Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Buty a kręgosłup czyli obuj się zdrowo!

Buty a kręgosłup czyli obuj się zdrowo!

Wiele publikowanych przez nas treści wnosi o profilaktyce kręgosłupa – o istocie ergonomii miejsca pracy, o wpływie aktywności fizycznej na właściwą postawę, o masażach zbawiennych dla naszych pleców.

W dzisiejszym artykule poruszamy wątek wpływu obuwia na nasz kręgosłup.

Spędzając większość dnia w pozycji pionowej bardzo obciążamy nasz układ kostny i mięśniowy. Źle dobrane obuwie może prowadzić do zniekształceń stóp takich jak – odciski, haluksy, palec młotkowaty, zespół cieśni kanału stępu czy płaskostopie, a te do problemów z kolanami, biodrami i w końcu z całym kręgosłupem. Odpowiednio dobrane buty są szalenie istotne w przypadku pracy stojącej, chodzącej, dla kobiet chodzących na wysokim obcasie i osób otyłych. Stopy przenoszą cały nasz ciężar i odbierają największe obciążenie. Nacisk w trakcie ruchu ocenia się na poziomie o 50% więcej niż masa naszego ciała.* Zapobiegnijmy zatem uciążliwym dolegliwościom i obujmy się wygodnie i zdrowo.

Obcas

Optymalny obcas naszego obuwia powinien być nie wyższy niż 2-3 cm.

Chodzenie w butach na wysokim obcasie całkowicie zmienia obciążenie stopy, które przy obcasie powyżej 7cm prawie całe przesuwa się z pięty na środek i przód stopy. To idealne warunki dla rozwoju płaskostopia poprzecznego i nieestetycznych haluksów. Dodatkowo wysoki obcas wpływa na cały kręgosłup, powodując skrzywienia w odcinku lędźwiowym (lordozę) i skrzywienia boczne, skoliozę lub zmiany w obrębie miednicy.

Zupełnie płaskie buty to też nie najlepsze rozwiązanie. Stopa zsuwa się w nich do wewnątrz, deformując układ palców i kolan.

Podeszwa

Zwróćmy uwagę na kształt, grubość i materiał podeszwy. Każdy z tych elementów wpływa na sklepienie podłużne i poprzeczne stopy. Podeszwa powinna mieć kształt odpowiadający kształtowi stopy, z odpowiednio grubą, elastyczną podeszwą, która amortyzować będzie kontakt stopy podczas chodzenia po twardym podłożu. Ważna jest też oddychająca, odpowiednio wyprofilowana wkładka – nie za twarda i właściwie rozkładająca ciężar ciała.

Materiał

Najzdrowsze buty to te z naturalnych tworzyw, które zabezpieczają stopę od zewnątrz ale odprowadzają wilgoć i pozwalają jej oddychać.

Rodzaj

Rekomendujemy profesjonalne obuwie sportowe. Takie buty wykorzystywane są w wymagających warunkach ciągłego ruchu i potrzeby absolutnego komfortu. Nad ich jakością pochyla się więc sztab profesjonalistów, co gwarantuje ich najwyższą jakoś i komfort użytkowania.

Buty z wąskimi noskami zgniatają kości i ścięgna stopy, a niekiedy powodują wrastanie paznokci. Dodatkowo wysoki obcas jest niestabilny, przez co zmusza mięśnie nóg i pleców do nadmiernego wysiłku, a kręgosłup do nienaturalnych wygięć.

Balerinki na płaskim obcasie mają zwykle bardzo cienkie podeszwy, które nie amortyzują przy chodzeniu.

Koturny i szczudła sprawiają, że nie czujemy podłoża. W wyniku tego dochodzi do napięć ciała spowodowanych niestabilnością.

Co zrobić, kiedy już boli?

Chodźmy boso! Jak najczęściej. Po domu, po trawie, po pisku. To najbardziej naturalne dla naszych stóp. Korzystajmy z masażerów i wałków z kolcami, które rozmasują obolałe stopy. Dodatkowo, możliwie jak najczęściej zmieniajmy obuwie – ze szpilek na baleriny, z balerin na kapcie itp.

W przypadku przewlekłego, utrzymującego się bólu nie obejdzie się bez konsultacji. Skorzystajmy z profesjonalnej porady fizjoterapeuty. Oceni on stan stopy, stwierdzi przyczynę bólu i zastosuje terapię manualną, która złagodzi uciążliwe dolegliwości. W razie konieczności skieruje na dalsze konsultacje do lekarza specjalisty zajmującego się chorobami stóp.

Zapisz się na rehabilitację

* Foot pain. University of Maryland Medical Center http://www.umm.edu/patiented/articles/what_foot_pain_000061_1.htm

error: Treść jest chroniona !!