Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Stwardnienie rozsiane – fakty

Stwardnienie rozsiane – fakty

stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane   – definicja

Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex, sclerosis disseminatus) jest przewlekłą chorobą demielinizacyjną ośrodkowego układu nerwowego (ONU). Prawdopodobnie jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym.To jedna z najprostszych, ale też najbardziej trafnych definicji SM. Niezależnie od postaci choroby układ immunologiczny „atakuje” komórki nerwowe budujące ośrodkowy układ nerwowy powodując oczywiście wystąpienie rzutów i objawów charakterystycznych dla choroby.

Wiele już wiemy o objawach i ich leczeniu, natomiast naukowcy wciąż nie potrafią określić przyczyn tej choroby oraz zdefiniować szybkości jej rozwoju. Objawy u wszystkich chorych, niezależnie od rodzaju SM są podobne i w pewnym momencie życia chorego rozwija się większa lub mniejsza niepełnosprawność i potrzeba opieki ze strony najbliższych.

Co warto wiedzieć o SM? Jakie są najważniejsze fakty o tej chorobie?

Stwardnienie rozsiane – FAKTY

Stwardnienie rozsiane – to też ważne

Dla chorych niezwykle ważne jest leczenie farmakologiczne oraz systematyczna, dostosowana do ich potrzeb rehabilitacja. Pozwala ona na zachowanie, o ile to możliwe zdolności do samoobsługi i niezależności. W ciężkich przypadkach zaś do zapobiegania skutkom bezruchu ( np. przykurczom) i poprawy ruchomości stawów.

Częstym pytaniem jest  – jak przebiega choroba, jaka jest jej aktywność, jakie jest nasilenie objawów? Co ciekawe, aktywność choroby można mierzyć i zmierzyć. Zarówno postać rzutowa jak i postępująca mogą być aktywne lub nieaktywne na przestrzeni czasu. Przyjęło się, że wystąpienie aktywności choroby można podzielić na kliniczną – czyli pogorszenie sprawności i funkcjonowania pacjenta. Oraz na subkliniczną – diagnozowaną na podstawie badania rezonansem magnetycznym.

Czytając lub zapoznając się z informacjami o SM często spotkamy się z pojęciem rzutu.

A zatem czym jest rzut?

Jest to nawrót albo też zaostrzenie choroby. W trakcie rzutu pojawiają się nowe objawy albo też pogorszenie objawów istniejących. Pojedynczy rzut musi trwać co najmniej 24 godziny. Ponadto musi być oddzielony od poprzedniego ataku przynajmniej o jeden miesiąc. Rzut u większości chorych trwa od kilku dni do kilku tygodni ( zdarzają się też rzuty kilkumiesięczne). Po rzucie może nastąpić względny powrót do kondycji sprzed rzutu – niestety często jest też tak, że chory i jego rodzina dostrzega pogorszenie sprawności i samopoczucia.

 

 

 

Chorzy ze stwardnieniem rozsianym to duża grupa społeczna. Specjaliści z MobileMed mają odpowiednią wiedzę, umiejętności i kompetencje aby współpracować z osobami dotkniętymi tym schorzeniem.

Dlatego jeśli również Ty, lub ktoś z Twoich bliskich choruje na SM i wymaga regularnej i specjalistycznej rehabilitacji – my w MobileMed możemy taką zapewnić.

Skontaktuj się z nami telefonicznie  – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. 

tel. 48 544 44 00 00, +48 604 999 555

Napisz do nas, a to my oddzwonimy i umówimy Cię na wizytę z jednym z naszych fizjoterapeutów zajmujących się rehabilitacją neurologiczną.

http://www.mobilemed.pl/zamowienie-wizyty/

http://www.mobilemed.pl/service/rehabilitacja-doroslych/

error: Treść jest chroniona !!