Najnowsze badania Cedars-Sinai Medical Center, opublikowane w Journal of Women’s Health, kwestionują powszechne przekonanie, jakoby wszystkie rodzaje alkoholu podwyższały poziom estrogenów w organizmie, a tym samym wzrost komórek nowotworowych. Wyniki zespołu dowodzą iż picie czerwonego wina
w umiarkowanych ilościach może zmniejszyć jeden z czynników ryzyka zachorowania na raka piersi.
Wykazano, że substancje chemiczne znajdujące się w skórce i nasionach czerwonych winogron, nieco obniżają poziom estrogenów, podczas wzrostu testosteronu u kobiet przed menopauzą, które piły 240 mililitrów czerwonego wina wieczorem przez około miesiąc. Podobnego wpływu na organizm nie wykazało picie białego wina.
W badaniu Cedars-Sinai wzięło udział 36 kobiet, zostały one losowo przydzielone
do picia Cabernet Sauvignon lub Chardonnay codziennie, przez miesiąc, a następnie zmieniono gatunek wina na inny. W celu zmierzenia poziomu hormonów, krew pobierano dwa razy w miesiącu. Zmiany w strukturze hormonów sugerują, że czerwone wino może powstrzymać wzrost komórek nowotworowych.
Badacze starali się sprawdzić, czy czerwone wino naśladuje działanie inhibitorów aromatazy, które odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu poziomem estrogenów. Inhibitory aromatazy są obecnie stosowane w leczeniu raka piersi.
„Istnieją substancje w skórce i na pestkach czerwonych winogron, niewystępujące w nasionach białych winogron, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi”, powiedział Braunstein, wiceprezes Clinical Innovation
i James R. Klinenberg, MD.
Źródło: Cedars-Sinai Medical Center
Autor artykułu: Dorota Sołtys