Każdy z nas przywołując w myślach słowo masaż nabiera pozytywnych skojarzeń, myśli o relaksie, odpoczynku
i odprężeniu. Na świecie i w Polsce rozwinął się w ostatnich latach i znalazł szerokie grono zwolenników tradycyjny hinduski masaż niemowląt i małych dzieci zwany masażem Shantali, a rozpropagowany przez francuskiego położnika i podróżnika Fredericka Leboyera.
My dorośli, aby poznać świat i otoczenie mamy do dyspozycji zmysły wzroku, słuchu i smaku. Poznajemy
i postrzegamy świat tylko w niewielkim stopniu za pomocą dotyku, u niemowląt i małych dzieci to zmysł dotyku jest tym najbardziej rozwiniętym. Niemowlaki reagują radością kiedy dotykają ciała matki, kiedy są noszone na rękach, uwielbiają być tulone głaskane i dotykane. Często wystarczy przytulić chore, zdenerwowane czy przestraszone dziecko aby poczuło się lepiej i bezpieczniej. Pedagodzy, psycholodzy i lekarze mówią nawet o tym, że troskliwy
i czuły dotyk niemowląt poprawia przebieg wielu procesów fizjologicznych i wspomaga prace takich układów jak krążeniowy, oddechowy czy odpornościowy. Dotyk jest też nazywany szkołą mózgu – rozwija się on dzięki dotykowi.
Masaż Shantali jest jedną z form dobrego i czułego dotyku który rodzice mogą podarować swoim pociechom. Nie jest to zabieg leczniczy czy rehabilitacyjny, nie jest też skomplikowany, dlatego nauczyć się i wykonywać może go każdy. Pozwala on na nawiązanie głębokiej więzi między rodzicem a dzieckiem, na lepsze poznanie zachowań i reakcji swojej pociechy. Pomaga uspokoić i zaspokaja naturalną potrzebę dotyku dziecka, może mieć wpływ na zmniejszenie występowania kolek u niemowląt. Z racji tego że zaleca się wykonywanie masażu przed snem, sprzyja wyciszeniu
i uspokojeniu malucha, regulując też problemy z zasypianiem i snem. Masować można każde dziecko, jednak jest on szczególnie polecany u dzieci zanoszących się płaczem, rozdrażnionych, niespokojnych i z zaburzeniami jelitowymi.
Niewątpliwą zaleta wykonywania codziennego masażu już od najmłodszych dni przez matki jest jego wpływ
na rodząca się więź z dzieckiem, a tym samym zapobieganie wystąpieniu u nich depresji poporodowej. Najważniejsze jest, że poprzez masaż połączony z przytulaniem, noszeniem i kołysaniem matka okazuje niemowlakowi miłość i czułość.
Jak wygląda sam masaż? Trwa on od 5 minut u małych dzieci nawet do 30 u starszych, masujemy całe ciało dziecka, zarówno kończyny jak i tułów. Dziecko znajduje się na ręczniku rozłożonym na wyprostowanych nogach rodzica siedzącego na podłodze, powinno być rozebrane, korzystamy z oliwki którą warto rozgrzać przed dotykaniem ciała dziecka. Wykonuje się spokojne ale rytmiczne i pewne ruch.
Najważniejszą zaletą masażu Shantali jest jednak to, że sprawia on dużo radości i frajdy zarówno rodzicom jak
i dzieciom tworząc niespotykanie silna więź pomiędzy nimi.