Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » NajczÄ™stsze urazy barku – dowiedz siÄ™ o nich wiÄ™cej cz. 1

NajczÄ™stsze urazy barku – dowiedz siÄ™ o nich wiÄ™cej cz. 1

urazy barku

Statystyki podają, że w 2006 roku z powodu problemów bólowych barków na wizytę do lekarza udało się aż 7,5 miliona ludzi. Głównym powodem wizyty u specjalisty było zwichniecie barku lub problemy ze stożkiem rotatorów.

Urazy barku są często związane z aktywnością sportową (taka jak np. pływanie, tenis, siatkówka, koszykówka czy podnoszenie ciężarów), podczas której wielokrotnie wykonywane są ruchy z uniesieniem rąk ponad głowę  Urazy barku mogą również wystąpić podczas wykonywania codziennych czynności takich jak mycie okien, zawieszanie firanek itp.

Znaki ostrzegawcze – uraz, kontuzja barku.

Jeśli zauważyłeś u siebie powtarzający się lub stale obecny ból w okolicy barku lub ramienia powinieneś zadać sobie następujące pytania:

JeÅ›li na którekolwiek z powyższych pytaÅ„ odpowiedziaÅ‚eÅ› – TAK – to już najwyższy czas aby udać siÄ™ do lekarza lub fizjoterapeuty po profesjonalnÄ… pomoc.

Najczęstsze urazy barku.

Większość problemów z barkiem dotyczy mięśni, ścięgien i więzadeł czyli tkanek miękkich, znacznie rzadziej problem dotyczy struktur kostnych. U osób uprawiających dyscypliny sportowe wymagające ciągłych ruchów ręką ponad głową oraz u osób wykonujących pracę zawodową wymagającą tego typu ruchu uraz czy uszkodzenie barku może rozwijać się latami i początkowo przybierać charakter mikrouszkodzeń tkanek miękkich.

Niestety ze szkodą dla barku niektórzy ludzie maja tendencje do ignorowania bólu i myślenia, że samo przejdzie. Myślenie takie niestety często pogarsza stan chorego, wydłuża sam proces leczenia oraz rehabilitację. Niektórzy z nas, co również nie jest korzystne w procesie leczniczym postanawiają przyzwyczaić się do swojego bólu, zapomnieć o nim lub nie zwracać na niego uwagi podczas wykonywania codziennych czynności.

Do najczęstszych uazów barku zaliczyć należy:

Niestabilność barku:  głowa kości ramiennej nie ma możliwości utrzymania się podczas ruchu barku w swoim właściwym położeniu (czyli w panewce stawu). Występują epizody powracających podwichnięć i zwichnięć barku, pacjent nie ma pewności w wykonywanym ruchu ( nie wie czy za chwilę bark nie wypadnie ze swojego położenia) a ruchom towarzyszy ból i mogą być one znacznie ograniczone.  Najczęściej niestabilność rozwija się po pojedynczym niewyleczonym lub niedoleczonym urazowym zwichnięciu barku .

Uszkodzenia stożka rotatorów: stożek rotatorów to nazwa ścięgien (zakończeń mięśni) które odpowiedzialne są za ruchy rotacyjne w ramieniu. Uważa się, że im jesteśmy starsi tym ryzyko uszkodzenia stożka rotatorów wzrasta, szacuje się, że 30% osób po siedemdziesiątym roku życia ma uszkodzony stożek i nie jest świadoma tego faktu (uraz przebiega bezobjawowo). Najczęściej jednak uszkodzenie stożka rotatorów przebiega z nasilonymi objawami, dolegliwości towarzyszące uszkodzeniu stożka rotatorów to ból, problem z siłą mięśniową oraz ograniczenie zakresu ruchu. Du urazowego uszkodzenia stożka rotatorów najczęściej dochodzi po upadku, dźwignięciu ciężkiego przedmiotu, szarpnięciu ramieniem (np., w komunikacji miejskiej). Uszkodzenia urazowe stożka rotatorów zwykle wymagają interwencji chirurgicznej, najczęściej z zastosowaniem technik operacyjnych mało inwazyjnych.

