Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Masaż żuchwy – sposób na bruksizm

Masaż żuchwy – sposób na bruksizm

masaż żuchwy

Masaż żuchwy jest pomocny przy problemie zgrzytania zębami. Terapia stawów skroniowo – żuchwowych oraz masaż twarzy są jednym z elementów terapii bruskizmu. Bo zgrzytanie zębami to nie tylko problem samych zębów, to także nadmierne napięcie mięśni żwaczy oraz zmiany zwyrodnieniowe w stawie skroniowo – żuchwowym.

Zgrzytanie zębami  – bruksizm

Zgrzytanie zębami to najczęściej przypadłość osób zestresowanych i żyjących w ciągłym napięciu, które z tym stresem zwyczajnie sobie nie radzą. Zgrzytanie zębami jest formą odreagowania, która odbywa się poza świadomością osoby zgrzytającej. Bo zgrzytamy najczęściej w nocy. Niekiedy poziom stresu jest tak duży, że pacjenci zgrzytają również w dzień – np. podczas dużego skupienia nad konkretną pracą manualną. Zgrzytanie zębami to parafunkcja – czyli utrwalony, szkodliwy, niekontrolowany nawyk uszkadzający aparat żucia.  Mogą na niego cierpieć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe.

Zgrzytanie zębami niszczy je, nawet do tego stopnia, że zmianie mogą ulec rysy twarzy. Zaciskanie zębów jest powiązane z pracą mięśnia żwacza i pracą stawów skroniowo – żuchowoych, które również ulegają uszkodzeniom i procesowi zwyrodnieniowemu.

Bruksizm – leczenie

Jeżeli budzisz się rano i nie możesz otworzyć szczęki, jeżeli czujesz ból w okolicach żuchwy, jeżeli codziennie budzisz się z bólem głowy, ucha lub oka albo jeśli bolą Cię zęby i szczeka zaraz po przebudzeniu z pewnością powinieneś udać się do stomatologa i porozmawiać z nim o swoich objawach.

Pierwszym etapem leczenia jest spanie z nakładką lub szyną relaksująca, któa wpływa na zmniejszenie uczucia zaciskania i zgrzytania zebami. Leczy się też oczywiście uszkodzenia zębów i wady zgryzu powstałe w ich wyniku.

Stomatolodzy często proponują udział w terapii psychologicznej – jako leczenie pierwotnej przyczyny zgrzytania zębami czyli stresu.

Masaż żuchwy, terapia stawów skroniowo – żuchwowych, masaż twarzy

Masaż żuchwy, terapia stawów skroniowo – żuchwowych, masaż twarzy to zabiegi które, pacjentom z bruksizmem może zaoferować fizjoterapeuta lub masażysta. Poniżej kilka cech którymi zabiegi te się charakteryzują.

Masaż żuchwy wraz z masażem twarzy wpływa oczywiście na rozluźnienie napiętych mięśni, które przyczyniają się do mocniejszego zaciskania szczęki. Masażysta skupia się przede wszystkim na rozluźnieniu mięśni otaczających staw skroniowow- żuchwowy. Pacjenci są zazwyczaj zdziwieni, że mają mięśnie na twarzy, a jeszcze bardziej jak bolesna i napięta jest okolica szczęki. Masażu mogą wymagać także mięśnie wewnątrz ust – np. policzkowe.

Masaż żuchwy oraz masaż całej twarzy może być również dobrym zabiegiem relaksującym i wpływającym na redukcję napięcia – czyli eliminację czynników powodujących bruksizm. Masaż mięśni twarzy relaksujący  jest masażem delikatnym, masażysta skupia się na ruchach rozluźniających takich jak głaskanie, nie stosuje się mocnego rozcierania i ugniatania, natomiast lekkie oklepywanie pomaga nadać jędrności zarówno mięśniom twarzy jak i skórze.

Terapia stawów skroniowo – żuchwowych – zawsze pracuje się na obu stawach, terapeuta manualny mobilizuje lub manipuluje zarówno same stawy skroniowo -żuchwowe jaki i kręgosłup szyjny i połączenie głowy i szyi. Te struktury w naszym ciele są połączone i ich praca wpływa na siebie wzajemnie – ograniczenie ruchu w szyi powoduje zmiany w pracy stawu żuchwy i na odwrót. Terapia to  również terapia punktów spustowych, masaż głęboki mięśni szyi i barków, wreszcie jeżeli zachodzi taka potrzeba kinesiology taping.

 

 

 

 

error: Treść jest chroniona !!