Mobilizacja blizny po cc jest jednym z zabiegów rehabilitacyjnych który powinna mieć wykonany każda kobieta po cesarski cięciu. Nie każda niestety o tym wie. Dbanie o bliznę po cesarce jest ważne, nie tylko ze względu na jej wygląd, ale przede wszystkim dlatego, że brak elastyczności blizny może z czasem wpłynąć na pojawienie się bólu kręgosłupa czy problemów z jego ruchomością.
Cesarskie ciÄ™cie jest jednÄ… z najczęściej, jeÅ›li nie najczęściej wykonywana operacjÄ… na Å›wiecie. Może tego nie wiecie drodzy czytelnicy, ale jest to operacja ratujÄ…ca zdrowie a czasami życie dwóch osób – mamy i dziecka. Cesarskie ciÄ™cie zawsze powinno być wykonywane tylko ze wzglÄ™dów medycznych. Nie zaÅ› na życzenie pacjentki. W Polsce odsetek ciąż, które koÅ„czÄ… siÄ™ cesarskim ciÄ™ciem jest bardzo duży, stÄ…d też w fizjoterapii coraz wiÄ™cej mówi siÄ™ o mobilizacji blizny po tej operacji.
Bo cesarskie cięcie to nie rutynowy zabieg jak może się niektórym wydawać. Cesarskie cięcie to operacja. W jej wyniku dochodzi do przecięcia powłok skórnych, nacięcia i rozerwania tkanki podskórnej i powięzi brzucha oraz rozcięcia mięśnia macicy. Po dokładniejszy opis jak wygląda procedura cesarskiego cięcia zapraszamy np. na blog mamaginekolog.pl. Z punktu widzenia fizjoterapeuty ważne jest to, że tkanki które zostały rozcięte czy rozerwane w trakcie operacji muszą być zszyte, a następnie wygoić się tworząc bliznę.
Czym jest blizna? Czym jest blizna po cesarskim ciÄ™ciu? Blizna jest potocznie mówiÄ…c pozostaÅ‚oÅ›ciÄ… po uszkodzeniu skóry i tkanek znajdujÄ…cych siÄ™ pod niÄ…. W procesie gojenia siÄ™ rany w miejsce uszkodzonych komórek nadbudowujÄ… siÄ™ nowe. Niestety nie ukÅ‚adajÄ… siÄ™ one w warstwy tak jak uÅ‚ożone byÅ‚y przed skaleczeniem, czy rozciÄ™ciem skalpelem. Ale tworzÄ… nieregularnÄ…, zbitÄ… warstwÄ™. Komórki te to komórki tkanki Å‚Ä…cznej. Czas gojenia siÄ™ rany i tworzenia blizny zależy od wielu czynników. Skóra goi siÄ™ szybciej i proces ten jest widoczny goÅ‚ym okiem, warstwy podskórne gojÄ… siÄ™ zdecydowanie dÅ‚użej – czÄ™sto jest tak, że skóra jest już Å‚adnie „zabliźniona” ale tkanki wewnÄ…trz rany sÄ… wciąż w procesie gojenia siÄ™.
Niestety tkanka łączna która tworzy bliznę nie jest strukturą tak elastyczną jak prawidłowe komórki skóry czy tkanki podskórnej. Blizna jest punktem mniejszej ruchomości tkanek, mniejszego ich poślizgu pomiędzy sobą.
Blizna po cesarskim cięciu tworzy się w identyczny sposób do tego opisanego powyżej. Jest to rozległa, ale też co ważniejsze głęboka blizna znajdująca się w obrębie powłok brzusznych.
Zazwyczaj wychodzÄ…c ze szpitala po porodzie kobieta dostaje dość precyzyjne zalecenia jak ma postÄ™pować z ranÄ… po cesarce – ma jÄ… wietrzyć, nie uciskać gumka od bielizny, myć normalnie i zgÅ‚osić siÄ™ na wyjÄ™cie szwów w 10 dobie po operacji. Na tym wyjÄ™ciu szwów niestety zwykle zainteresowanie bliznÄ… personelu medycznego siÄ™ koÅ„czy.
Zwykle kobiety same zaczynajÄ… siÄ™ interesować bliznÄ…, kiedy już oswojÄ… siÄ™ z rolÄ… mamy i myÅ›lÄ… o powrocie do wyglÄ…du sprzed ciąży. CzÄ™sto to zainteresowanie dotyczy po prostu koloru blizny lub jej wyglÄ…du. Na rynku aptecznym dostÄ™pne sÄ… różne maÅ›ci i kremy pozwalajÄ…ce dbać o bliznÄ™ po cesarce (czy każda innÄ… bliznÄ™ ) i zmienić jej koloryt – zbliżyć do koloru skóry.
Niekiedy też lekarz ginekolog na wizycie kontrolnej przekazuje informację o tym jak masować bliznę po cesarce. Niestety rzadko pacjentki uzyskują informację, że powinny zgłosić się do fizjoterapeuty i mieć zabieg mobilizacji blizny. Co ciekawe, wiedza o tym, że należy opracować bliznę po operacji szycia ścięgna Achillesa jest już powszechna więc świadomość pacjentów rośnie.
Wiedza ta nie jest jeszcze powszechna, ale właśnie ze względu na rosnący odsetek urodzeń przez cesarskie cięcie staje się coraz bardziej dostępna. Bo i problem jest coraz większy wśród pacjentek.
Dla fizjoterapeuty blizna po cesarskim ciÄ™ciu jest elementem ukÅ‚adu ruchu który należy odpowiednio opracować (zmobilizować, uelastycznić). Należy to zrobić po to, aby nie stanowiÅ‚a ona punktu przeciążenia i zmian wektora siÅ‚ dziaÅ‚ajÄ…cych na narzÄ…d ruchu. Niezależnie od tego, czy Twoja blizna po cesarskim ciÄ™ciu jest „Å›wieża” czy masz jÄ… od wielu lat, jeÅ›li do tej pory nigdy nie zostaÅ‚a poddana mobilizacji (pacjentki czÄ™sto mówiÄ…, że miaÅ‚y masaż blizny lub pytajÄ… jak masować bliznÄ™ po cesarce) warto zgÅ‚osić siÄ™ do fizjoterapeuty i opracować plan dziaÅ‚ania. Mobilizacja blizny po cc to tylko jeden z elementów pracy fizjoterapeuty. Inne to np. praca z mięśniami dna miedniczy czy mięśniem prostym brzucha, ale tym tematem zajmiemy siÄ™ w innym wpisie.
MobilizujÄ…c bliznÄ™ po cesarskim ciÄ™ciu, zwÅ‚aszcza tÄ… „Å›wieżą” fizjoterapeuta uelastycznia samÄ… bliznÄ™ oraz tkanki jÄ… otaczajÄ…ce, zwiÄ™ksza dziÄ™ki temu przekrwienie, a przez to przyÅ›piesza dostarczanie substancji odżywczych i usuwane produktów przemiany materii.
Mobilizacja blizny po cc ma na celu także uelastycznienie i rozluźnienie zbitej pogrubiałej w miejscu blizny tkanki łącznej która to podczas gojenia się rany może tworzyć niepotrzebne zrosty.
Praca z blizną po cesarski cięciu to nie tylko masaż samej blizny. Fizjoterapeuta stosuje zarówno na bliznę, jak i otaczające ją mięśnie i powięź techniki powięziowe, techniki energizacji mięśni, masaż głęboki, poprzeczny, funkcyjny. Jedną z form terapii blizny jest również aplikacja kinesio tapingu.