Rehabilitacja tradycyjnie prowadzona jest w specjalnych ośrodkach takich jak: szpital, przychodnia, gabinet, dom opieki itp. W ostatnich latach pojawił się nowy trend w rehabilitacji, który polega na wykonywaniu zabiegów bezpośrednio w miejscu przebywania pacjenta (w domu, biurze).
Fizjoterapeuta przyjeżdża do domu pacjenta z przenośnym sprzętem (rozkładany stół do masażu, urządzeniem do elektroterapii, laseroterapii, terapii ultradźwiękowej i innymi niezbędnymi urządzeniami do wykonania terapii).
Firma Mobilemed jako pierwsza na rynku wprowadziła tego rodzaju usługę.
[arrow_list_one]
Rehabilitacja w domu pomaga pacjentom:
Przykładowo pacjenci, po udarze mózgu, korzystają ze specjalnej terapii (PNF), która:
Przed zdecydowaniem się na rehabilitację domową warto również odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
1. Czy nie przeszkadza Ci przebywanie osób obcych w domu?
Fizjoterapeuta powinien mieć doświadczenie w wykonywaniu zabiegów w domu i będzie się starał, aby wizyta przebiegała w sposób jak najbardziej komfortowy dla Ciebie. W czasie wizyty będzie potrzebował informacji na temat twojego zdrowia: historii choroby, wyników badań.
2. Czy jesteś w stanie skoncentrować się na rehabilitacji w swoim domu?
Wiele osób koncentruje się na tym co się dzieje w domu, co może prowadzić do zakłócenia procesu rehabilitacji. Zabiegi fizjoterapeutyczne wymagają pełnej uwagi podczas ich wykonywania.
3. Czy mój dom nadaje się do prowadzenia zabiegów?
Rehabilitacja domowa może być wykonywana na małej powierzchni. Wystarczy kilka metrów kwadratowych (3-4) otwartej powierzchni, na której można rozłożyć stół do terapii oraz potrzebny będzie dostęp do gniazdka elektrycznego. Przenośnie urządzenia do wykonywania zabiegów fizykoterapii są lekkie i niewielkich rozmiarów.