Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Osgood – Schlatter – porcja informacji o chorobie

Osgood – Schlatter – porcja informacji o chorobie

osgood - shlatter

Osgood – Schlatter to nazwa jednej z najchytrzejszych chorób powodujących ból kolan u młodych, chłopców. Dolegliwość najczęściej pojawia się w okresie szybkiego wzrostu nastolatków i z nim bezpośrednio jest powiązana. Osgood – Schlatter może dotyczyć jednego lub też obu stawów kolanowych.

Czym jest Osgood – Schlatter?

Opuchlizna połączona z bólem, a także tkliwością miejscową tuż poniżej stawu kolanowego to główne objawy tej choroby. Bolesne i tkliwe jest ścięgno końcowe mięśnia czworogłowego uda. Mięsień czworogłowy to struktura leżąca na przedniej stronie uda, składa się on z czterech oddzielnych głów, a ich wspólnym zakończeniem jest właśnie ścięgno przebiegające powyżej stawu kolanowego, poniżej kolana przechodzi ono w strukturę zwaną więzadłem rzepki. Więzadło rzepki na kości piszczelowej przyczepia się swym końcem do struktury nazwanej guzowatością piszczeli.

Podczas skurczu mięśnia czworogłowego pociąga on za sobą rzepkę a także kość piszczelową w kierunku dogłowowym ( do góry). Wraz z upływem czasu, dużym skokiem wzrostu, a także powtarzanymi siłami działającymi na guzowatość piszczeli, np. podczas ruchu  kopania piłki, może dojść do nieznacznego oddzielenia się guzowatości piszczeli od kości piszczelowej i to powoduje ból oraz opuchliznę.

Problem z bólem i opuchlizną staje się bardziej odczuwalny kiedy nastolatek wykonuje ruchy wymagające silnej pracy (silnego skurczu) mięśnia czworogłowego. Należą do nich takie czynności jak m. in.:

Osgood – Schlatter jest schorzeniem często dotykających tzw. młodych aktywnych, a wiec młodych piłkarzy, młodych koszykarzy, czy młodych lekkoatletów.

Objawy tego schorzenia zwykle ustępują same wraz z upływem czasu. Choroba rzadko utrzymuje się poza okres dojrzewania. Wraz z zatrzymaniem wzrostu najczęściej ustępują też dolegliwości bólowe  i opuchlizna stawu kolanowego. Leczeniem z wyboru jest zwykle zalecenie odpoczynku i ograniczenie aktywności sportowej. Zwykle objawy ustępują bez żadnej szkody dla organizmu młodego mężczyzny. Przy silnych bólach niekiedy zalecane są ortezy odciążające staw kolanowy, ale w większości przypadków, nie jest to działanie konieczne.

Oczywiście istnieją inne procesy chorobowe, które mogą prowadzić do bólu kolan w dzieciństwie, dlatego zawsze warto udać się do lekarza ortopedy w celu wykonania niezbędnej diagnostyki obrazowej i różnicowej.

 

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Monika Biernacka. Monika od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą wykorzystując w swojej pracy najnowocześniejsze metody fizjoterapii.

Monika Biernacka, mobilemed

error: Treść jest chroniona !!