Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo często występująca przewlekła choroba reumatyczna. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, ale pewne jest, że na jej rozwój i przebieg mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Chorzy cierpiący na tę dolegliwość borykają się najczęściej z symetrycznym zapaleniem stawów, a także zmianami dotyczącymi organów wewnętrznych np. płuc, nerek i serca. Niestety RZS zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej nie da się wyleczyć. Choroba ta przebiega z naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji. Dla reumatyków najważniejsze jest spowolnienie postępowania choroby oraz ograniczenie do minimum negatywnych konsekwencji jej ataków. W tym artykule podpowiemy, jak na co dzień radzić sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów – współpraca z reumatologiem

Aby skutecznie walczyć z objawami RZS konieczne jest poddanie się specjalistycznemu leczeniu. Reumatolog po wykonaniu niezbędnych badań stawia diagnozę i kontroluje przebieg choroby. Najczęściej występujące objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to:

Aby zminimalizować dolegliwości lekarz może zalecić przyjmowanie kilku rodzajów leków oraz stosowanie różnych form rehabilitacji. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian oraz bólu opornego na farmakoterapię zdarza się, że wykonywane są także specyficzne operacje u chorych z RZS.

Reumatoidalne zapalenie stawów – rehabilitacja

Wprowadzenie ćwiczeń oraz fizykoterapii spowalnia rozwój RZS oraz poprawia sprawność ruchową pacjentów. Zwłaszcza w początkowej fazie bardzo ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia pod okiem profesjonalisty. Dzięki kontroli fizjoterapeuty aktywność będzie prowadzona z optymalnym obciążeniem oraz częstotliwością, a także stopniem trudności. Te czynniki przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa ćwiczeń oraz ich skuteczności. Poza regularnym udziałem w sesjach z fizjoterapeutą, ważna jest także codzienna aktywność. Chorzy na RZS powinni wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia ogólnousprawniające, rozciągające oraz rozluźniające.

Dzięki kinezyterapii, czyli leczeniu ruchem, zmniejsza się ryzyko powstawania trwałych zniekształceń i przykurczów. Warto zauważyć, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na stan ciała, ale także poprawia samopoczucie.

Skontaktuj się z naszym fizjoterapeutą
i dowiedz się jak ćwiczyć!
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Poprawę stanu zdrowia przyniosą także profesjonalne zabiegi fizykoterapeutyczne. Mamy tutaj do wyboru zarówno elektroterapię, laseroterapię, jak i utrasonoforezę. Dzięki wykorzystaniu tych metod można zmniejszyć stan zapalny oraz bolesność zaatakowanych stawów. Niektóre z tych zabiegów pomogą też obniżyć napięcie mięśni, co ułatwi i zwiększy efektywność wykonywanych ćwiczeń. Świetne efekty przeciwbólowe daje wykorzystanie działania na organizm różnych temperatur. W okresach remisji zaleca się stosowanie naprzemiennie ciepłych i zimnych natrysków. Natomiast w fazie zaostrzenia ulgę przyniesie stosowanie chłodnych okładów na zajętych stawach.

Umów się na zabiegi fizkoterapeutyczne, a ból i stan zapalny znikną!
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Reumatoidalne zapalenie stawów – zaopatrzenie ortopedyczne

Wielu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów chętnie korzysta z różnego rodzaju sprzętu ortopedycznego. Dzięki laskom, kulom i chodzikom łatwiej jest chodzić osobom, u których choroba jest już bardziej zaawansowana. Warto wiedzieć, że jest też wiele narzędzi, które pomagają w takich codziennych czynnościach jak: zakładanie skarpet i butów, zapinanie guzików, czy otwieranie słoików. Dla wygody i bezpieczeństwa warto też zainwestować w siedzisko do wanny lub prysznica, uchylne, a nie odkręcane krany, podwyższenie toalety, czy maty antypoślizgowe

 Co jeszcze może pomóc? Przeczytaj nasz artykuł o termoterapii:

http://www.mobilemed.pl/termoterapia-w-walce-z-bolem-podpowiadamy-jak-z-niej-korzystac/