Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Obrzęk limfatyczny – przydatne informacje

Obrzęk limfatyczny – przydatne informacje

drenaż limfatyczny

Obrzęk limfatyczny dotyczy najczęściej jednej z kończyn, niekiedy występuje obrzęk obu nóg lub obu kończyn górnych, obrzęk limfatyczny może dotyczyć także twarzy oraz okolicy klatki piersiowej.

Obrzęk limfatyczny jest najczęściej spowodowany przez usunięcie lub uszkodzenie węzłów chłonnych jako następstwo leczenia nowotworu. Obrzęk limfatyczny jest następstwem zablokowaniem układu limfatycznego, który jest częścią układu odpornościowego.Blokada uniemożliwia odprowadzanie limfy z rejonu zaopatrywanego przez dany węzeł chłonny, a  nagromadzenie płynu prowadzi do obrzęków.

Objawy obrzęku limfatycznego

Do symptomów i objawów mogących świadczyć o problemach z zastojem limfy (obrzękiem) świadczą:

Obrzęki limfatyczne mogą być łagodną, często niezauważalną zmianą, w skrajnych przypadkach zastój limfy może być tak rozległy, że uniemożliwia poruszanie kończyną.

Jeżeli obrzęk jest wynikiem leczenia choroby nowotworowej, to możne pojawić się jeszcze w trakcie leczenia lub kilka – kilkanaście tygodni czy nawet miesięcy od zakończenia leczenia.

Obrzęk limfatyczny – przyczyny

obrzęk limfatyczny

Twój system limfatyczny ma ogromne znaczenie dla utrzymana w zdrowiu Twojego organizmu. W całym naszym ciele krąży płyn bogaty w białko zbierając po drodze bakterie, wirusy i produkty przemiany materii. System limfatyczny poprzez budujące go naczynia chłonne niesie ten płyn do węzłów chłonnych. Gdzie następuje jego filtracja przez limfocyty (najogólniej mówiąc komórki antyinfekcyjne) po tej filtracji zbędne, szkodliwe substancje są usuwane z organizmu.

Obrzęk limfatyczny pojawia się gdy naczynia chłonne nie są w stanie odpowiednio drenować płynu limfatycznego z komórek ciała. Obrzęk limfatyczny może mięć charakter wtórny lub pierwotny. Oznacza to, że może występować jako samodzielne zjawisko (pierwotny) lub być następstwem innych chorób toczących się w organizmie. Obrzęk wtórny występuje znacznie częściej niż obrzęk pierwotny.

Każdy stan lub procedura medyczna która niszczy Twoje węzły chłonne może być przyczyną wtórnych obrzęków, do głównych należą:

Pierwotne obrzęk limfatyczny jest rzadkie,zwykle są spowodowane nieprawidłowym rozwojem lub budową naczyń limfatycznych organizmu.

Obrzęk limfatyczny – ryzyko i komplikacje

Do przyczyn które mogą mieć wpływ na pojawienie się obrzęków limfatycznych zwłaszcza po leczeniu choroby nowotworowej należą:

Niestety obrzęk limfatyczny to nie tylko nieestetyczny wygląd twarzy, dłoni nogi czy stopy, obrzęk limfatyczny może prowadzić także do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak:

Infekcje. Możliwe infekcje, które mogą wynikać z obrzękiem limfatycznym to poważne bakteryjne zakażenie skóry (cellulitis) oraz zakażenia (zapalenie naczyń chłonnych naczyń chłonnych).Najmniejszy uraz do ręki lub nogi może być punktem wyjścia do infekcji.
Lymphangiosarcoma. Jest to rzadka postać nowotworu tkanek miękkich, może być następstwem najbardziej poważnych przypadkach nieoczyszczonych obrzęku. Możliwe objawy lymphangiosarcoma to niebieskie, czerwone lub fioletowe ślady na skórze.

Obrzęk limfatyczny – to możesz zrobić samodzielnie

Obrzęknięta kończynę staraj się utrzymywać w górze przez jak najdłuższy okres czasu. Chroń skórę przed uszkodzeniami, zadrapaniami i ranami, unikaj infekcji. Nawilżaj skórę codziennie. Ciepło (okłady, ciepłe kąpiele) nie sprzyjają likwidacji obrzęku, dlatego staraj się unikać ciepła i przegrzewania okolicy objętej obrzękiem.

Lekkie ćwiczenia fizyczne w których poruszasz chorą kończyną mogą być pomocne w pobudzeniu układu limfatycznego do zwiększonego drenażu. Ćwiczenia nie powinny być dla Ciebie meczące, nie zaleca się także ćwiczeń oporowych, powinny pobudzać skurcze mięśni kończyn dotkniętych obrzękiem.

 

 

W kolejnym poście na naszym blogu przedstawimy Państwu dwa sposoby które fizjoterapeuci wykorzystują w walce z obrzękiem limfatycznym – drenaż limfatyczny, oraz kinesiology taping. Zapraszamy.

zapisz -się -na- masaż
Zapisz się na masaż

 

error: Treść jest chroniona !!