Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Proste przyrządy treningowe

Proste przyrządy treningowe

niezastąpione przyrządy trening

Ćwiczysz w domu? Dopadła Cię rutyna i nuda? Twoje postanowienie poświąteczne czy noworoczne to rozpoczęcie ćwiczeń? Ze względu na bóle kręgosłupa powinieneś niezwłocznie rozpocząć ćwiczyć? Ten artykuł będzie idealny właśnie dla Ciebie. Poznaj proste przyrządy treningowe oraz niezastąpione przyrządy do ćwiczeń, które urozmaicą twój trening, pozwolą na wykorzystanie wielu partii mięśni naszego ciała, a dzięki temu zwiększą efektywność ćwiczeń. Nie zajmują też dużej powierzchni dzięki czemu są funkcjonalne nawet w małym mieszkaniu i co najważniejsze, ich zakup nie zrujnuje twojego budżetu. Zapraszamy do lektury.

Skakanka – regularne treningi ze skakanką doskonale modelują całe ciało, wpływają też doskonale na układ krążenia i oddechowy ćwiczącego. Trening ze skakanką ćwiczy również twoje poczucie równowagi oraz koordynację ruchową. Podczas podskoków na skakance włącza się turbo spalanie kalorii – godzina podskoków to aż 550 spalonych kalorii.

Duża piłka – ćwiczenia z zastosowaniem dużej piłki mobilizują do pracy mięśnie stabilizujące nasz tułów, co jest niezwykle ważne dla naszej postawy (więcej na temat treningu stabilizacji – klik). Na dużej piłce możesz ćwiczyć leżąc na niej na brzuchu, boku czy placach, możesz na niej siedzieć, toczyć ja rękoma czy położyć na niej nogi. Jest niezastąpionym przyrządem do angażowania wielu grup mięśniowych jednocześnie. Dodatkowym jej zastosowanie to funkcja krzesła – świetnie zmusisz mięśnie swojego kręgosłupa do pracy podczas okładania telewizji czy pracy przy komputerze.

Mała piłka (dziecinna lub specjalna do ćwiczeń) – można ją ściskać, podrzucać czy toczyć, dzięki temu podczas tradycyjnych ćwiczeń angażujemy dodatkowe mięśnie dzięki którym piłka jest wprawiana w ruch lub utrzymywana w miejscu. Przykładowe ćwiczenie to np. brzuszki z piłka w dłoniach angażujące dodatkowo mięśnie przedramion, podpory tyłem z piłka pomiędzy kolanami, czy siad na dużej piłce z przekładaniem małej pod kolanami.

Hula – hop – ćwiczenia z tym przyrządem modelują głównie talię oraz tzw. boczki. Pamiętaj aby ćwiczyć obroty w obu kierunkach, dobrze jest wybrać cięższy przyrząd wtedy efekty ćwiczeń zobaczymy szybciej. Hula – hop nie jest niestety przyrządem dla każdego, ze względu na możliwe podczas jego używania przeciążenia i mikrourazy powstające w mięśniach i więzadłach stabilizujących kręgosłup. Jeśli podczas ćwiczeń pojawia się ból kręgosłupa (szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego) warto zasadność używania tego przyrządu skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeuta.

Taśma elastyczna (TheraBand) – dzięki niej możesz spalać kalorie I rzeźbić sylwetkę, jest użyteczna podczas rozciągania mięśni ale też ich wzmacniania w zależności od tego jakie wykonujesz ćwiczenie. Kolor taśmy nie jest przypadkowy – im ciemniejsza tym daje większe obciążenia, najjaśniejsze kolory używają pacjenci podczas rehabilitacji, czerwone zielone i niebieskie są przeznaczone dla Pań w początkowym etapie ćwiczeń, , Panowie najczęściej rozpoczynają ćwiczenia używając niebieskiej taśmy . Taśmy (obciążenia) powinno się zmieniać progresywnie wraz ze wzrostem kondycji (nasze mięśnie przyzwyczajają się do obciążenia dlatego należy je systematycznie zwiększać).

Dysk sensomotoryczny – idealny do ćwiczeń równowagi w staniu, siadzie czy klęku, świetne urządzenie do ćwiczeń stabilizujących tułów, ale też staw skokowy i kolanowy w procesie rehabilitacji, często wykorzystywany w treningu sportowców – aby zwiększyć czucie głębokie czyli propriocepcję. Ćwiczenia z użyciem dysku świetnie wzmacniają mięśnie nóg. Co istotne właśnie dzięki temu, że ćwicząc na dysku poprawiamy naszą propriocepcję minimalizujemy ryzyko kontuzji stopy czy kolana, np. podczas biegu, jazdy na nartach czy podskoków.

Ciężarki – są idealnym przyrządem do ćwiczeń mięśni całego ciała, można wybrać ciężarki trzymane w dłoniach (dzięki nim wzmacniamy mięśnie ramion, przedramion i klatki piersiowej) lub też ciężarki mocowane za pomocą rzepu do nóg – idealnie sprawdzają się jako dodatkowe obciążenie podczas ćwiczeń np. mięśnia czworogłowego uda, ale też podczas biegu kiedy chcemy wycisnąć z siebie jeszcze więcej potu i spalić (dodatkowe obciążenie) jeszcze więcej kalorii. Jeśli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na ciężarki możesz wykorzystać butelki napełnione wodą.

Taśmy TRX – jest to ciekawy system ćwiczeń pozwalający ćwiczyć wiele grup mięśniowych jednocześnie, dający możliwość progresji od ćwiczeń łatwych praktycznie do wykonania dla każdego po te trudniejsze wymagające większego wysiłku i pracy mięśni. Specjalne pasy można zawiesić niemalże w każdych warunkach terenowych, dlatego też nie musisz ograniczać się do ćwiczeń w domu, możesz przenieść się do parku czy lasu. Więcej informacji na temat ćwiczeń tym systemem w oddzielnym artykule na naszym blogu (link).

Drążek – przyrząd dla bardziej zaawansowanych ćwiczących, jednak warto podjąć wyzwanie podnoszenia się na drążku. Podciąganie na drążku modeluje głównie mięsień tzw. motylek (najszerszy grzbietu) bo to on odpowiedzialny jest za ruch podnoszenia ciała w górę, mają one wpływ również na modelowanie pozostałych mięśni grzbietu, klatki piersiowej, brzucha oraz ramion.

error: Treść jest chroniona !!