Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Osteoporoza – może dotyczyć także Ciebie!

Osteoporoza – może dotyczyć także Ciebie!

osteoporoza

Ze względu na swoje szerokie rozpowszechnienie w populacji zachodniej nazywana jest cichą epidemią. Chorują na nią najczęściej kobiety w wieku postmenopauzalnym oraz osoby starsze. Może być wywołana przez długotrwałe przyjmowanie leków, lub być skutkiem unieruchomienia kończyny w gipsie. Mowa o osteoporozie. Ten problem może dotyczyć także Ciebie. Zapraszamy zatem do lektury.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości. Wraz z postępem choroby następuje ubytek masy kostnej, tkanka kostna staje się jakby rzadsza w swojej budowie oraz  podatna na pęknięcia i złamania.

Zaburzenie struktury jakości i zmniejszenie gęstości kości są powodem nadmiernej podatności tkanki na złamania nawet przy niewielkich bodźcach (np. silny kaszel).

Wyróżnia się osteoporozę pierwotną oraz osteoporozę wtórną.

 

Kto może zachorować na osteoporozę?

Osteoporoza pierwotna to najczęściej występujący typ tej choroby  – ok 80% zachorowań. Osteoporoza pierwotna jest konsekwencją starzenia się naszego organizmu. O osteoporozie pierwotnej mówimy u osób z osteoporozą młodzieńczą idiopatyczną, u chorych w podeszłym wieku oraz u kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Osteoporoza wtórna występuje w pozostałej populacji chorych (ok 20%), pojawienie się choroby u tych osób może być np. wynikiem współistnienia innych chorób układowych (np. reumatoidalnego zapalenia stawów), złego stylu życia (nałogi, alkoholizm), czy przyjmowania leków wywołujących osteoporozę polekową i nie jest tak jak w przypadku osteoporizy pierwotnej uzależnione od wieku chorego.

Jakie są objawy?

Niestety w początkowym etapie choroby przebiega ona bezobjawowo, co niekorzystnie wpływa na proces diagnozowania i szybkiego podejmowania działań leczniczych.

Drugi etap osteoporozy to tzw. osteoporoza jawna klinicznie. Mówimy o niej wtedy, gdy chory ma już zaawansowane zmiany osteoporotyczne. Do objawów osteoporozy jawnej klinicznie należą:

U osób chorych na osteoporozę najczęściej złamaniu ulegają:

Diagnoza zostaje postawiona po przeprowadzeniu badania densometrycznego kości.  Badanie to polega na określeniu gęstości mineralnej kości. Wynikiem badania są dwa współczynniki określające gęstość badanej kości w porównaniu do populacji ludzi młodych (czynnik T – Score), oraz w porównaniu do populacji osób w wieku badanego ( czynnik Z- Score). O osteoporozie zwykle mówi się, kiedy czynnik T – Score jest równy lub przekracza wartość -.2,5.

.

 

Jakie leczenie osteoporozy?

Leczenie osteoporozy można podzielić na dwa odrębne procesy. Pierwszy z nich, to leczenie samej choroby (leki wpływające na gęstość mineralna kości, modyfikacja czynników ryzyka złamań itp.). Aby osiągnąć zadowalaJące efekty, oraz zmniejszyć ryzyko złamań potrzebny jest najczęściej długi okres czasu oraz systematyka pacjenta w przyjmowaniu zaleconych leków.

Natomiast drugi odrębny proces, to leczenie powikłań osteoporotycznych – złamań kości i kręgosłupa (szczególnie u osób w starszym wieku) związane są z koniecznością leczenia  i długotrwałej rehabilitacji takich powikłań jak  np. odleżyny, przewlekły ból, zaniki mięśni, czy zapalenie płuc.

 

Jak zapobiegać?

Czy znasz już kalkulator szacujący ryzyko wystąpienia złamania w przebiegu osteoporozy? Jeśli nie – koniecznie SPRAWDŹ. Kalkulator ten jest doskonałym narzędziem pozwalającym określić ryzyko wystąpienia u nas złamania w przebiegu osteoporozy w przeciągu najbliższych 10 lat.

W związku z tym, że choroba ta dotyka wielu pacjentów ważne jest aby w odpowiednim wieku rozpocząć wykonywanie regularnych badań określających naszą gęstość mineralną kości (densytometrię).

Do działań profilaktycznych w przeciwdziałaniu osteoporozie należy także eliminacja czynników ryzyka złamań, oraz zastosowanie odpowiedniej diety (bogatej w wapń i witaminę D3.

 

Jeśli zmagasz się z powikłaniem w przebiegu osteoporozy (np. zanikami mięśni po złamaniu głowy kości udowej)  i potrzebujesz fachowej i skutecznej rehabilitacji, zgłoś się do specjalistów z MobileMed.pl. Skutecznie pomożemy Ci wrócić do zdrowia i pełni sił. Zapraszamy.

Zapisz się na rehabilitację

 

error: Treść jest chroniona !!