Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Punkty spustowe – terapia i masaż punktów spustowych.

Punkty spustowe – terapia i masaż punktów spustowych.

punkty spustowe

Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania pacjentów na temat punktów spustowych, czym są? Jak je leczyć i czy leczyć punkty spustowe? Czy masaż i terapia punktów spustowych jest skuteczny? z=Zapraszamy, mamy nadzieję, że znajdziecie w tym tekście odpowiedź na swoje pytania.

To ja mam punkty spustowe? A co to takiego?

Akademicka definicja wg Janet Travell, niestety mało zrozumiała dla Pacjenta brzmi tak: punkt spustowy to bardzo wrażliwe miejsce leżące w obrębie hipertonicznych tkanek (nadmiernie napiętych). Miejsca te są bolesne pod wpływem ucisku, a ucisk powoduje ból promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia.

A co oznacza ona dla pacjenta w praktyce? Punkty spustowe to miejsca w Twoim ciele, zlokalizowane w napiętych nadmiernie mięśniach, wrażliwe na dotyk. Kiedy terapeuta dotyka lub uciska punkt spustowy odczujesz bardzo nieprzyjemny ból miejscowy oraz inne objawy. Np. ucisk na mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym może powodować ból promieniujący do oka lub ucha a nawet ból głowy zlokalizowany w okolicy potylicy.

A co to właściwie za nazwa, ten punkt spustowy?

punkty spustowe

Nazwa pochodzi od mechanizmu wywołania bólu – ucisk w punkcie spustowym powoduje tak silny i nieprzyjemny ból, że pacjenci często podskakują czy nawet wydają okrzyk. Mechanizm uruchomienia bolesności jest tak łatwy jak pociągnięcie za spust w pistolecie.

Jak powstają punkty spustowe?

Punkty spustowe powstają w mięśniach które wykazują nadmierne napięcie – np. z przeciążenia, w wyniku urazu czy nadmiernej wykonywanej przez dany mięsień pracy. W bardzo dużym uproszczeniu mówiąc w mięśniu na poziomie jego komórek dochodzi do skomplikowanych procesów biochemicznych (z udziałem wapnia, acetyloholiny, cząsteczek ATP) pod wpływem których dochodzi do powstania pęczków włókien nerwowych (wyczuwalnych zgrubień na mięśniu) które to właśnie są punktem spustowym.

Czy robię coś co powoduję, że mam punkty spustowe?

Oczywiście styl życia ma duży wpływ na powstanie punktów spustowych. Terapeuta zawsze pyta o różne czynniki związane z pracą, stylem życia czy hobby przed rozpoczęciem terapii punktów spustowych. Dla Ciebie drogi pacjencie ważne jest to, że na powstanie w Twoim ciele tych punktów mają wpływ:

O co właściwie chodzi z tymi punktami? Słyszałem coś w telewizji, mój rehabilitant też mówi, że musimy popracować nad moimi punktami spustowymi.

Po pierwsze chodzi napięcie tkanki mięśniowej bo to ono jest przyczyną powstania problemu. Po drugie chodzi o to, żeby je zlikwidować a tym samym zmniejszyć bolesność punktu spustowego. Po trzecie o to aby wybrać odpowiedni sposób likwidacji napięcia mięśniowego – co zatem wybrać? Masaż punktów spustowych? A może lepsza będzie terapia punktów spustowych? O tym zazwyczaj zdecyduje terapeuta. Terapeuta zajmujący się leczeniem tzw. tkanek miękkich czyli też mięśni.

Po czwarte punkty spustowe to nie tylko ból miejscowy, to też promieniowanie, a co to oznacza? Wg badań Kuchery i McPartlanda z 1997r. aktywne punkty spustowe różnych mięśni w naszym ciele mogą również dawać następujące symptomy kliniczne:

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, Drogi Pacjencie, leczysz się bezskutecznie od dłuższego czasu i nie widzisz poprawy, może ten artykuł skłoni Cię do wizyty u rehabilitanta i konsultacji w sprawie punktów spustowych. Zapraszamy do MobileMed.

Poznaj naszych rehabilitantów – https://www.mobilemed.pl/zespol/

error: Treść jest chroniona !!