Choroba Parkinsona to schorzenie dotyczące układu nerwowego, które dotyka około 1% osób w wieku 65 lat i starszych. Objawy zwykle rozwijają się powoli przez kilka lat. Z początku zazwyczaj są subtelne, więc łatwo można przeoczyć wczesne oznaki choroby. Małe zmiany w sposobie poruszania się i zachowaniu mogą sygnalizować początek choroby Parkinsona długo przed ostatecznym jej rozpoznaniem.
Jeśli ktoś zauważy wczesne objawy choroby Parkinsona u siebie lub kogoś bliskiego, powinien rozważyć skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji i ewentualnej diagnostyki. Wczesne leczenie zdecydowanie poprawi długoterminowe objawy choroby.
Wczesne objawy choroby Parkinsona obejmują:
Pojawienie się pojedynczych objawy nie zawsze oznacza, że dana osoba zachorowała na chorobę Parkinsona. Jednak osoby powyżej 60. roku życia powinny rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli wystąpią którekolwiek z wyżej wymienionych objawów.
Wczesna diagnoza prowadzi do wcześniejszego leczenia, które może poprawić ogólną jakość życia chorego.
Uważa się, że drżenie rąk, ale też często nóg i podbródka jest kluczowym objawem choroby Parkinsona. Drżenia związane z chorobą Parkinsona nazywane są „drżeniem spoczynkowym”. Oznacza to, że ustaje ono, gdy dana osoba używa swoich mięśni i wykonuje różne czynności. A drżenie pojawia się tylko w spoczynku mięśni.
Drżenie kiedy pojawia się po raz pierwszy jest zwykle dość subtelne. W pierwszym etapie choroby, osoba która odczuwa drżenie jest zwykle jedyną osobą która je zauważa. Objaw ten nasila się znacznie wraz z rozwojem choroby.
Subtelne zmiany sposobu chodu też zwykle najpierw dostrzegane są przez chorego, a otoczenie nie widzi niczego niepokojącego. Ktoś u kogo właśnie rozwija się choroba Parkinsona może mieć problem z tym, że jego chód jest znacznie wolniejszy niż dotychczas, może też zacząć „ciągnąć” stopy za sobą lub mieć problemy z równym tempem chodu a niekiedy też ze zmieniającą się nagle długością kroków.
Mikrografia, bo o niej mowa, to zaburzenie neurologiczne polegające na tym, że wraz z długością tekstu piszący zmniejsza jego rozmiar, aż do całkowicie nieczytelnych liter. Jest to charakterystyczny wczesny objaw choroby Parkinsona. Jeśli zauważysz go u siebie niezwłocznie powinieneś skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub neurologiem.
Anosomia to określenie stanu w którym pacjent traci częściowo lub całkowicie węch. Utrata węchu jest jednym z najbardziej zauważalnych wczesnych objawów choroby który nie jest związany z układem ruchu. Jest też niestety stosunkowo częsta. Analizy historii chorób pacjentów wskazują, że od utraty węchu do pojawienia się objawów ruchowych bardzo często mija kilka lat.
Utrata węchu oczywiście nie zawsze jest równoznaczna z zachorowaniem na Parkinsona, zmysł węchu można stracić z wielu powodów. Należą do nich m. in. palenie tytoniu, wiek, urazy nosa czy narażenie się na działanie ciężkich chemikaliów.
Chorzy mogą doświadczyć różnorodnych problemów ze snem:
Nie są to oczywiście w żaden sposób objawy charakterystyczne tylko dla choroby Parkinsona. Jednak ich występowanie w połączeniu z w/w znacznie zwiększa szanse na ostateczne rozpoznanie choroby Parkinsona.
Już dziś zapraszamy na kolejną część w której opiszemy pozostałe wczesne objawy choroby Parkinsona. A zainteresowanych tematem zachęcamy też do zapoznania się z artykułem – „Choroba Parkinsona, to warto wiedzieć”
Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska