Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » Najczęstsze urazy barku – dowiedz się o nich więcej cz. 1

Najczęstsze urazy barku – dowiedz się o nich więcej cz. 1

urazy barku

Statystyki podają, że w 2006 roku z powodu problemów bólowych barków na wizytę do lekarza udało się aż 7,5 miliona ludzi. Głównym powodem wizyty u specjalisty było zwichniecie barku lub problemy ze stożkiem rotatorów.

Urazy barku są często związane z aktywnością sportową (taka jak np. pływanie, tenis, siatkówka, koszykówka czy podnoszenie ciężarów), podczas której wielokrotnie wykonywane są ruchy z uniesieniem rąk ponad głowę  Urazy barku mogą również wystąpić podczas wykonywania codziennych czynności takich jak mycie okien, zawieszanie firanek itp.

Znaki ostrzegawcze – uraz, kontuzja barku

Jeśli zauważyłeś u siebie powtarzający się lub stale obecny ból w okolicy barku lub ramienia powinieneś zadać sobie następujące pytania:

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś – TAK – to już najwyższy czas aby udać się do lekarza lub fizjoterapeuty po profesjonalną pomoc.

Najczęstsze urazy barku

Większość problemów z barkiem dotyczy mięśni, ścięgien i więzadeł czyli tkanek miękkich, znacznie rzadziej problem dotyczy struktur kostnych. U osób uprawiających dyscypliny sportowe wymagające ciągłych ruchów ręką ponad głową oraz u osób wykonujących pracę zawodową wymagającą tego typu ruchu uraz czy uszkodzenie barku może rozwijać się latami i początkowo przybierać charakter mikrouszkodzeń tkanek miękkich.

Niestety ze szkodą dla barku niektórzy ludzie maja tendencje do ignorowania bólu i myślenia, że samo przejdzie. Myślenie takie niestety często pogarsza stan chorego, wydłuża sam proces leczenia oraz rehabilitację. Niektórzy z nas, co również nie jest korzystne w procesie leczniczym postanawiają przyzwyczaić się do swojego bólu, zapomnieć o nim lub nie zwracać na niego uwagi podczas wykonywania codziennych czynności.

Do najczęstszych uazów barku zaliczyć należy:

Niestabilność barku:  głowa kości ramiennej nie ma możliwości utrzymania się podczas ruchu barku w swoim właściwym położeniu (czyli w panewce stawu). Występują epizody powracających podwichnięć i zwichnięć barku, pacjent nie ma pewności w wykonywanym ruchu ( nie wie czy za chwilę bark nie wypadnie ze swojego położenia) a ruchom towarzyszy ból i mogą być one znacznie ograniczone.  Najczęściej niestabilność rozwija się po pojedynczym niewyleczonym lub niedoleczonym urazowym zwichnięciu barku .

Uszkodzenia stożka rotatorów: stożek rotatorów to nazwa ścięgien (zakończeń mięśni) które odpowiedzialne są za ruchy rotacyjne w ramieniu. Uważa się, że im jesteśmy starsi tym ryzyko uszkodzenia stożka rotatorów wzrasta, szacuje się, że 30% osób po siedemdziesiątym roku życia ma uszkodzony stożek i nie jest świadoma tego faktu (uraz przebiega bezobjawowo). Najczęściej jednak uszkodzenie stożka rotatorów przebiega z nasilonymi objawami, dolegliwości towarzyszące uszkodzeniu stożka rotatorów to ból, problem z siłą mięśniową oraz ograniczenie zakresu ruchu. Du urazowego uszkodzenia stożka rotatorów najczęściej dochodzi po upadku, dźwignięciu ciężkiego przedmiotu, szarpnięciu ramieniem (np., w komunikacji miejskiej). Uszkodzenia urazowe stożka rotatorów zwykle wymagają interwencji chirurgicznej, najczęściej z zastosowaniem technik operacyjnych mało inwazyjnych.

Zwichnięcie barku: zwykle dotyczą osób młodych, jeśli występuję u osoby po 40 roku życia niebezpieczeństwo poważnych powikłań jest znacznie większe (uszkodzenie nerwów, uszkodzenie ścięgien, np. stożka rotatorów). Zwichnięcie barku zwykle następuje w kierunku przednim, choć może też dotyczyć innych kierunków.  Zwichnięcia z niepełnym przemieszczeniem kości mogą nastawić się samoistnie, rozległe zwichnięcia z pełnym przemieszczeniem kości wymagają interwencji ortopedy w  znieczuleniu.

 

 

Masz problemy bólowe ze stawem barkowym? Uległeś wypadkowi lub kontuzji i odczuwasz poważne dolegliwości ze strony barku? Zgłoś się do nas na profesjonalną rehabilitację w Twoim domu. Zapraszamy.

Zapisz się na rehabilitację