Fizjoterapia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem szeroko rozumianych problemów z narządem ruchu. Fizjoterapeuta pomoże Ci poczuć się lepiej i poruszać się sprawniej m. in. po urazach, wypadkach, w chorobach neurologicznych czy reumatologicznych.
Rehabilitanci pracują w szpitalach, klinikach, przychodniach i gabinetach, współpracują ze sportowcami, opiekują się niemowlętami i dziećmi wymagającymi rehabilitacji, a także osobami w starszym i w podeszłym wieku. Jeśli z różnych powodów nie możesz lub nie chcesz wybrać się na rehabilitację do szpitala czy przychodni fizjoterapeuta może pojawić się w Twoim domu.
Zwykle bywa tak, że pacjent ze swoim problemem udaje się najpierw do lekarza, i to on jeśli uzna za wskazane zleca zabiegi fizjoterapii. Jednak zwiększa się grupa i takich pacjentów, która znając i doceniając swoich terapeutów udaje się do nich w pierwszej kolejności.
Jeśli zatem odczuwasz ból w kręgosłupie lub kończynach, masz problem z poruszaniem się, lub chcesz uniknąć problemów z narządem ruchu – udaj się w pierwszej kolejności do fizjoterapeuty. Dlaczego? Oto cztery najważniejsze powody:
Rozpoczynając leczenie od wizyty u fizjoterapeuty szybko i skutecznie walczysz z bólem. Wiele dolegliwości takich jak ból barku czy szyi może rozwiązać się samoistnie, ale niestety trwa to wiele miesięcy. Często fizjoterapeuta może rozwiązać problem bólu i ograniczonej mobilności już po jednej lub kilku wizytach.
Twój fizjoterapeuta może zaproponować Ci strategię działania, aby w przyszłości uniknąć problemu z którym do niego przyszedłeś. Ćwiczenia domowe i profilaktyka postawy są niezwykle ważne nie tylko dlatego, że oszczędzasz sobie bólu i złego samopoczucia, ale też oszczędzasz pieniądze i czas który przeznaczyłbyś na kolejne wizyty.
Jeśli zgłosisz się do swojego lekarza, np. z bólem kolana to możesz dostać leki które wywołują wiele działań niepożądanych. Natomiast zabiegi fizjoterapeutyczne i ćwiczenia korekcyjne nie wywołują skutków ubocznych (jedynym nieprzyjemnym objawem może być ból mięśni ale mija on zazwyczaj po 24 do 48 godzinach). Dlatego są dla Ciebie o wiele bezpieczniejsze, niż przyjmowane tabletek.
Wybór rehabilitacji jako pierwszej metody leczenia bólu i trudności z poruszaniem się może potencjalnie spowodować zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy. Jedne z badań amerykańskich naukowców pokazały, że pacjentom z bólem pleców, którzy rozpoczęli rehabilitację w przeciągu 2 tygodni od pojawienia się objawów udało się zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Zależność jest zadziwiająco prosta – im wcześniej po wystąpieniu objawów rozpoczniesz terapię, tym potencjalnie mniej zabiegów będziesz wymagał aby powrócić do zdrowia i dobrej formy. Mniej zabiegów to więcej pieniędzy w Twoim portfelu.
Czy rozpoczęcie leczenia bólu i problemów z poruszanie się od wizyty u fizjoterapeuty jest bezpieczne? Na pewno wielu pacjentów zadaje sobie to pytanie. Przyzwyczajeni jesteśmy przecież, że to zwykle lekarz decyduje o naszym zdrowiu a często i życiu.
Jednak w dzisiejszych czasach rehabilitacja stoi na tak wysokim poziomie, a fizjoterapeuci wciąż podnoszą swoje kwalifikacje i szkolą się, że ich wiedza zarówno medyczna jak i z zakresu rehabilitacji pozwala im bezpiecznie opiekować się zdrowiem swoich pacjentów.
Badania pokazują, że im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym pacjent szybciej wraca do sprawności. Niestety kolejki do lekarzy specjalistów znacznie opóźniają czas rozpoczęcia leczenia, co niekorzystnie wpływa na zdrowie zainteresowanego pacjenta.
Pamiętaj, Twój fizjoterapeuta jest przeszkolony w rozpoznawaniu schorzeń z którymi powinieneś udać się do lekarza. Jeśli zajdzie konieczność konsultacji lekarskiej na pewno skrupulatnie Cię o tym poinformuje.
Jeśli masz problem z bólem lub organizowaniem mobilności wizyta u fizjoterapeuty to dobry pomysł. Zapraszamy do kontaktu.