Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Mobilizacja blizny po cc – jak dbać o bliznę po cesarce?

Mobilizacja blizny po cc – jak dbać o bliznę po cesarce?

mobilizacja blizny po cc

Mobilizacja blizny po cc jest jednym z zabiegów rehabilitacyjnych który powinna mieć wykonany każda kobieta po cesarski cięciu. Nie każda niestety o tym wie. Dbanie o bliznę po cesarce jest ważne, nie tylko ze względu na jej wygląd, ale przede wszystkim dlatego, że brak elastyczności blizny może z czasem wpłynąć na pojawienie się bólu kręgosłupa czy problemów z jego ruchomością.

Cesarka, blizna – czym są

Cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej, jeśli nie najczęściej wykonywana operacją na świecie. Może tego nie wiecie drodzy czytelnicy, ale jest to operacja ratująca zdrowie a czasami życie dwóch osób – mamy i dziecka. Cesarskie cięcie zawsze powinno być wykonywane tylko ze względów medycznych. Nie zaś na życzenie pacjentki. W Polsce odsetek ciąż, które kończą się cesarskim cięciem jest bardzo duży, stąd też w fizjoterapii coraz więcej mówi się o mobilizacji blizny po tej operacji.

Bo cesarskie cięcie to nie rutynowy zabieg jak może się niektórym wydawać. Cesarskie cięcie to operacja. W jej wyniku dochodzi do przecięcia powłok skórnych, nacięcia i rozerwania tkanki podskórnej i powięzi brzucha oraz rozcięcia mięśnia macicy. Po dokładniejszy opis jak wygląda procedura cesarskiego cięcia zapraszamy np. na blog mamaginekolog.pl. Z punktu widzenia fizjoterapeuty ważne jest to, że tkanki które zostały rozcięte czy rozerwane w trakcie operacji muszą być zszyte, a następnie wygoić się tworząc bliznę.

Czym jest blizna? Czym jest blizna po cesarskim cięciu? Blizna jest potocznie mówiąc pozostałością po uszkodzeniu skóry i tkanek znajdujących się pod nią. W procesie gojenia się rany w miejsce uszkodzonych komórek nadbudowują się nowe. Niestety nie układają się one w warstwy tak jak ułożone były przed skaleczeniem, czy rozcięciem skalpelem. Ale tworzą nieregularną, zbitą warstwę. Komórki te to komórki tkanki łącznej. Czas gojenia się rany i tworzenia blizny zależy od wielu czynników. Skóra goi się szybciej i proces ten jest widoczny gołym okiem, warstwy podskórne goją się zdecydowanie dłużej – często jest tak, że skóra jest już ładnie „zabliźniona” ale tkanki wewnątrz rany są wciąż w procesie gojenia się.

Niestety tkanka łączna która tworzy bliznę nie jest strukturą tak elastyczną jak prawidłowe komórki skóry czy tkanki podskórnej.  Blizna jest punktem mniejszej ruchomości tkanek, mniejszego ich poślizgu pomiędzy sobą.

Blizna po cesarskim cięciu tworzy się w identyczny sposób do tego opisanego powyżej. Jest to rozległa, ale też co ważniejsze głęboka blizna znajdująca się w obrębie powłok brzusznych.

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Zazwyczaj wychodząc ze szpitala po porodzie kobieta dostaje dość precyzyjne zalecenia jak ma postępować z raną po cesarce – ma ją wietrzyć, nie uciskać gumka od bielizny, myć normalnie i zgłosić się na wyjęcie szwów w 10 dobie po operacji. Na tym wyjęciu szwów niestety zwykle zainteresowanie blizną personelu medycznego się kończy.

Zwykle kobiety same zaczynają się interesować blizną, kiedy już oswoją się z rolą mamy i myślą o powrocie do wyglądu sprzed ciąży. Często to zainteresowanie dotyczy po prostu koloru blizny lub jej wyglądu. Na rynku aptecznym dostępne są różne maści i kremy pozwalające dbać o bliznę po cesarce (czy każda inną bliznę ) i zmienić jej koloryt – zbliżyć do koloru skóry.

Niekiedy też lekarz ginekolog na wizycie kontrolnej przekazuje informację o tym jak masować bliznę po cesarce. Niestety rzadko pacjentki uzyskują informację, że powinny zgłosić się do fizjoterapeuty i mieć zabieg mobilizacji blizny. Co ciekawe, wiedza o tym, że należy opracować bliznę po operacji szycia ścięgna Achillesa jest już powszechna więc świadomość pacjentów rośnie.

Wiedza ta nie jest jeszcze powszechna, ale właśnie ze względu na rosnący odsetek urodzeń przez cesarskie cięcie staje się coraz bardziej dostępna. Bo i problem jest coraz większy wśród pacjentek.

 

Mobilizacja blizny po cc – to musisz wiedzieć!

Dla fizjoterapeuty blizna po cesarskim cięciu jest elementem układu ruchu który należy odpowiednio opracować (zmobilizować, uelastycznić). Należy to zrobić po to, aby nie stanowiła ona punktu przeciążenia i zmian wektora sił działających na narząd ruchu. Niezależnie od tego, czy Twoja blizna po cesarskim cięciu jest „świeża” czy masz ją od wielu lat, jeśli do tej pory nigdy nie została poddana mobilizacji (pacjentki często mówią, że miały masaż blizny lub pytają jak masować bliznę po cesarce) warto zgłosić się do fizjoterapeuty i opracować plan działania. Mobilizacja blizny po cc to tylko jeden z elementów pracy fizjoterapeuty. Inne to np. praca z mięśniami dna miedniczy czy mięśniem prostym brzucha, ale tym tematem zajmiemy się w innym wpisie.

Mobilizując bliznę po cesarskim cięciu, zwłaszcza tą „świeżą” fizjoterapeuta uelastycznia samą bliznę oraz tkanki ją otaczające, zwiększa dzięki temu przekrwienie, a przez to przyśpiesza dostarczanie substancji odżywczych i usuwane produktów przemiany materii.

Mobilizacja blizny po cc ma na celu także uelastycznienie i rozluźnienie zbitej pogrubiałej w miejscu blizny tkanki łącznej która to podczas gojenia się rany może tworzyć niepotrzebne zrosty.

Praca z blizną po cesarski cięciu to nie tylko masaż samej blizny. Fizjoterapeuta stosuje zarówno na bliznę, jak i otaczające ją mięśnie i powięź techniki powięziowe, techniki energizacji mięśni, masaż głęboki, poprzeczny, funkcyjny. Jedną z form terapii blizny jest również aplikacja kinesio tapingu.

 

error: Treść jest chroniona !!