Rehabilitacja kręgosłupa – dlaczego o niej piszemy? Ponieważ ból pleców i szyi są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych przyczyn z powodu których pacjenci szukają pomocy fizjoterapeuty.
Rehabilitacja kręgosłupa, a właściwie połączenie terapii manualnej, ćwiczeń i fizykoterapii to zatem jedne z najczęściej wykonywanych procedur fizjoterapeutycznych. Ból pleców jest też jednym z najczęstszych problemów medycznych, dotyczących aż 80% populacji. Ból pleców może być to ból o charakterze od tępego, poprzez chroniczny, po nagły, ostry atak bólu.
Ból może mieć charakter przewlekły lub wystąpić nagle. Ból szyi jest ściśle związany z bólem pleców, jego powodem może być napięcie mięśni w skutek złej postawy, kontuzji lub też problemy ze stawami kręgosłupa szyjnego, a także z kompresją (czyli uciskiem) na struktury nerwowe.
Powodów dlaczego odczuwasz ból zlokalizowany w okolicy kręgosłupa, lub jak lubią mówić pacjenci dlaczego bolą Cię plecy jest naprawdę wiele. Fizjoterapeuci są grupą specjalistów którzy znają odpowiednie narzędzia i metody do pracy zarówno z nagłym, ostrym bólem pleców jak i z bólem wieloletnim, przewlekłym.
Z zatem jakie są powody, że „bolą Cię plecy”? Jest ich bardzo wiele, do najczęstszych z nich należą:
przeciążenia stawów kręgosłupa,
przeciążenia mięśni, ścięgien, więzadeł i torebek stawowych stawów kręgosłupa,
uszkodzenia dysku (krążka międzykręgowego), tzw. dyskopatia,
złamania kręgów w przebiegu osteoporozy,
wrodzone lub nabyte wady budowy kręgosłupa,
wady postawy,
stenoza (zwężenie) kanału kręgowego,
zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa i tkanek miękkich otaczających go,
ból nieswoisty – nie da się go powiązać z żadną chorobą.
Rehabilitacja problemów z bólem kręgosłupa w MobileMed to przede wszystkim dokładne badanie fizjoterapeutyczne i diagnoza problemu z którym zgłasza się do naszego fizjoterapeuty pacjent.
Terapia jaką proponujemy pacjentowi jest zawsze zindywidualizowana i dostosowana do jego aktualnych potrzeb – a te wraz z procesem zdrowienia mogą się zmieniać. Nasi terapeuci kierują się zasadą, że leczą zarówno terapią manualną, czyli swoimi rękoma, ale też proponują pacjentowi ćwiczenia zarówno do wykonania pod czujnym okiem terapeuty, jak i do wykonania samodzielnie w domu – aby proces powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia przebiegał w sposób kompleksowy.
Podstawowe cele w rehabilitacji bólów kręgosłupa są następujące:
Udowodniono, że wczesny dostęp do rehabilitacji (w ciągu 14 dni od pojawienia się bólu) ma istotny, długoterminowy wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjenta. Rehabilitacja kręgosłupa podjęta we wczesnym etapie bólu zapobiega przewlekłej niepełnosprawności i zmniejsza odsetek przypadków które stają się przewlekłe.
Tak więc jeśli cierpisz na ból pleców czy szyi – nie czekaj dłużej i zgłoś się do fizjoterapeuty. Rehabilitacja kręgosłupa to doskonały pierwszy krok w kierunku uśmierzenia bólu i utrzymania swojej sprawności przez długi czas.
Powyższe dane nie przekonują Cię? O tym, dlaczego zdecydowanie nie warto czekać na wizytę u fizjoterapeuty pisaliśmy bardzo dokładnie w tym tekście na naszym blogu, zapraszamy do przeczytania:
Oczywiście poza terapią indywidualną taką jak sesje z terapeutą manualnym czy osteopatą warto ćwiczyć i zachowywać zdrowe nawyki w życiu codziennym. Jakie to nawyki? Co możesz robić?
Kontroluj swoją pozycję – zwłaszcza podczas pracy siedzącej, kontroluj swoją pozycję. Pozycja siedząca znacząco zwiększa obciążenie wywierane na kręgosłup. Staraj się robić przerwy tak często jak to tylko możliwe. Jeśli masz taką możliwość, skonfiguruj swoje stanowisko pracy tak aby zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą. Upewnij się też, że Twoje biurko i krzesło są odpowiednio dostosowane do twojego wzrost, a ekran komputera znajduje się dla Ciebie na odpowiedniej wysokości. Usiądź na piłce zamiast na tradycyjnym krześle, usiądź na poduszce sensomotorycznej, jeśli możesz odbierając telefon wstań lub spaceruj po korytarzu.
Dbaj o elastyczność mięśni – optymalna elastyczność oznacza, że nie czujesz tzw. „ciągnięcia” mięśni w żadnym z ruchów które wykonujesz czy to głową, czy barkami, czy pochylając się do przodu czy podnosząc ramiona do góry czy też wchodząc czy schodząc ze schodów. Jakiekolwiek ograniczenie w elastyczności mięśni, a co za tym idzie brak możliwości wykonania ruchów kończyn czy kręgosłupa w pełnym zakresie, może powodować ból pleców czy też szyi, barków czy kolan. Jak najlepiej dbać o elastyczność – wykonując ćwiczenia rozciągające. Możesz też wybrać się na zajęcia z jogi czy pilatesu.
Kiedy brak pełnego ruchu np. w szyi połączony jest z dyskomfortem czy nawet bólem to najwyższy czas aby skonsultować się z fizjoterapeutą. Być może wystarczą specjalne ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni, lub też będziesz potrzebował nakierowanej na ten cel terapii.
Pamiętaj o ćwiczeniach core – mięśnie głębokie tułowia, tzw mięśnie core są odpowiedzialne za naszą postawę ciała. Paca nad mięśniami core pomoże Ci nie tylko zachować nienaganną postawę ciał zarówno w pozycji siedzącej, stojącej jak i podczas ruchu, ale też znacząco wpłynie na zmniejszenie Twoich dolegliwości bólowych. Nie wiesz jakie ćwiczenia wzmacniają mięśnie głębokie tułowia? Koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych fizjoterapeutów, a uzyskasz fachową i szybką pomoc i odpowiedź na Twoje pytania.
Kontakt : +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco – to znaczy, że jesteś w grupie osób potencjalnie narażonych na ból kręgosłupa, oraz, że musisz popracować nad nawykami związanymi z Twoją postawą ciała.
Rehabilitacja kręgosłupa, to jedna z dziedzin fizjoterapii w której nasi rehabilitanci mają ogromne doświadczenie. Nasza wiedza i umiejętności pozwalają nam pomagać Państwu nawet, kiedy zgłaszacie się do nas ze skomplikowanymi problemami w obrębie szyi czy pleców.
Pomagamy pacjentom po wypadkach, operacjach kręgosłupa, w zespołach bólowych i wielu innych problemach. Pracujemy z pacjentami w każdym wieku i o różnym stopniu aktywności, od osób aktywnie uprawiających sport, po te leżące w domu czy szpitalu. Prowadzimy rehabilitację kręgosłupa w domu pacjentów na terenie Warszawy i okolic.
Jeżeli problem bólu kręgosłupa dotyczy także Państwa zapraszamy do kontaktu z nami – telefonicznie (+48 544 44 00 00, +48 604 999 555) lub poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie – mobilemed.pl