Nic tak nie sprzyja aktywności fizycznej jak wiosenna aura. Jeśli nie trenujemy regularnie, wiosna to najlepszy moment, by odrzucić czekoladę, koc i ciepłą kanapę i rozpocząć ćwiczenia, które są niezbędne dla zdrowia i kondycji naszego organizmu. Po zimie jesteśmy osłabieni, brakuje nam witamin, za to często zalegają w nas toksyny. Wyeliminować je pomogą już najprostsze z aktywności min.: ćwiczenia oddechowe, bieganie, skoki na skakance, jazda na rowerze, taniec czy szybki marsz (power walk). Pot oczyści organizm, a ćwiczenia wzmocnią mięśnie, kondycję sercowo-naczyniową i układ oddechowy. Jednocześnie doskonale przygotujemy nasz organizm do powrotu do regularnych treningów.
Najpierw ćwiczenia oddechowe
Zanim zaczniemy biegać czy skakać zacznijmy od ćwiczeń oddechowych, które rozruszają nasz organizm. W aktywności fizycznej bardzo ważny jest sposób, w jaki oddychamy. Ćwiczenia oddechowe możemy przeprowadzić w różnych pozycjach: stojąc, leżąc na plecach i na boku, w siadzie, w klęku, a nawet w siadzie tureckim. Początkującym proponujemy pozycję leżącą ale każda inna też będzie dobra, o ile jest wygodna, zapewnia relaks i właściwe ułożenie kręgosłupa. Nie zapomnijmy też o wywietrzeniu pomieszczenia, w którym ćwiczymy i pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej częstotliwości – młodzież w wieku 15-16 lat powinna wykonywać 12-18 rytmów oddechowych na minutę, dorośli – 16.
Ćwiczenia oddechowe rządzą się tymi samymi prawami, którym podporządkowuje się rehabilitacja ogólnosprawnościowa.
Należy pamiętać o ich dostosowaniu do własnych możliwości:
Zatem do dzieła!
W ramach ćwiczeń oddechowych proponujemy:
– w leżeniu tyłem, ręce wzdłuż tułowia, dokonać wdech z przeniesieniem rąk za głowę, wydech z powrotem rąk do poprzedniej pozycji;
– to samo ułożenie tułowia, ręce w bok, przeniesienie ich do pionu z wydechem i powrotem do poprzedniej pozycji z wydechu;
– w leżeniu na boku z rękoma wyprostowanymi nad głową wykonujemy wydech, przyjmując pozycję skuloną, wdech przy powrocie do poprzedniej pozycji;
– w leżeniu tyłem podpieramy się pod biodra, wykonując wdech, przy powrocie do leżenia następuje wydech;
– w siadzie prostym, ręce wzdłuż tułowia, dokonujemy wdechu, przy skłonie w przód z dotknięciem głową i klatką piersiową prostych nóg następuje wydech.
Ćwiczenia oddechowe to wspaniały masaż dla układu pokarmowego, jelit, wątroby i trzustki. Pozwalają również zgubić kilka zbędnych kilogramów.
Każda chwila ma znaczenie!
Kiedy już opanujemy ćwiczenia oddechowe czas na coś więcej! Każdy ruch, szczególnie przy odbudowywaniu kondycji po okresie zimowym, jest dla naszego organizmu na wagę złota. Korzystajmy więc z każdej możliwości, by się poruszać:
– zetnijmy trawę i powalczmy z 10minut z ciężką kosiarką,
– zaparkujmy samochód 10 min. dalej od sklepu, w którym robimy zakupy i przejdźmy ten dystans pieszo,
– zamiast windą, wchodźmy po schodach (w domu, w pracy, wszędzie gdzie to możliwe),
– podczas przerwy w pracy wyjdźmy na spacer,
– spróbujmy, jeśli jest to możliwe, iść do pracy piechotą lub jechać na rowerze albo na rolkach.
Nawet się nie obejrzymy, a z tych drobnych czynności uzbiera się nawet godzina aktywności fizycznej.
Fizjoterapeuta pomoże
Jeśli odwykliśmy od ruchu lub cierpimy na jakieś przewlekłe schorzenia, a mimo to chcielibyśmy odzyskać kondycję to zachęcamy do skorzystania z pomocy fizjoterapeutów. Pomogą w rozruszaniu mięśni i stawów, udzielą fachowej porady przy wyborze właściwych aktywności, doradzą jak skutecznie odbudować kondycję lub zaproponują masaż sportowy, doskonały przed treningiem czy w niwelowaniu skutków przeciążeń i urazów po aktywności fizycznej.