REHABILITACJA Z DOJAZDEM

Rehabilitacja
dzieci

Umów wizytę

Rehabilitacja dzieci
małe kroki, wielkie
osiągnięcia

Pierwszy krok znaczy czasami więcej niż cały maraton, niekiedy już samodzielne i świadome podniesienie głowy do góry to więcej niż wspinaczka na Giewont, z pozoru prosta czynność sięgnięcia po podawaną przez rodzica zabawkę to większy sukces niż zdobycie nowego kontrahenta, bywa też tak, że pierwszy świadomy obrót na brzuch i próba pełzania to większy sukces niż ukończenie rajdu samochodowego. W Mobilemed wiemy, że rehabilitacja dzieci to długotrwały proces, wiemy też, że to małe (oczywiście dla obserwatora z boku) kroki, dla rodziców i dziecka są jak kamienie milowe – dlatego prowadzimy rehabilitacje dziecięca uznanymi na świecie i w Polsce metodami, stawiając na funkcjonalne podejście oraz terapię indywidualnie dobraną dla każdego małego pacjenta.

Uznane na świecie metody rehabilitacji dziecięcej to gwarancja skuteczności prowadzonej przez nas rehabilitacji.

Rehabilitacja niemowląt, dzieci i młodzieży w Mobilemed prowadzona jest według uznanych na świecie i w Polsce metod fizjoterapeutycznych, skierowanych do pacjentów z problemami rozwojowymi, zespołami genetycznymi, wadami postawy i po przebytych urazach i złamaniach. Nasi specjaliści pracują metodą NDT Bobath oraz metodą Integracji Sensorycznej.

NDT Bobath z dojazdem w Warszawie

Metoda NDT Bobath jest przykładem neurokinezjologicznego leczenia usprawniającego. Głównym jej celem jest osiągnięcie przez dziecko możliwie największej samodzielności zarówno w sferze ruchowej, jaki i we wszystkich obszarach życia. Rehabilitacja dzieci prowadzona metodą Bobath odbywa się z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych takich jak piłki, kliny, nosidełka, siedziska. Poza wymienionymi środkami pomocniczymi, usprawnianie powinno odbywać się wraz z zastosowaniem zabiegów o charakterze pielęgnacyjnym z zakresu:

Czuwania nad prawidłową pozycją podczas spoczynku, zabawy i nauki dziecka

Prawidłowego ubierania i rozbierania

Prawidłowego podnoszenia i noszenia dziecka

Karmienia

Dopiero tak kompleksowo przeprowadzona terapia umożliwi prawidłowy w znaczeniu ilościowym i jakościowym rozwój psychomotoryczny dziecka.

Integracja Sensoryczna

To proces zachodzący w układzie nerwowym. Polega on na organizacji, interpretacji i przetwarzaniu informacji pochodzących z receptorów wszystkich zmysłów (dotyk węch, smak, wzrok, słuch, układ przedsionkowy odbierający ruch i czucie ciała (propriocepcja)). Efektem nieprawidłowości, występujących w poszczególnych stadiach rozwoju płodu i dziecka mogą być zaburzenia przetwarzania sensorycznego (integracji sensorycznej), takie jak:

Podwyższony poziom pobudzenia i aktywności

Trudności z koncentracją

Opóźniony rozwój ruchowy

Obniżony poziom aktywności, ociężałość

Trudności z utrzymaniem równowagi

Trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową

Trudności z percepcją słuchową

Opóźniony rozwój mowy

Trudności z nauką: czytaniem, pisaniem, matematyką

Niskie poczucie wartości

Zaburzone relacje społeczne

Problemy emocjonalne.

Terapia integracji wrażeń zmysłowych (SI) oparta jest na zasadzie - „dziecko własnym terapeutą i naszym przewodnikiem„. Nadrzędnym celem jest samodzielne podejmowanie przez dziecko aktywności fizycznej poprzez uruchomienie wewnętrznego popędu. Podczas terapii dziecko nie jest do niczego zmuszane i stopniowo, w miarę poszerzania swoich możliwości wykonania zadań, proponuje się mu coraz trudniejsze zabawy.



W przypadku zaburzenia różnicowania dotykowego terapia może polegać na próbach rozpoznawanie różnorodnych kształtów, faktur, zabawek przykrytych ręcznikiem czy ścieranie gąbką, pędzlem, dłonią pianki naniesionej na części ciała.



Jeśli celem terapii będzie wyzwolenie reakcji posturalnych u dziecka z nadwrażliwością czuciową, to zajęcia będą odbywać się z pomocą wałka lub piłki.



Poruszanie określonym sprzętem będzie służyło nabyciu umiejętności opanowania własnego ciała i budowaniu schematu ciała.



Należy podkreślić, że terapia integracji sensorycznej stanowi uzupełnienie działań rehabilitacyjnych i może w znaczący sposób pomóc dziecku nie dopuszczając do rozwinięcia się patologii na skutek dysfunkcji w procesie integracji sensorycznej.

Dla kogo rehabilitacja
dziecięca?

Prowadzimy rehabilitację dzieci dotkniętych takimi schorzeniami jak:

Mózgowe porażenie dziecięce

Kręcz szyi wieku niemowlęcego i dziecięcego

Wady postawy

Wrodzone wady stóp (stopa końska, stopa końsko – szpotawa)

Okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego

Choroby zanikowe mięśni

Rehabilitujemy
również

Wcześniaki i niemowlaki z zaburzeniami napięcia mięśniowego, opóźnieniem psychoruchowym, asymetrią ułożeniową

Wcześniaki i niemowlęta z grupy wysokiego ryzyka, z zagrożeniem rozwoju mózgowego porażenia dziecięcego

Niemowlęta i dzieci z wadami wrodzonymi (przepukliną oponowo – rdzeniową, artrogrypozą, achondroplazją itp.)

Niemowlęta i dzieci z wrodzonymi zespołami genetycznymi (zespół Downa, zespół Lowe’a, zespół Prader-Willi itp.)

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej

Dzieci z epilepsją

Rehabilitacja dzieci
pytania i odpowiedzi

Nie ma takich ograniczeń, prowadzimy rehabilitację niemowląt już od pierwszych dni życia, małych dzieci, dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży.

FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia
z dojazdem do pacjenta