczas izometrycznego zgięcia stopy w pierwszym etapie przed treningiem, w drugim bezpośrednio po treningu i masażu, lub po samym treningu (grupa kontrolna).

Za pomocą aparatu USG oceniano również budowę mięśnia brzuchatego przed aktywnością fizyczną, po niej i po masażu, aby sprawdzić, czy i w jaki sposób masaż mógł na nią wpłynąć. Wyniki jakie otrzymali naukowcy były jednoznaczne – wszystkie badane czynniki miały lepsze parametry u osób z grupy u której wykonano masaż.

Propriocepcja

W teście propriocepcji lepsze wyniki uzyskały osoby u których po wysiłku fizycznym zastosowano masaż, jednak poprawa jakości czucia głębokiego dotyczyła tylko stawu skokowego. Nie udało się zaobserwować poprawy tego parametru w innych stawach (np. stawie kolanowym).

Siła

Analiza wykonana za pomocą badania EMG wykazała również, że u osób, u których po aktywności fizycznej wykonano masaż, siła mięśnia brzuchatego łydki zwiększyła się wyraźnie w porównaniu z siłą mięśnia brzuchatego osób, u których masażu nie wykonano (grupa kontrolna). Naukowcy stwierdzili też, że prawdopodobnie, aby masaż powysiłkowy miał istotny wpływ na poprawę badanych parametrów musi on trwać przynajmniej 10 minut.

Budowa tkanki mięśniowej

Ponadto jak wyjaśniają naukowcy, masaż wpłynął również na budowę tkanki mięśniowej (jej architekturę). Zadaniem specjalistów wpłynąć to ma na regenerację włókien mięśniowych powierzchownej warstwy mięśnia brzuchatego łydki, co z kolei może doprowadzić do wzrostu siły tego mięśnia. Jednak jak podali badacze, budowa włókien mięśniowych poprawiła się tylko w obrębie powierzchownej warstwy włókien mięśnia brzuchatego. To nasunęło wniosek o powierzchownym odziaływaniu masażu na włókna mięśniowe.

Jak pokazują powyższe badania, masaż stosowany po intensywnym wysiłku fizycznym wpływa korzystnie na zwiększenie niektórych parametrów potreningowych (takich jak siła i czucie głębokie). Może mieć on również istotne znaczenie w regeneracji mięśni poprzez zmianę ich struktury.

W związku z opisanymi wynikami przeprowadzonych badań, oraz z obecnym wśród naszych specjalistów przekonaniem o dobroczynnym działaniu masażu, zapraszamy Państwa do zapoznania się z bogatą ofertą masaży w MobileMed. Każdy z Państwa znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie – od masażu sportowego, poprzez leczniczy, aż po relaksacyjny.
Zapisz się na masaż

error: Treść jest chroniona !!