Zwichnięcie barku: zwykle dotyczą osób młodych, jeśli występuję u osoby po 40 roku życia niebezpieczeństwo poważnych powikłań jest znacznie większe (uszkodzenie nerwów, uszkodzenie ścięgien, np. stożka rotatorów). Zwichnięcie barku zwykle następuje w kierunku przednim, choć może też dotyczyć innych kierunków.  Zwichnięcia z niepełnym przemieszczeniem kości mogą nastawić się samoistnie, rozległe zwichnięcia z pełnym przemieszczeniem kości wymagają interwencji ortopedy w  znieczuleniu.

 

Masz problemy bólowe ze stawem barkowym? Uległeś wypadkowi lub kontuzji i odczuwasz poważne dolegliwości ze strony barku? Zgłoś się do nas na profesjonalną rehabilitację w Twoim domu. Zapraszamy.

Zapisz siÄ™ na rehabilitacjÄ™

 

Urazy barku, ból barku – rehabilitacja dziaÅ‚a lepiej kiedy wierzysz w jej skuteczność.

Pacjenci z bólem barku, którzy oczekujÄ…, że fizjoterapia skutecznie im pomoże, osiÄ…gnÄ… prawdopodobnie lepsze efekty niż ci, którzy spodziewajÄ… siÄ™ jedynie minimalnej poprawy lub żadnej poprawy – wynika z najnowszych badaÅ„.  Naukowcy odkryli również, że, ludzie majÄ… wiÄ™ksze szanse na wyzdrowienie, jeÅ›li sÄ… przekonani, że bÄ™dÄ… mogli nadal robić rzeczy, które sÄ… dla nich ważne, zwÅ‚aszcza normalnie funkcjonować na gruncie towarzyskim, uprawiać swoje hobby i pracować.

Badacze z University of East Anglia oraz z  University of Hertfordshire zaineresowali się problemem pacjentów z bólem barku i korelacją początkowego przekonania o wyzdrowieniu z końcowym efektem terapii. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie British Journal of Sports Medicine.

Ból barku dotyka ludzi w każdym wieku i może stać się czynnikiem bardzo zmieniającym jakość życia. Urazy barku oraz problemy z przeciążeniem są częstymi przyczynami bólu barku. Ból może zakłócać sen, utrudniać lub uniemożliwić prace, utrudnić dotychczasowe spędzanie wolnego czasu, wreszcie utrudnić wykonywanie najprostszych codziennych czynności, takich jak mycie się i ubieranie. Rehabilitacja jest skutecznym sposobem leczenie bólu ramion, ale nie każdy pacjent uzyskuje tak samo zadowalające go wyniki leczenia.

Badacze wraz z fizjoterapeutami chcieli dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej o cechach osób które odnoszÄ… dobre rezultaty leczenia w porównaniu z tymi którzy wciąż uskarżajÄ… siÄ™ na uporczywy ból i problemy z poruszaniem ramieniem. Poznanie wyniku badania wydaÅ‚o siÄ™ naukowcom ważne, m. in. ze wzglÄ™du na pacjentów którzy stojÄ… przed wyborem – czy kontynuować fizjoterapiÄ™.

Bdanie, opublikowane w British Journal of Sports Medicine, obejmowało 1030 osób uczestniczących w fizjoterapii bólu mięśniowo-szkieletowego w 11 funduszach NHS (odpowiednik polskiego NFZ) na wschodzie Anglii. Zebrano informacje na temat 71 cech pacjentów, takich jak wiek, styl życia i historia medyczna, oraz wyniki badań klinicznych przed i podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutycznej u pacjentów.

W sumie 811 osób dostarczyło informacji na temat bólu ramion i funkcjonowania po sześciu miesiącach.

Badaczy zaskoczyło przede wszystkim to, że pacjenci którzy przed rozpoczęciem rehabilitacji deklarowali, że oczekują całkowitego wyzdrowienia uzyskiwali zaskakująco dobre rezultaty, lepsze nawet od tych pacjentów którzy deklarowali, że oczekują znacznej poprawy. Jest to pierwsze badanie, którego celem było zbadanie oczekiwań pacjentów dotyczących wyników fizjoterapii związanych z bólem barku. Wcześniejsze badania pokazują, że wysokie oczekiwanie pacjenta względem powrót do zdrowia przewiduje lepsze wyniki po fizjoterapii w przypadku bólu pleców i karku oraz lepsze wyniki po operacji ortopedycznej.

error: Treść jest chroniona !!