Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Migrena – jakie są jej przyczyny?

Migrena – jakie są jej przyczyny?

migrena przyczyny

Migrena i przyczyny jej powstania, a także możliwości skutecznego leczenia są nieustannie badane i analizowane przez naukowców z całego świata. Przykra wiadomość dla pacjentów jest niestety taka, że do tej pory nie udało się znaleźć pewnych i dokładnych przyczyn migreny. Jest jednak wiele czynników, jednych modyfikowalnych, innych nie, które bezpośrednio wiąże się z jednostką chorobową jaką jest migrena. I to o nich będzie traktował nasz dzisiejszy tekst.

Co to jest migrena?

Mianem migreny określany jest umiarkowany lub silny, powtarzający się ból głowy, najczęściej jednostronny. Migrenowy ból głowy trwa od 4 do 72 godzin. Wiele osób cierpi również z powodu dodatkowych objawów takich jak nudności, wymioty, oraz zwiększona wrażliwość na światło lub dźwięk. Migrena jest jednym z najczęściej występujących schorzeniem neurologicznym. Statystycznie dotyka jedną na około pięć kobiet i jednego na około piętnastu mężczyzn. Bóle migrenowe zwykle zaczynają się we wczesnej dorosłości.

Wyróżniamy kilka typów migreny, najpowszechniejsze z nich to:

Częstotliwość pojawiania się bólu migrenowego jest zmienna i indywidualna. Niektórzy ludzie mają bóle migrenowe kilka razy w tygodniu, inni kila razy w miesiącu, jeszcze inni raz na kilka miesięcy. Zdarzają się przypadki migren z przerwami po kilka lat między atakami.

Migrena przyczyny są nieznane, ale…

Dokładna przyczyna powodująca powstanie migreny nie jest znana. Według jednej z hipotez za migrenę odpowiada nieprawidłowa aktywność mózgu i związane z nią nieprawidłowe przekazywanie neuroprzekaźników (mówiąc najogólniej substancji odpowiedzialnych za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgu).

Według innej,  tzw. naczyniowej hipotezy za samą migrenę i fazę aury odpowiada skurcz w naczyniach krwionośnych mózgu. który po pewnym czasie przechodzi w rozkurcz i zbyt duże rozszerzenie naczyń doprowadzając do napadu bólowego. Obrazując ten mechanizm – najpierw mamy mało krwi, bo naczynia pod wpływem jakiegoś czynnika zmniejszyły się, po czym krwi zaczyna napływać do mózgu bardzo dużo, bo naczynia są szerokie i napływ krwi powoduje ból głowy.

Uważa się, że migrena ma podłoże genetyczne, ponieważ jej występowanie jest bardzo często rodzinne.

Bada i analizuje się wiele czynników mogących wywoływać migrenę. Do najczęściej sugerowanych należą czynniki hormonalne, emocjonalne, fizyczne, dietetyczne, środowiskowe i lecznicze.

 Migrena a hormony, emocje i samopoczucie

Niektóre kobiety wiążą swoje migreny z czasem kiedy miesiączkują. Prawdopodobnie związane jest to, ze zmianami w wartościach hormonów zwanych estrogenami. Tego typu migreny zwykle występują od dwóch dni przed miesiączka do trzech dni po niej. Niektóre kobiety cierpią na migrenę tylko w czasie miesiączki. Inne także w pozostałych etapach cyklu. Część kobiet deklaruje, że menopauza zmniejszyła ich dolegliwości, inne ich nasilenie.

Do czynników emocjonalnych powiązanych z pojawieniem się migreny najczęściej zalicza się: silny stres (ale u niektórych osób już niewielki stres jest przyczyną migreny), niepokój, napięcie emocjonalne, silny szok, depresję ale też duże podniecenie.

Przyczyny migreny związane z naszym samopoczuciem fizycznym to natomiast:

Migrena – przyczyny odżywianie i środowisko

Kolejną grupą czynników powiązanych z migrenami są te, związane z dietą i nieprawidłowym odżywianiem się. Uważa się, że na pojawienie się migreny mogą wpływać również: źle zbilansowana dieta pod względem ilościowym (brak, opóźnienia lub nieregularne posiłki), odwodnienie i brak regularnego nawadniania organizmu, spożycie alkoholu, spożycie produktów kofeinowych takich jak herbata i kawa, oraz określone produkty obecne w diecie, takie jak czekolada, owoce cytrusowe i sery.

Tym co wywołuje migrenę, obok diety, może być aspekt związany ze środowiskiem. Zbyt jasne światło, migające ekrany (telewizora lub komputera), głośne dźwięki (muzyka, ale też remont u sąsiada) także posądzane są o udział w pojawianiu się migren.

Do powstania migreny przyczyniać mogą się także: duszna atmosfera i silne zapachy rozpylone w otoczeniu migrenowca, ale też zmiany klimatu związane ze zmianami wilgotności i bardzo niskimi temperaturami.

error: Treść jest chroniona !!