Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Pielęgnacja noworodka – co i jak? – MobileMed

Pielęgnacja noworodka – co i jak? – MobileMed

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pierwsze tygodnie życia i pielęgnacja noworodka są niezwykle ważne dla jego rozwoju. Jest to bardzo ważny czas, w którym dopiero wzajemnie się poznajecie. Powinien być spędzony z dala od zgiełku, przede wszystkim w ciszy i spokoju. Jako młoda mama zapewne przejrzałaś już wiele stron, które dotyczyły opiekowania się maleństwem. W tym artykule odpowiem na pytania dotyczące podstawowej pielęgnacji maleństwa.

Kiedy kąpać noworodka i jak często?

Dawniej zalecało się kąpiel dziecka dopiero 2-3 dni po porodzie. Obecnie, jeśli dziecko urodziło się zdrowe, nie ma przeszkód aby swoją pierwszą kąpiel odbyło już następnego dnia. Należy jedynie uważać aby nie zamoczyć gojącego się pępka.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego noworodka należy myć 2-3 razy w tygodniu. Jego skóra jest kilka razy delikatniejsza od skóry starszego dziecka i wrażliwsza na dotyk. Nie wolno używać gąbki, ponieważ zgromadzone na niej bakterie mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, lepiej użyć dłoni. Miejsca narażone na podrażnienia, wszystkie fałdki, należy delikatnie umyć, wytrzeć i natłuścić. Po każdej kąpieli należy również umyć główkę i włoski, tym samym środkiem myjącym, co całe ciało. Po miesiącu można już używać specjalnego szamponu dla niemowląt. Po osuszeniu główki niemowlęcia warto wyczesać jego delikatne włoski z użyciem szczotki z delikatnego włosia, ponieważ poprawi to stan ukrwienia skóry oraz wzmocni cebulki włosów.

Jak dbać o skórę noworodka i jakich kosmetyków używać?

Skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa na silne środki myjące. Z tego powodu kosmetyki dla niemowlaka powinny być dobierane z rozwagą. Nie należy używać mydeł przeznaczonych dla dorosłych, ponieważ mają one odczyn zasadowy, który działa niekorzystnie na skórę niemowlaka wysuszając ją. Najlepsze będą środki o odczynie neutralnym. Jeśli dziecko ma suchą skórę, należy szukać środków z emolientami, przeznaczonych szczególnie dla niemowląt. Emolienty nie tylko nie wysuszą skóry, ale dodatkowo ją nawilżą. W przypadku suchej skóry u niemowlęcia można zastosować oliwkę dla dzieci. U dzieci czasem występuje tzw. ciemieniucha czyli żółte łuski przypominające łupież, na którą wtarta w nią oliwka również pomaga. Jednak jeśli skóra jest normalna, nie powinno się jej stosować, ponieważ w tym przypadku może podrażniać skórę zapychając ją lub nasilać zmiany łojotokowe.

Po odbytej kąpieli należy delikatnie przemyć dziąsła przy użyciu wilgotnego gazika nałożonego na palec. Przyzwyczai to malucha do późniejszego mycia zębów oraz pozwoli zapobiec powstawaniu stanów zapalnych i późniejszej próchnicy.

Jako, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, jego pielucha powinna być zmieniana co kilka godzin. Nawet kilkuminutowy kontakt z kałem i moczem jest drażniący dla tak delikatnej skóry i może wywoływać podrażnienia. Jeśli stosujesz pieluchy tzw. pampersy, które wchłaniają wydzieliny, nie używaj dodatkowo kremu na odparzenia – zatka on kanaliki w pieluszce przez co wydzieliny zostaną w niej i będą mieć kontakt ze skórą. W przypadku używania pieluch tetrowych warto jest używać kremu przeciwko odparzeniom.

Przez pierwsze tygodnie życia skóra noworodka jest wrażliwa, podczas krótkich spacerów latem, nie można używać kremów z filtrem, nawet tych mineralnych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka w półcieniu lub cieniu tak, by promienie słoneczne nie drażniły jego skóry. Specjalne kremy na buzie są zalecane w zimie, ponieważ chronią skórę dziecka przed skutkami zimnego powietrza.

Czas spędzony z niemowlęciem w pierwszych chwilach jego pobytu na świecie jest niezwykle ważny, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mama musi być nastawiona na pełną dyspozycyjność wobec noworodka i poświęcić mu mnóstwo czasu. Warto wykorzystać ten czas jak najlepiej, ponieważ będzie on miał wpływ na rozwój dziecka w przyszłości.

error: Treść jest chroniona !!