Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Ostrogi na pietach – co to takiego?

Ostrogi na pietach – co to takiego?

ostrogi na piętach

„Mam ostrogi na piętach, odczuwam silne dolegliwości bólowe i mam duże trudności z chodzeniem. Odkąd pojawił się u mnie problem z bólem w okolicy pięty mój komfort życia bardzo się pogorszył”. Tak w dużym skrócie mogłaby podsumować swoje zmagania z ostrogą piętową w zasadzie każda z osób, która cierpi z powodu tej przykrej dolegliwości. Ale czym właściwie jest ta słynna ostroga? Jak ją skutecznie leczyć? Jak wrócić do sprawności? O tym w dzisiejszym artykule.

Co to są ostrogi?

Ostroga piętowa czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, to jedna z często spotykanych dolegliwości bólowych związanych z przeciążeniem narządu ruchu. A konkretniej z przeciążeniami w obrębie kończyny dolnej (stopy, łydki, uda i stawu biodrowego). Mówiąc językiem bardzo medycznym schorzenie to powstaje w skutek powtarzających się wielokrotnie mikroskopijnych rozmiarów rozerwań włókien rozcięgna podeszwowego. Skutkuje to martwicą włókien kolagenowych, a także powstaniem zwyrodnień śluzowych. A mówiąc językiem bardziej potocznym, w skutek wielokrotnych przeciążeń powstają uszkodzenia, które nie regenerują się, a w ich miejscu wytwarza się martwica i zwyrodnienie.

Niestety to jeszcze nie wszystko. W następstwie tych zmian zwyrodnieniowych oraz wciąż powtarzających się przeciążeń może dojść do naderwania rozcięgna podeszwowego. W miejscu uszkodzenia powstaje ubytek tkanki łącznej, czyli po prostu dziura z którą nasze ciało musi sobie jakoś poradzić. A radzi sobie nadbudowując wtórnie w tym miejscu tkankę kostną – czyli tzw. ostrogę piętową.

Sprawdź czy masz predyspozycje do tego schorzenia

Ostrogi na piętach nie są dziedziczne, chociaż pacjenci często tak twierdzą. Na ostrogi bardzo często pracujemy sami przez wiele lat. Główne czynniki które mogą wpłynąć na pojawienie się tej jakże przykrej dolegliwości to przede wszystkim:

Leczenie i rehabilitacja w ostrodze piętowej

Skuteczne leczenie ostrogi piętowej jest czasochłonne. Połączenie w terapii takich składowych jak farmakoterapia, rehabilitacja, zmiana i budowa nowych nawyków codziennych i sportowych oraz profilaktyka gwarantują sukces w walce z tym uciążliwym schorzeniem.

Farmakoterapia oczywiście pomoże pokonać dolegliwości bólowe. Nie powinna być jednak nadużywana, a z ostrogą piętową warto walczyć poprzez skuteczną rehabilitację i dobrą profilaktykę.

Dobra profilaktyka to przede wszystkim rozgrzewka przed każdym treningiem i rozciąganie mięśni kończyn dolnych po każdym treningu. Ale też rozciąganie mięśni po każdym dniu w pracy jeśli pracujesz w pozycji stojącej przez większą część dnia.

Dobra profilaktyka to także odpowiednio dobrane do aktywności obuwie.

W skutecznej rehabilitacji stosuje się przede wszystkim terapię mięśniowo- powięziową tkanek miękkich oraz terapię manualna. Dobre efekty daje zastosowanie masażu głębokiego zarówno rozcięgna podeszwowego jak i mięśni łydki. Pacjenci zwykle są zadowoleni z efektu jaki daje zastosowanie kinesiology tapingu. Kompleksowe podejście terapeutyczne może uwzględnić zastosowanie fizykoterapii ( m. in. ultradźwięki, krioterapię, jonoforezę czy fali uderzeniowej).

Pacjent powinien samodzielnie w domu (poza rehabilitacją prowadzoną przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę) wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie kończyn dolnych oraz rozcięgno podeszwowe.

Ostrogi na piętach – ciekawostka

 Najczęściej wskazywanym przez pacjentów objawem ostrogi piętowej jest piekący, przeszywający ból. To w zasadzie z tym objawem identyfikowana najczęściej jest ostroga. Dzięki badaniom obrazowym (najczęściej RTG) wiemy jednak, że można mieć „widoczną” w badaniu ostrogę nawet dużych rozmiarów i nie odczuwać żadnych dolegliwości. A o jej istnieniu dowiedzieć się niejako przypadkiem.

Jak to możliwe? Wiemy już ze stuprocentową pewnością, że źródłem bólu nie jest sama ostroga, a wzmożone napięcie rozcięgna podeszwowego oraz powtarzające się mikrourazy.

error: Treść jest chroniona !!