Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog

 

Pierwszy rok życia dziecka, to najintensywniejszy okres jego rozwoju. Najwyraźniejsze zmiany są widoczne w motoryce niemowlaka. Stopniowo zaczyna coraz lepiej panować nad swoim ciałem i poruszać się. Niestety jest to też czas, gdzie niewielkie, mogłoby się wydawać zaniedbania, mogą okazać się bardzo uciążliwe w skutkach. Aby uniknąć tych nieprzyjemności warto już w pierwszych dniach życia wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty.

Rehabilitacja niemowląt  od pierwszych dni.  Dlaczego zawsze warto wybrać się ze swoim maluchem do rehabilitanta?

Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna niemowlaka?

Podczas wizyty u fizjoterapeuty większość czasu zajmuje wnikliwa obserwacja dziecka. W pierwszej kolejności ocenie podlega wygląd i zachowanie dziecka. Aby prawidłowo zweryfikować, czy wszystko jest w porządku mały pacjent powinien być zupełnie rozebrany. Rehabilitant też będzie sprawdzał, czy występują odruchy charakterystyczne dla danego okresu rozwojowego.

Dziecko będzie obserwowane podczas leżenia na brzuchu oraz na plecach, a także w trakcie ruchu, jeśli już potrafi samo się poruszać. Warto wiedzieć, że z każdym kolejnym miesiącem rozwoju zmieniają się pozycje oraz punkty podparcia podczas leżenia, więc na tej podstawie łatwo rozpoznać, czy tempo rozwoju jest prawidłowe. Ocenie podlega też interakcja z otoczeniem i reakcje na bodźce np. czy niemowlę wodzi wzrokiem za zabawką.

Jeśli przed wizytą zauważyliśmy jakieś problemy, to warto powiedzieć o tym fizjoterapeucie. Rehabilitant chętnie zapozna się też z dotychczasową dokumentacją medyczną, zwłaszcza, jeżeli dziecko zostało zdiagnozowane pod kątem jakiegoś schorzenia.

Rehabilitacja niemowląt. Częste zaburzenia w rozwoju dzieci

Wpływ na rozwój niemowlaka ma bardzo dużo czynników: przebieg ciąży i porodu, choroby i urazy, a także prawidłowa pielęgnacja i opieka. W tym bardzo dynamicznym dla dziecka czasie często mogą pojawić się różne nieprawidłowości.

Jednym z częściej spotykanych problemów są zaburzenia napięcia mięśniowego. Dziecko może przejawiać zbyt duże lub obniżone napięcie mięśni. W obu przypadkach konieczne jest podjęcie rehabilitacji.

Dzięki niej współdziałanie układu nerwowego i mięśniowego zostają przywrócone do normy. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji konieczne jest, nie tylko regularne odwiedzanie fizjoterapeuty, ale także wykonywanie określonych ćwiczeń w domu. Tylko taka współpraca daje dobre efekty terapeutyczne.

Rehabilitacja jest też wskazana m. in. jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, występują wady genetyczne np. zespół Downa lub wrodzone np. stopy końsko-szpotawe.

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy,

 umów się na konsultację fizjoterapeutyczną!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty, jeśli dziecko jest zdrowe?

Jeśli nie zauważyliście u dziecka żadnych niepokojących objawów, to także wart wybrać się do rehabilitanta. Fizjoterapeuta opowie jak wygląda prawidłowy przebieg zmian w przeciągu pierwszego roku życia. Dzięki temu dowiecie się, czego się spodziewać po dziecku w najbliższym czasie i jakie objawy powinny wzbudzić czujność.

Specjalista poza oceną prawidłowości rozwoju psycho- ruchowego podpowie, jak należy opiekować się dzieckiem.

Odpowiednie sposoby podnoszenia, trzymania, kąpieli czy przebierania mogą mieć kolosalny wpływ na dalszy rozwój jego motoryki. Warto poznać dobre wzorce, aby wspierać rozwój maluszka już od pierwszych dni. Prawidłowa opieka ma też korzystny wpływ na psychikę i emocje, dzięki czemu niemowlę będzie spokojniejsze.

Chcesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

Nie wiesz, jak prawidłowo nosić dziecko lub masz problemy z pielęgnacją?

Umów się na wizytę u jednego z naszych fizjoterapeutów.

+48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

error: Treść jest chroniona !!